ikonka ZAMEK BIERZGŁOWSKI - Gotycki zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

ZAMEK BIERZGŁOWSKI - Gotycki zamek krzyżacki
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Gotycki zamek krzyżacki

Zamek Bierzgłowski zbudował Zakon Krzyżacki w latach 1270-1305. Z tego okresu pochodzi portal do zamku głównego ze słynną płaskorzeźbą przedstawiającą jeźdźca i 2 inne postacie. Rzeźba ta jest uznawana za wybitne dzieło średniowiecznej sztuki ceramicznej w Europie. Warownia szybka stała się siedzibą komtura. Po 1466 roku zamek wszedł w skład polskich Prus Książęcych i rezydował tu starosta królewski. Niedługo potem został wykupiony przez miasto Toruń. W XIX i XX wieku roku miały miejsce restauracje podupadłej budowli, ale jej zasadniczy wygląd nie uległ zmianie od czasów krzyżackich. Składa się z zamku głównego z dwoma prostopadle ustawionymi budynkami oraz przedzamcza z wieżą bramną. Od 1992 roku zarządza nim diecezja toruńska i powoli odnawia cały kompleks zamkowy. Działa tu Diecezjalne Centrum Kultury i Dom Rekolekcyjny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zamek Bierzgłowski - Gotycki zamek krzyżacki
format D: N 53.106495°,   E 18.460507°
format DM: N 53° 6.3897',   E 18° 27.63042'
format DMS: N 53° 06' 23.38'',   E 18° 27' 37.83''
pytajnik
Adres:
Diecezjalne Centrum Kultury - ul. Jagiellońska 2, Zamek Bierzgłowski, tel. (56) 674 08 72, gsm 507 380 762

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Bierzgłowski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Bierzgłowski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 lipca 2012

Do wsi o wszystko mówiącej nazwie Zamek Bierzgłowski jechaliśmy z Torunia lokalną i praktycznie pustą drogą. Nie ma drogowskazów, ale trafić nie jest trudno. Przed zamkiem znajduje się mały bezpłatny parking. Warownia nie przypomina typowej krzyżackiej budowli, ale nie wyróżnia się niczym szczególnym, może tylko potężną wieżą bramną. Prowadzi ona na rozległe przedzamcze i ma chyba z 10 metrów długości. Na przedzamczu pełno było dzieci, ponieważ obiekt od ponad 20 lat jest w posiadaniu diecezji toruńskiej i funkcjonuje jako dom rekolekcyjny. Nie ma jednak żadnych urządzeń służących do zabawy. Główna aleja otoczona ozdobnymi krzewami prowadzi nas do zamku właściwego. Po bokach i przy wieży stoją dawne budynki gospodarcze, w większości zrujnowane, w tym jeden z XIV wieku. Główna brama posiada portal, na który trzeba zwrócić uwagę, bo zawiera najstarszą zachowaną rzeźbę na terenie dawnych Prus. Po wejściu na dziedziniec zamku można w końcu odczuć mroczny charakter rezydencji krzyżackiej. Mimo XIX-wiecznej przebudowy, gotyckie budynki i kamienno - ceglano mury obwodowe powinny wyglądać bardzo atrakcyjnie dla każdego miłośnika zabytków. Dodatkowo dziedziniec ozdobiono klombami z krzewów.
Po oglądnięciu dziedzińca weszliśmy do głównego budynku, ale nie było tam nic ciekawego. Zaraz zresztą wyszła zakonnica i powiedziała, że trwają rekolekcję i nie można się tu kręcić. Poradziła, aby oglądnąć kaplicę, bo nic innego nie ma tu do zwiedzania.
Wejście do niej znajduje się w otynkowanym budynku połączonym z murem obwodowym. Z niego prowadzi klatka schodowa do kaplicy, która choć mała robi wielkie wrażenie. Strzeliste gotyckie okna zdobione malowidłami, piękne sklepienia i krzyżacka cegła - warto to zobaczyć. Informacja o dostępności kaplicy jest chyba mało znana, bo podczas naszej obecności przewinęło się sporo turystów, głównie rowerzystów, ale nikt tam nie zajrzał.
Po wyjściu z zamku głównego poszliśmy na prawo, jest tu ciekawy widok na wschodnie skrzydło warowni z podwójną linią murów obwodowych, fosą, jakimś współczesnym mostkiem i ozdobnymi szczytami głównego budynku zamkowego. Niestety trzeba oglądać zza ogrodzenia.
Zamek Bierzgłowski leży z dala od głównych dróg i nie oferuje turystom zbyt wiele, ale jak na budowlę z XIII wieku jest zaskakująco dobrze zachowany i warto go odwiedzić, aby zobaczyć jak wyglądały pierwsze warownie krzyżackie w Prusach.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
zamek dobrze zachowany
"klimatyczna" kaplica
nie ma płatnego wstępu
- Wady
mało atrakcji dla turystów
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
140
Zgłoś naruszenie zasad