ikonka LUBOSTROŃ - Założenie pałacowo - parkowe

Informacje o atrakcji turystycznej

LUBOSTROŃ - Założenie pałacowo - parkowe
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Założenie pałacowo - parkowe

Klasycystyczny pałac powstał w latach 1795-1800 z inicjatywy hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. Zlecił on cenionemu architektowi doby stanisławowskiej Stanisławowi Zawadzkiemu wybudowanie rezydencji w stylu weneckiego renesansowego pałacu Villa Rotonda z charakterystyczną rotundą. W Lubostroniu wieńczy ją kopuła z dźwigającym kulę ziemską Atlasem. Budowlę otacza 40-hektarowy park zaprojektowany przez znanego architekta zieleni Oskara Teicherta. Na jego terenie znajduje się 28 pomników przyrody. Całe założenie uzupełniają budynki przypałacowe jak oficyna (tzw. Stary Dwór), stajnia, wozownia, oranżeria, domek ogrodnika. Pałac zawsze był ośrodkiem kultury i myśli patriotycznej. W jego progach gościli m.in. powstańcy listopadowi i styczniowi jak płk. Kazimierz Mielęcki, Stefan Garczyński czy Gustaw Zieliński a także pisarze i historycy jak Erazm Rykaczewski, Ignacy Polkowski. Po zniszczeniach wojennych przejął go PGR i Fundusz Wczasów Pracowniczych. Tradycja koncertów muzycznych w pałacowej rotundzie narodziła się w latach 60-tych XX wieku za sprawą dyrekcji Filharmonii Pomorskiej. Do dzisiaj odbywają się w Lubostroniu liczne koncerty i imprezy kulturalne, można tu też skorzystać z hotelu, restauracji, sali konferencyjnej oraz zwiedzić zabytkowe wnętrza i park. Właścicielem jest Województwo Kujawsko - Pomorskie. Zwiedzanie wnętrz obiektu możliwe w dni powszednie w godz. od 7:00 do 15:00, a weekendy  12:00 - 17:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Lubostroń - Założenie pałacowo - parkowe
format D: N 52.906954°,   E 17.881204°
format DM: N 52° 54.41724',   E 17° 52.87224'
format DMS: N 52° 54' 25.03'',   E 17° 52' 52.33''
pytajnik
Adres:
Pałac Lubostroń, Lubostroń, 89-210 Łabiszyn, tel. (52) 384-46-23

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubostroń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubostroń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 lutego 2013

Lubostroń odwiedziliśmy w długi weekend majowy, gdy w pałacu odbywał się koncert, więc nie mogliśmy go zwiedzić wewnątrz. Pooglądaliśmy jednak otoczenie, pospacerowaliśmy po parku i było bardzo przyjemnie.
Pałac ma niespotykany kwadratowy kształt z rotundą wewnątrz budowli. Przy czym każda elewacja posiada portyk z kolumnami. Zabytek jest więc interesujący, wygląda porządnie, choć miejscami ściany są już obdarte. Pałacowi towarzyszą inne budynki jak oficyna zamieniona na hotel czy wozownia, w której funkcjonuje restauracja. Skorzystaliśmy z niej, ale całego obiadu nie udało się zamówić, ponieważ odstraszył nas bardzo długi czas oczekiwania. Trzeba brać to pod uwagę podczas wizyty w weekend. Żurek był jednak przepyszny, a sam lokal ładnie urządzony ze stolikami na zewnątrz.
Tuż za pałacem jest malowniczy staw, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie parku. A jest on cały bardzo urokliwy. Nie ma za dużo alejek, ale liczny starodrzew oraz ciekawe kompozycje drzew i krzewów robią wrażenie. Szczególnie podobały mi się widoki białych ławek wkomponowane w pełne różnorodnej zieleni parkowe krajobrazy. Nie prowadzą do nich żadne ścieżki a niektóre leżą nawet od nich w sporym oddaleniu. Mimo tłumów w restauracji praktycznie nikt z nich nie korzystał, można więc było tam sobie w spokoju posiedzieć. Park z jednej strony przechodzi w las, a idąc główną aleją w dół, dojdziemy do rzeki Noteć. My jednak nie poszliśmy tak daleko i zatrzymaliśmy się przy drugim stawie, mocno już zarastającym, niemniej również malowniczym. Obok stoi ceglana ruina, prawdopodobnie dawnej elektrowni.
Myślę więc, że mimo braku jakichkolwiek urządzeń do zabawy dla dzieci Lubostroń jest ciekawym miejscem na rodzinny wyjazd, szczególnie do spacerów lub na piknik w pięknym otoczeniu przyrody. Pałac też zapewne wart jest zwiedzenia, może uda nam się to następnym razem...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
piękny park
ładny pałac udostępniony do zwiedzania
restauracja
- Wady
brak atrakcji dla dzieci
Wiek dziecka(i)
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad