ikonka MAŁA NIESZAWKA - Relikty zamku krzyżackiego

Informacje o atrakcji turystycznej

MAŁA NIESZAWKA - Relikty zamku krzyżackiego
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Relikty zamku krzyżackiego

Drewniany gród Nieszawa był pierwszą siedzibą krzyżacką na ziemiach polskich. Nadał go zakonowi książę Konrad Mazowiecki w 1230 roku. Jego lokalizacja nie jest znana i nie ma on wiele wspólnego z późniejszym murowanym zamkiem zachowanym szczątkowo do dzisiaj. Budowę tej warowni rozpoczęto w 1. połowie XIV wieku nad Wisłą, w odległości kilku kilometrów od pierwotnej siedziby. Budowla powstała na planie zbliżonym do kwadratu o boku 35 metrów. Składała się z zamku głównego i przedzamcza. W roku 1410 wojska Władysława Jagiełły zdobyły zamek nieszawski, ale wkrótce powrócił do zakonu na mocy I pokoju toruńskiego. Po kolejnej wojnie w 1422 roku Nieszawa przypadła Polsce, a zamek został całkowicie rozebrany. Obecnie leży na terenie prywatnym.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Mała Nieszawka - Relikty zamku krzyżackiego
format D: N 53.003499°,   E 18.538141°
format DM: N 53° 0.20994',   E 18° 32.28846'
format DMS: N 53° 00' 12.60'',   E 18° 32' 17.31''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mała Nieszawka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mała Nieszawka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
1.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
1.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 listopada 2012

Zamek krzyżacki w Małej Nieszawce to przykład antyatrakcji turystycznej. Zainteresowaliśmy się nim, ponieważ jest naniesiony na lokalne mapy z podpisem "Najstarszy zamek krzyżacki w Polsce". Jak sie później okazało nie jest to prawdą.
Trafić nie jest łatwo, bo nie ma żadnych oznaczeń. Od strony Torunia należy skręcić w prawo w ulicę Wałową. Jadąc do jej końca zobaczymy zalesioną wysepkę pośród pól uprawnych a dalej gospodarstwo i wał przeciwpowodziowy. Ta wysepka to teren dawnej warowni krzyżackiej, mocno zarośnięty i nieprzyjazny dla turystów. Krzaki są kłujące, pełno jest pokrzyw i owadów oraz dziur i gruzu, na których można skręcić nogę. Absolutnie nie należy puszczać tam dzieciaka. Miejsce może być interesujące tylko dla fanatycznych miłośników zabytków, bo są widoczne resztki średniowiecznych ceglanych murów fundamentowych i jeden dłuższy odcinek muru obwodowego.
Teren nie jest ogrodzony, ale jest własnością prywatną, więc wypadałoby zapytać o zgodę na wejście. Sami tego nie zrobiliśmy, bo nie było nikogo w zasięgu wzroku, a "zwiedzanie" trwało 10 minut.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad