ikonka TORUŃ - Młyn Wiedzy

Informacje o atrakcji turystycznej

TORUŃ - Młyn Wiedzy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Młyn Wiedzy
Miejsce na medal 2015
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstało w końcu 2013 r. jako instytucja kultury, której celem jest popularyzacja nauki i techniki, w sposób przystępny dla osób w każdym wieku, głównie poprzez interaktywne prezentacje. Toruńskie Centrum jest członkiem ECSITE - Europejskiej Sieci Centrów Nauki i Muzeów. Siedziba placówki znajduje się w zabytkowym budynku młyna parowego Leopolda Richtera, pochodzącym z II poł. XIX wieku, a ostatnio gruntownie odrestaurowanym. Na przestrzeń wystawienniczą, pracownie naukowe i sale ekspozycyjne zaadaptowano 6 kondygnacji o łącznej powierzchni 5 tys. m2. W 2015 r. Młyn Wiedzy oferuje cztery wystawy stale: O obrotach, Rzeka, Idee, przeŻYCIE, kilka czasowych i pracownię dla najmłodszych przeBUDOWA. Jest tu drugie co do wielkości w Polsce wahadło Foucaulta. W Centrum regularnie odbywają się również pokazy naukowe i warsztaty dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Obiekt jest otwarty przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzanie odbywa się w 2 turach dziennie, w godz. 9-12 i 12-15 (wt.-pt.) oraz 11-14 i 14-17 (sb.-ndz.). W jednej turze może uczestniczyć do 300 osób. Parking bezpłatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Toruń - Młyn Wiedzy
format D: N 53.026311°,   E 18.627582°
format DM: N 53° 1.57866',   E 18° 37.65492'
format DMS: N 53° 01' 34.72'',   E 18° 37' 39.30''
pytajnik
Adres:
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - ul. Władysława Łokietka 5, Toruń, tel. (56) 690 49 90

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
B&B Hotel

Spędziliśmy tu 5 nocy i byliśmy bardzo zadowoleni. Hotel B&B położony jest przy ulicy oddzielającej toruńską starówkę od reszty miasta, 5 minut piechotą od ratusza na Rynku Staromiejskim. Budynek jest nowy, pokoje bardzo czyste, w miarę duże i przytulne, śpi się wygodnie. Jest nawet klimatyzacja! Hotel posiada windę, mini sklepik przy recepcji i parking podziemny. Z parkingiem obsługa ma problem, bo dopuszcza do zajmowania miejsc przez ludzi, którzy za to nie zapłacili i czasem brakowało miejsca, ale to jedyny zarzut jaki mieliśmy. Cena jak na hotel w centrum miasta bardzo konkurencyjna - 140 zł + ewentualny parking podziemny.

Lokalizacja:   ul. Szumana 8, 87-100 Toruń - pokaż na mapie
Kontakt:   tel. 56 621 81 00
Strona WWW:   www.hotelbb.pl

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 października 2015

Młyn Wiedzy położony jest ok. 2 km od Starego Miasta. Drogowskazy prowadzą precyzyjnie do celu. Zwiedzanie zorganizowane jest dość nietypowo, bo są tylko 2 wejścia dziennie i każde może trwać maksymalnie 3 godziny. Oczywiście można wejść kiedy się chce, ale będziemy mieć odpowiednio mniej czasu do dyspozycji. My przyjechaliśmy 30 minut po rozpoczęciu drugiej tury zwiedzania, więc mieliśmy do wykorzystania 2,5 godziny. I niestety właśnie tego pół godziny nam zabrakło, jest to więc wszystko bardzo dobrze obliczone i nie warto się spóźniać.
Gdy jednak okazało się, że mamy możliwość jeszcze raz przejeżdżać przez Toruń, wstąpiliśmy tu ponownie po paru dniach, aby dokończyć zwiedzanie.
Obiekt jest nowoczesny, ładny i czysty, posiada windę, bramki elektroniczne - ogólnie robi bardzo dobre wrażenie. Na dole działa sklepik z zabawkami i gadżetami o charakterze naukowym i edukacyjnym. Ceny może niskie nie są, ale asortyment naprawdę fajny i na pewno każdemu dzieciakowi coś się tu spodoba i nie będzie to dziadowska chińszczyzna.
Oczekując na wejście mamy już do oglądania pierwszą atrakcję - wielkie wahadle Foucaulta, które zwisa przez wszystkie kondygnacje i powoli strąca kolejne drewniane kołki ułożone w okrąg. W ten sposób dowodzi, że Ziemia wykonuje ruch obrotowy.
Wystawy zaczynają się od 1. pietra i rozmieszczone są na następnych 5. Podzielone są tematycznie. Większość ma charakter uniwersalny - stanowiska zainteresują i dorosłych, i dzieci w każdym wieku. Jednak jedno z pięter jest szczególnie skierowane do najmłodszych, bo zawiera 2 pomieszczenia o nazwach "przeBudowa" i "przeŻycie". Pierwsze to pracownia kreatywna z gigantycznymi klockami, z których można zbudować co się tylko maluchowi spodoba - początkowo synowi nie przypadło to do gustu, ale potem gdy było więcej dzieci przekonał się i spędził tu z pół godziny. Drugie to kolorowa salka z urządzeniami interaktywnymi dla dzieci już od 2 lat. Tematyka głównie przyrodnicza, ale nie tylko. Nie oznacza to wcale, że dorośli muszą się tu nudzić - my np. konstruowaliśmy długi rurociąg, przez który toczyła się piłeczka, a także puszczaliśmy kawałki materiału przez system rur z nadmuchem - świetna zabawa.
Najbardziej podobały nam się jednak trzy piętra z wystawami stałymi. Byliśmy zafascynowani urządzeniami jakie tu umieszczono, są naprawdę ciekawe i oryginalne.
1. piętro skupia się na kole i obrotach, ale dominuje tematyka kosmiczna. Fajny model układu słonecznego, sterowanie łazikiem na Marsie, kilka gier na ekranach LCD, symulator rakiety kosmicznej, fantastyczna jest też długa, skomplikowana machina, w której mamy za zadanie przeprowadzić piłkę czy wielkie koło chomika dla człowieka. Specjalnie pomyślano nawet o rodzicach - gdy dzieciak się bawi można usiąść na kilku pufach z zamontowanymi słuchawkami i mamy możliwość posłuchania różnych słynnych dialogów albo odgłosów związanych z eksploracją kosmosu.
2. piętro poświęcone jest rzece i centrum wystawy stanowi świetny model rzeki z rozmieszczonymi urządzeniami do eksperymentów w wodzie.
Kolejna wystawa stała to ludzkie idee m.in. z salką kinową, komnatą, gdzie tworzymy własne dzieło za pomocą światła (możemy potem wysłać sobie emailem), stołem operacyjnym. Ogólnie jest tu wiele różnych fajnych stanowisk interaktywnych, ale główne to ściana z ekranami i stanowiskami odsłuchowymi, gdzie można oglądać ludzi z różnych stron świata i słuchać ich języków. To akurat wg mnie jest przykład chybionego pomysłu, w który włożono pewnie sporo pracy i środków, a wzbudza zainteresowanie na jakieś pół minuty. Niestety na tym piętrze najbardziej widoczne były awarie - chyba jedyny mankament tej placówki. Na szczęście urządzeń jest tak wiele, że da się nie zwracać na to uwagi.
Jedna z wystaw czasowych poświęcona jest zjawiskom optycznym. Są to zagadnienia dość skomplikowane i wymagające dokładnego czytania i zrozumienia instrukcji. Maluchom raczej braknie do tego cierpliwości i dlatego warto zwrócić się o pomoc do któregoś z pracowników, którzy powinni wszystko szybko objaśnić i pokazać. My raz trafiliśmy na chłopaka który sam przyszedł i obszedł z nami większość stanowisk, natomiast za drugim razem dziewczyna pomagała tylko na wyraźne żądanie. Tutaj najbardziej efektowne są hologramy, miejsce do robienia wydawałoby się niemożliwych zdjęć oraz bajka w telewizorze, która jest widoczna tylko po założeniu okularów. Inne rzeczy trochę mniej ciekawe, przydatne raczej dla uczniów/studentów uczących się o zjawiskach optycznych.
Następna wystawa czasowa to druk 3D. Po raz pierwszy mogliśmy zaobserwować jak przebiega skanowanie w trójwymiarze zabawek oraz tworzenie ich kopii w drukarce 3D. Stanowiska z długopisami 3D pozwalają stworzyć każdemu proste obiekty. Syn był zachwycony wydrukowanym napisem z własnym imieniem, ale sam nie był w stanie używać tych urządzeń - wymagają pewnej sprawności ręki, precyzji i cierpliwości. Często też się psują i pomoc jest nieodzowna.
Ostatnia "czasówka" to światło i porównanie różnych jego źródeł czyli tradycyjnej żarówki, świetlówki energooszczędnej i diody LED. Temat ciekawy i na czasie, choć raczej dla starszych, ale jest kilka efektownych stanowisk dla maluchów jak tarcza z błyskawicami.
W sumie więc jest to rewelacyjne miejsce na pouczającą i pożyteczną zabawę dla całej rodziny. Tematyka wystaw jest interesująca i różnorodna. W cenniku są korzystne cenowo bilety rodzinne. Właściwie brakuje tylko gastronomii - tę funkcję spełniają automaty z napojami i słodkimi przekąskami, ale to w zupełności wystarcza, bo kto traciłby czas na jedzenie, gdy jest on ograniczony, a w około tyle atrakcji?
To ograniczenie czasowe może być dotkliwe, ale dzięki temu zwiedzanie jest w miarę komfortowe i uporządkowane. No i tańsze w porównaniu do podobnej placówki w Gdyni, gdzie nie ma limitów, ale za karnet rodzinny 2+2 płacimy 58 zł a tutaj tylko 35 zł. We wrześniu problem tłoku nie występował, ale jakby co, piętrowe ułożenie ekspozycji umożliwia uwolnienie się od innych zwiedzających poprzez rozpoczęcie zwiedzania np. od 6. piętra.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad