Krzyżacka warownia w Toruniu powstała już połowie XIII wieku, stąd jej wygląd różni się od typowych zamków zakonnych na planie kwadratu. Miała kształt podkowy z jedną, ale potężną (ok. 40 m wysokości) ośmioboczną wieżą zachowaną dziś szczątkowo.Do zamku dołączona została później wieża latrynowa (gdanisko). Jest to najlepiej zachowana część budowli. Warownia była siedzibą komtura i służyła Krzyżakom jako baza do zbrojnego podboju Prus. W 1454 roku zamek zdobyli i zburzyli mieszczanie toruńscy mający dość rządów zakonnych. Teren zamku służył m.in. za wysypisko śmieci. Ruiny uporządkowano i wyeksponowano dopiero w 1966 roku. Położone są na starówce, nad Wisłą, przy ul. Przedzamcze. Zamek jest otwarty dla turystów codziennie, od marca do października w godzinach 10.00-17.45 oraz od listopada do lutego w godzinach 10.00-15.45.
TORUŃ - Zamek krzyżacki
Informacje o atrakcji turystycznej
- Opis
- Położenie/dojazd
- Atrakcje w pobliżu
- Galeria użytkowników
- Byli w tym miejscu
- Noclegi
- Sprawdzone i polecane
format D: N 53.009361°, E 18.610733°
format DM: N 53° 0.56166', E 18° 36.64398'
format DMS: N 53° 00' 33.70'', E 18° 36' 38.64''

Adres:
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, ul. Przedzamcze 3, 87 - 100 Toruń, tel. 056 621-03-35 lub 621-08-89
Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu.
Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Spędziliśmy tu 5 nocy i byliśmy bardzo zadowoleni. Hotel B&B położony jest przy ulicy oddzielającej toruńską starówkę od reszty miasta, 5 minut piechotą od ratusza na Rynku Staromiejskim. Budynek jest nowy, pokoje bardzo czyste, w miarę duże i przytulne, śpi się wygodnie. Jest nawet klimatyzacja! Hotel posiada windę, mini sklepik przy recepcji i parking podziemny. Z parkingiem obsługa ma problem, bo dopuszcza do zajmowania miejsc przez ludzi, którzy za to nie zapłacili i czasem brakowało miejsca, ale to jedyny zarzut jaki mieliśmy. Cena jak na hotel w centrum miasta bardzo konkurencyjna - 140 zł + ewentualny parking podziemny.
Lokalizacja: ul. Szumana 8, 87-100 Toruń - pokaż na mapie
Kontakt: tel. 56 621 81 00
Strona WWW: www.hotelbb.pl
Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję



Do zamku krzyżackiego w Toruniu wróciliśmy po kilku latach i zauważyliśmy kilka zmian. Pierwsze co rzuca się w oczy to zabezpieczenie murów wewnętrznych poprzez nakrycie ich warstwą z nowoczesnych cegieł. Niestety ruiny straciły przez to naturalność, ale może była taka konieczność.
Jako, że była majówka mieliśmy możliwość zwiedzenia za darmo piwnic z przewodnikiem. Tutaj wiele zmieniło się na lepsze. Postawiono makietę zamku z wyglądem w czasach świetności, zainstalowano zmieniającą kolor iluminację poszczególnych pomieszczeń, jest scenka z postaciami dawnych rzemieślników, zbrojownia i szczególna gratka dla dzieci - komnata strachu. Zwiedzanie z przewodnikiem było krótkie, ale treściwe, opowiadał rzeczy naprawdę interesujące zarówno dla starszych jak i młodszych turystów.
Do zwiedzania samemu jest reszta zrujnowanego zamku. Przede wszystkim wieża - gdanisko wraz z prowadzącym do niej wąskim korytarzem. Jest tu ciemno, a światło pada tylko z podświetlonych tablic na ścianach z historią Krzyżaków. Zrobiono tu bardzo pomysłowo.
Na zamku są jeszcze dostępne standardowe atrakcje jak strzelanie z łuku czy robienie zdjęć w dybach.
To co wyróżnia toruński zamek to unikalna w Polsce atrakcja jaką jest pokaz światło i dźwięk. Spektakl pod tytułem "Komturia" odbywa się od kwietnia w weekendy i święta, ale nieregularnie, więc warto sprawdzić harmonogram. Rozpoczyna się o zmiennych godzinach, ponieważ musi być całkowicie ciemno. W maju była to 21:30. Niestety nasz dzieciak nie dotrwał i wzięliśmy go śpiącego w wózku. Szkoda, bo na pewno by mu się spodobało. Pokaz trwa 30 minut i na początku opowiada o historii zakonu krzyżackiego, następnie skupia się na Toruniu. Obrazy wyświetlane są na dwóch ścianach zamku, a całość wzbogacona jest o bardzo dobre przestrzenne nagłośnienie oraz efekty laserowe. Dominuje świetnie wykonana animacja, ale są też fragmenty filmowe. Ogólnie Komturia przerosła moje oczekiwania, choć pewne rzeczy można było zrobić lepiej. Przede wszystkim na zamku nie przygotowano miejsca skąd turyści mogą oglądać spektakl. Jest to możliwe tylko na stojąco i na niewielkim obszarze dziedzińca, wszędzie indziej albo brak widoczności albo dźwięk jest źle słyszalny. Niestety nawet w tym obszarze widoczność nie jest do końca dobra, szczególnie dla niskich osób. Poza tym treść spektaklu za bardzo obfituje w daty, a za mało jest ciekawostek, które mógłby zapaść w pamięć na dłużej.
Cena spektaklu jest wysoka - 15 zł, ale warto, bo takie pokazy oferuje chyba jeszcze tylko Malbork.
ciekawe zagospodarowanie ruin
sztuczne zabezpieczenie murów