ikonka PAPOWO BISKUPIE - Ruiny zamku krzyżackiego

Informacje o atrakcji turystycznej

PAPOWO BISKUPIE - Ruiny zamku krzyżackiego
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku krzyżackiego

Krzyżacka warownia powstała ok. 1280 roku jako siedziba komtura (od XV wieku wójta). Składała się z zamku właściwego zbudowanego na planie kwadratu o boku 40 m oraz przedzamcza od strony północnej i wschodniej. Zamek właściwy posiadał niewielki wewnętrzny dziedziniec z drewnianymi krużgankami. Obronę twierdzy zapewniała fosa, mur obwodowy oraz wody pobliskiego jeziora Papowskiego. Przypuszcza się, że w narożnikach zamku właściwego znajdowały się baszty. Polacy dwukrotnie zdobywali z powodzeniem zamek w XV wieku. W 1458 roku został on podpalony po szturmie Piotra z Szamotuł i częściowo zniszczony. Od 1505 roku Papowo przeszedł na własność biskupów chełmińskich, którzy dawną warownię wciąż użytkowali. W XVIII wieku ostatecznie popadła w ruinę, w stanie której budowla trwa do dzisiaj.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Papowo Biskupie - Ruiny zamku krzyżackiego
format D: N 53.251684°,   E 18.564255°
format DM: N 53° 15.10104',   E 18° 33.8553'
format DMS: N 53° 15' 06.06'',   E 18° 33' 51.32''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Papowo Biskupie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Papowo Biskupie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.8 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.5
karpik  Autor  Autor: karpik     Data dodania  30 sierpnia 2017

Niestety, aktualnie stan zabytku jest tak zły że wstęp do środka zabroniony. Można tylko obejść dookoła. Szkoda bo Krzyżacy rzadko stawiali zamki z kamienia polnego, więc chciałoby się go dokładnie zwiedzić


Galeria
Data pobytu
lipiec 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 listopada 2012

Zamek w Papowie Biskupim to powoli zarastające ruiny, ale nie ma problemu z dostaniem się na ich teren. Można wejść przez główną bramę w ogrodzeniu, gdzie jest lepsze miejsce do zaparkowania auta lub z drugiej strony, ścieżką bliżej kościoła.
Ruiny sprawiają interesujące wrażenie. Mimo, że to budowla krzyżacka cegły są tylko na wyższej kondygnacji, a jako podstawowy budulec wykorzystano różnej wielkości kamienie, czasem bardzo duże głazy. Zbudowana w ten sposób sporej wielkości warownia zasługuje na podziw.
Najlepiej zachowała się część północna mieszcząca kaplicę, której pozostałością są duże, ostrołukowe okna. Mury są tu najwyższe. Inne skrzydła zamku przetrwały głównie w postaci poszczerbionych ścian z otworami okiennymi i innymi dziurami.
W maju teren zamku porośnięty był niską trawą (wygląda że jest ona regularnie koszona), dużo jest porozrzucanych kamieni z rozsypanych murów, ale jest tu raczej bezpiecznie dla dzieciaka. Mury są wysokie na kilka metrów, nie ma się za bardzo gdzie powspinać ani z czego spaść.
Ok. 20 metrów od zamku znajduje się jezioro Papowskie, ale ledwie je widać zza drzew, a jego woda jest ponoć zanieczyszczona. Miejsce ma więc potencjał jako malownicze kąpielisko z ponad 700-letnim zabytkiem w tle, ale jak dotąd nie został on w ogóle wykorzystany.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
ciekawa kamienna budowla sprzed 700 lat
- Wady
atrakcja na krótki czas
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad