ikonka RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego

Informacje o atrakcji turystycznej

RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku średniowiecznego

Zamek w Raciążku pochodzi z XIV wieku. Zbudował go biskup Maciej z Gołańczy. Warownia złożona na początku z jednego tylko budynku, z czasem była rozbudowywana, tak iż założenie zajęło całe wzgórze i posiadało wieżę od południa. W XV wieku często odbywały się tu rokowania między Władysławem Jagiełłą i Wielkimi Mistrzami krzyżackimi. Dostępu do zamku broniła nieco oddalona od zamku właściwego wieża bramna zbudowana w końcu XVI wieku przez bp Hieronima Rozdrażewskiego. W II połowie XVII wieku zamek podupadł i nie nadawał się do zamieszkania, stąd w XVIII wieku biskupi włocławscy zaczęli budować na jego terenie nowe budynki rezydencjonalne, wykorzystując budulec ze zrujnowanej warowni. Rozbiory Polski przyniosły jednak kasację majątków biskupich i rozbiórkę tego co pozostało na terenie dawnego zamku. Dopiero w latach 80-tych XX wieku ukończono prace archeologiczne i zabezpieczające ruiny, przystosowując je do celów turystycznych.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Raciążek - Ruiny zamku średniowiecznego
format D: N 52.85738°,   E 18.819902°
format DM: N 52° 51.4428',   E 18° 49.19412'
format DMS: N 52° 51' 26.57'',   E 18° 49' 11.65''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Raciążek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Raciążek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.3 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
karpik  Autor  Autor: karpik     Data dodania  30 sierpnia 2017

Ładnie położone, malownicze ruiny. W oddali widać panoramę Ciechocinka, a przy sprzyjających warunkach nawet Toruń.


Galeria
Data pobytu
lipiec 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  25 czerwca 2012

Nasze pierwsze wrażenie z przyjazdu do Raciążka było bardzo pozytywne. Zamek jest oznaczony na drodze i pięknie położony na skraju wsi. Boczną drogą (ul. Zamkowa) z centrum wsi jedziemy do jej końca, zostawiamy samochód i idziemy spacerową drogą po skraju wzgórza, znakomicie spełniającego kiedyś funkcje obronne dla warowni. Rozciąga się stąd widok na dolinę Wisły (choć samej rzeki nie widać) i okolice Ciechocinka. Wzgórze z zamkiem porośnięte jest drzewami i oddzielone od wsi fosą. W okolicy nieistniejącej wieży bramnej stoją tablice informacyjne wraz z rekonstrukcjami. Można się więc dowiedzieć jak wyglądała dawna warownia i odczytać zrekonstruowane współczesną cegłą fundamenty, bo obecnie zamek to już tylko ruiny głównego budynku z odtworzonym przebiegiem rozebranych murów. Niestety dotarcie do niego nieco zmieniło naszą opinię.
Widać, że nie sprzątano tu od dawna, a miejscowi robią w ruinach co chcą i wszędzie pełno jest śmieci i graffiti.
Niemniej jednak sterczące na różnych wysokościach gotyckie, ceglane mury robią bardzo przyjemne wrażenie. Dziecko może po nich pochodzić, bo są dobrze zakonserwowane. Szkoda, że dookoła rosną wysokie drzewa, bo widok okolicy musiałby być stąd wspaniały. Za to na przedzamczu, po lewej stronie znajduje się chyba coś w rodzaju tarasu widokowego, ale i on powoli jest przysłaniany a widok raczej średnio atrakcyjny.
Cały teren zamku przejezdny jest dla wózków.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
- tablice z rekonstrukcjami
- ładne ceglane mury
- atrakcyjne położenie
- Wady
- pełno śmieci
Wiek dziecka(i)
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad