Rzeka

TORUŃ - Młyn Wiedzy

 
6.0 (1)
3055 1
foetus Zaktualizowano: 26-10-2015
TORUŃ - Młyn Wiedzy

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Młyn Wiedzy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejsce na medal 2015

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstało w końcu 2013 r. jako instytucja kultury, której celem jest popularyzacja nauki i techniki, w sposób przystępny dla osób w każdym wieku, głównie poprzez interaktywne prezentacje. Toruńskie Centrum jest członkiem ECSITE - Europejskiej Sieci Centrów Nauki i Muzeów. Siedziba placówki znajduje się w zabytkowym budynku młyna parowego Leopolda Richtera, pochodzącym z II poł. XIX wieku, a ostatnio gruntownie odrestaurowanym. Na przestrzeń wystawienniczą, pracownie naukowe i sale ekspozycyjne zaadaptowano 6 kondygnacji o łącznej powierzchni 5 tys. m2. W 2015 r. Młyn Wiedzy oferuje cztery wystawy stale: O obrotach, Rzeka, Idee, przeŻYCIE, kilka czasowych i pracownię dla najmłodszych przeBUDOWA. Jest tu drugie co do wielkości w Polsce wahadło Foucaulta. W Centrum regularnie odbywają się również pokazy naukowe i warsztaty dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Obiekt jest otwarty przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzanie odbywa się w 2 turach dziennie, w godz. 9-12 i 12-15 (wt.-pt.) oraz 11-14 i 14-17 (sb.-ndz.). W jednej turze może uczestniczyć do 300 osób. Parking bezpłatny.


GALERIA

Zdjęcia

przeBudowa
Idee
przeŻycie
Więcej światła
Widok z 1. piętra
Rzeka

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - ul. Władysława Łokietka 5, Toruń, tel. (56) 690 49 90

Współrzędne geograficzne*:
Toruń - Młyn Wiedzy
format D: N 53.0263106°,   E 18.6275822°
format DM: N 53° 1.578636',   E 18° 37.654932'
format DMS: N 53° 01' 34.72'',   E 18° 37' 39.30''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

SPRAWDZONE i POLECANE

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016.(ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Młyn Wiedzy położony jest ok. 2 km od Starego Miasta. Drogowskazy  prowadzą precyzyjnie do celu.  Zwiedzanie zorganizowane jest dość nietypowo, bo są tylko 2 wejścia  dziennie i  każde może trwać maksymalnie 3 godziny. Oczywiście można wejść kiedy się chce, ale będziemy mieć odpowiednio mniej czasu do dyspozycji. My przyjechaliśmy  30 minut po rozpoczęciu drugiej tury zwiedzania, więc mieliśmy do wykorzystania 2,5 godziny. I niestety właśnie tego pół godziny nam zabrakło,  jest to więc wszystko bardzo dobrze  obliczone i nie warto się spóźniać. 
Gdy jednak okazało się, że mamy  możliwość jeszcze raz przejeżdżać przez Toruń, wstąpiliśmy tu ponownie po paru dniach, aby dokończyć zwiedzanie.
Obiekt jest nowoczesny,  ładny  i czysty, posiada windę, bramki elektroniczne -  ogólnie robi  bardzo dobre wrażenie.  Na dole działa  sklepik z zabawkami  i gadżetami o charakterze naukowym i edukacyjnym. Ceny może niskie nie są, ale asortyment naprawdę fajny i na pewno każdemu dzieciakowi coś się tu spodoba i nie będzie to dziadowska chińszczyzna. 
Oczekując na wejście mamy już do oglądania pierwszą atrakcję - wielkie wahadle Foucaulta, które zwisa przez wszystkie kondygnacje i powoli strąca kolejne drewniane kołki ułożone w okrąg.  W ten sposób dowodzi, że Ziemia wykonuje  ruch obrotowy.
Wystawy zaczynają się od 1. pietra i rozmieszczone są na następnych 5.  Podzielone są tematycznie. Większość ma charakter uniwersalny - stanowiska zainteresują i dorosłych, i dzieci w każdym  wieku. Jednak jedno z pięter jest szczególnie skierowane  do najmłodszych, bo zawiera 2 pomieszczenia o nazwach "przeBudowa" i "przeŻycie". Pierwsze to pracownia kreatywna  z gigantycznymi klockami, z których można zbudować co się tylko maluchowi spodoba - początkowo synowi nie przypadło to do gustu, ale potem gdy było więcej dzieci przekonał się i  spędził tu z pół godziny. Drugie to  kolorowa  salka z urządzeniami interaktywnymi dla dzieci już od 2 lat. Tematyka głównie przyrodnicza, ale nie tylko. Nie oznacza to wcale, że dorośli muszą się tu nudzić  - my np. konstruowaliśmy długi  rurociąg, przez który toczyła się  piłeczka, a także  puszczaliśmy kawałki materiału przez system rur z nadmuchem - świetna zabawa. 
Najbardziej   podobały nam się jednak trzy piętra  z wystawami stałymi. Byliśmy zafascynowani urządzeniami jakie tu umieszczono, są naprawdę ciekawe  i oryginalne. 
1. piętro skupia się na kole i obrotach, ale dominuje tematyka kosmiczna. Fajny model układu słonecznego, sterowanie łazikiem na Marsie, kilka gier na ekranach LCD, symulator rakiety kosmicznej,   fantastyczna jest też  długa, skomplikowana machina, w której mamy za zadanie przeprowadzić  piłkę czy  wielkie koło chomika dla człowieka. Specjalnie pomyślano nawet o rodzicach -  gdy dzieciak się bawi  można usiąść  na kilku pufach  z zamontowanymi słuchawkami i mamy możliwość posłuchania różnych słynnych dialogów albo odgłosów związanych z eksploracją kosmosu. 
2. piętro poświęcone jest rzece i centrum wystawy stanowi świetny model rzeki z rozmieszczonymi urządzeniami do eksperymentów w wodzie.
Kolejna wystawa stała to ludzkie idee  m.in. z salką kinową,  komnatą, gdzie tworzymy własne dzieło za pomocą światła (możemy potem wysłać sobie emailem), stołem operacyjnym. Ogólnie jest tu wiele różnych fajnych stanowisk interaktywnych, ale główne to ściana z ekranami i stanowiskami odsłuchowymi, gdzie można oglądać ludzi z różnych stron świata i słuchać ich języków. To akurat wg  mnie jest przykład chybionego pomysłu, w który włożono pewnie sporo pracy i środków, a  wzbudza zainteresowanie na jakieś pół minuty. Niestety na tym piętrze  najbardziej widoczne były awarie - chyba jedyny mankament tej placówki. Na szczęście urządzeń jest tak  wiele, że da się nie zwracać na to uwagi.
Jedna z wystaw czasowych poświęcona jest zjawiskom optycznym. Są to zagadnienia dość skomplikowane i wymagające dokładnego czytania  i zrozumienia instrukcji. Maluchom raczej braknie  do tego cierpliwości i dlatego warto zwrócić się o pomoc do któregoś z pracowników, którzy powinni wszystko szybko objaśnić i pokazać. My raz trafiliśmy na chłopaka który sam przyszedł i obszedł z nami większość stanowisk, natomiast za drugim razem dziewczyna pomagała tylko na wyraźne żądanie. Tutaj najbardziej efektowne są hologramy,  miejsce do robienia wydawałoby się niemożliwych  zdjęć oraz bajka w telewizorze, która  jest widoczna tylko po założeniu okularów. Inne rzeczy trochę mniej ciekawe, przydatne raczej dla uczniów/studentów  uczących się o zjawiskach optycznych.
Następna wystawa czasowa to druk 3D. Po raz pierwszy mogliśmy zaobserwować jak przebiega skanowanie w trójwymiarze zabawek oraz tworzenie ich kopii w drukarce 3D. Stanowiska z długopisami 3D pozwalają stworzyć każdemu proste obiekty. Syn był zachwycony wydrukowanym napisem z własnym  imieniem, ale sam nie był w stanie używać tych urządzeń - wymagają pewnej sprawności ręki, precyzji i cierpliwości. Często też się  psują i pomoc jest nieodzowna.
Ostatnia "czasówka" to światło  i porównanie  różnych jego źródeł czyli tradycyjnej żarówki, świetlówki energooszczędnej i diody LED. Temat ciekawy i na czasie, choć raczej dla starszych, ale jest kilka  efektownych stanowisk dla maluchów jak tarcza z  błyskawicami.
W sumie więc  jest to rewelacyjne miejsce na pouczającą i pożyteczną zabawę dla całej rodziny. Tematyka wystaw jest interesująca i  różnorodna. W cenniku są korzystne cenowo bilety rodzinne. Właściwie brakuje tylko gastronomii - tę funkcję spełniają automaty z napojami i słodkimi przekąskami, ale to w zupełności wystarcza, bo kto traciłby czas na jedzenie, gdy jest on ograniczony, a w około tyle atrakcji?
To ograniczenie czasowe może być dotkliwe, ale dzięki temu zwiedzanie jest w miarę komfortowe i uporządkowane. No i tańsze w porównaniu do podobnej placówki w Gdyni, gdzie nie ma limitów, ale za karnet rodzinny 2+2 płacimy 58 zł a tutaj tylko 35 zł. We wrześniu problem tłoku nie występował, ale jakby co, piętrowe ułożenie ekspozycji umożliwia uwolnienie się od innych zwiedzających poprzez rozpoczęcie zwiedzania np. od 6.  piętra. 

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
przeBudowa
Idee
przeŻycie
Więcej światła
Widok z 1. piętra
Rzeka