ikonka LIPIENEK - Relikty zamku krzyżackiego

Informacje o atrakcji turystycznej

LIPIENEK - Relikty  zamku krzyżackiego
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Relikty zamku krzyżackiego

Murowany zamek krzyżacki na półwyspie wcinającym się w jezioro powstał na początku XIII wieku na miejscu drewnianej strażnicy zniszczonej przez Jaćwingów w 1277 roku. Był mocną twierdzą złożoną z czteroskrzydłowego zamku właściwego z jedną wieżą i rozległego ufortyfikowanego przedzamcza. W 1330 roku Władysław Łokietek mimo dużych sił oraz sprzętu oblężniczego nie zdołał go zdobyć i był zmuszony do zawarcia rozejmu z zakonem. W 1410 roku po bitwie pod Grunwaldem zajął go Władysław Jagiełło, ale po złupieniu opuścił i znów rządzili tu Krzyżacy. Do Polski Lipienek ostatecznie należał po zakończeniu wojny trzynastoletniej w 1466 roku. Warownia sprawnie funkcjonowała jako siedziba polskich starostów do czasów wojen szwedzkich w XVII wieku. Zniszczenia tamtego okresu doprowadziły do upadku zamku - w XVIII wieku funkcjonował on już tylko jako budynek gospodarczy. Ostatecznie został rozebrany przez Prusaków po I rozbiorze Polski i z czasem zarósł lasem.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Lipienek - Relikty zamku krzyżackiego
format D: N 53.266881°,   E 18.652082°
format DM: N 53° 16.01286',   E 18° 39.12492'
format DMS: N 53° 16' 00.77'',   E 18° 39' 07.50''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lipienek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lipienek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 grudnia 2012

Ruiny zamku w Lipienku są dziś słabo czytelne w terenie i poza zamkomaniakami mało kto dostrzeże w nich jakąś atrakcję. Miejscowość leży z dala od głównych dróg, ale na miejsce po zamku łatwo trafić, ponieważ w jego sąsiedztwie usytuował się po wojnie PGR. Charakterystyczne ogrodzenie i bramę trudno ominąć. Trzeba iść wzdłuż ogrodzenia po lewej stronie. Po wejściu na coś w rodzaju podwórka (nikt nie robi problemu turystom) należy wejść na ścieżkę w prawo, prowadzącą w las. Już po chwili wchodzimy na teren dawnego podzamcza i widzimy pierwsze pozostałości po warowni: fosę oraz krótką i zaśmieconą piwnicę. Dla części z nas było to także ostatnie co widzieli, bo kawałek dalej postanowiliśmy, że żona i syn zawrócą. Ścieżka robiła się węższa i zarastała krzakami, więc nie było sensu pchać się dalej z dzieciakiem.
Teren zamku jest cały zarośnięty i nierówny. Czasem widać jakieś fundamenty murów pod krzakami, ale najwięcej jest gruzu ceglanego. Są też pokrzywy i kąsające owady, więc nie jest tu bezpiecznie. Jeśli przyjeżdżać do Lipienka to tylko wczesną wiosną lub późną jesienią. Zabawa w odszukiwanie murów, gdy nie ma roślinności i podłoże jest widoczne, mogłaby być ciekawa i znacznie bezpieczniejsza.
Obszar całej warowni jest bardzo duży i trzeba przejść kawałek aby dojść do zamku właściwego. Po drodze warto spojrzeć w prawo w dół na jezioro zamkowe, które niestety wysycha, a z powodu drzew jest ledwo widoczne. Na zamku właściwym, za kolejną fosą widać największy zachowany fragment kamiennego muru, a za nim znajduje się druga ceglana piwnica, do której także można wejść.
Tyle charakterystycznych pozostałości po zamku udało mi się zauważyć w maju i chyba nie ma ich więcej. Wróciłem pogryziony i zadrapany więc jeśli zamierzacie odwiedzić Lipienek w sezonie wiosenno-letnim i chcecie zapuszczać się w głąb zarośniętych ruin, nie zapomnijcie o dokładnym zakryciu ciała.Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
odkrywanie ukrytych pośród roślinności murów może sprawić frajdę
- Wady
wszystko zarośnięte
komary, pokrzywy, krzaki, dziury i cegły w ziemi - niebezpiecznie dla dziecka
pozostałości zamku bardzo nikłe
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad