ikonka TORUŃ - Zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

TORUŃ - Zamek krzyżacki
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki

Krzyżacka warownia w Toruniu powstała już połowie XIII wieku, stąd jej wygląd różni się od typowych zamków zakonnych na planie kwadratu. Miała kształt podkowy z jedną, ale potężną (ok. 40 m wysokości) ośmioboczną wieżą zachowaną dziś szczątkowo.Do zamku dołączona została później wieża latrynowa (gdanisko). Jest to najlepiej zachowana część budowli. Warownia była siedzibą komtura i służyła Krzyżakom jako baza do zbrojnego podboju Prus. W 1454 roku zamek zdobyli i zburzyli mieszczanie toruńscy mający dość rządów zakonnych. Teren zamku służył m.in. za wysypisko śmieci. Ruiny uporządkowano i wyeksponowano dopiero w 1966 roku. Położone są na starówce, nad Wisłą, przy ul. Przedzamcze. Zamek jest otwarty dla turystów codziennie, od marca do października w godzinach 10.00-17.45 oraz od listopada do lutego w godzinach 10.00-15.45.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Toruń - Zamek krzyżacki
format D: N 53.009361°,   E 18.610733°
format DM: N 53° 0.56166',   E 18° 36.64398'
format DMS: N 53° 00' 33.70'',   E 18° 36' 38.64''
pytajnik
Adres:
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, ul. Przedzamcze 3, 87 - 100 Toruń, tel. 056 621-03-35 lub 621-08-89

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
B&B Hotel

Spędziliśmy tu 5 nocy i byliśmy bardzo zadowoleni. Hotel B&B położony jest przy ulicy oddzielającej toruńską starówkę od reszty miasta, 5 minut piechotą od ratusza na Rynku Staromiejskim. Budynek jest nowy, pokoje bardzo czyste, w miarę duże i przytulne, śpi się wygodnie. Jest nawet klimatyzacja! Hotel posiada windę, mini sklepik przy recepcji i parking podziemny. Z parkingiem obsługa ma problem, bo dopuszcza do zajmowania miejsc przez ludzi, którzy za to nie zapłacili i czasem brakowało miejsca, ale to jedyny zarzut jaki mieliśmy. Cena jak na hotel w centrum miasta bardzo konkurencyjna - 140 zł + ewentualny parking podziemny.

Lokalizacja:   ul. Szumana 8, 87-100 Toruń - pokaż na mapie
Kontakt:   tel. 56 621 81 00
Strona WWW:   www.hotelbb.pl

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  13 czerwca 2012

Do zamku krzyżackiego w Toruniu wróciliśmy po kilku latach i zauważyliśmy kilka zmian. Pierwsze co rzuca się w oczy to zabezpieczenie murów wewnętrznych poprzez nakrycie ich warstwą z nowoczesnych cegieł. Niestety ruiny straciły przez to naturalność, ale może była taka konieczność.
Jako, że była majówka mieliśmy możliwość zwiedzenia za darmo piwnic z przewodnikiem. Tutaj wiele zmieniło się na lepsze. Postawiono makietę zamku z wyglądem w czasach świetności, zainstalowano zmieniającą kolor iluminację poszczególnych pomieszczeń, jest scenka z postaciami dawnych rzemieślników, zbrojownia i szczególna gratka dla dzieci - komnata strachu. Zwiedzanie z przewodnikiem było krótkie, ale treściwe, opowiadał rzeczy naprawdę interesujące zarówno dla starszych jak i młodszych turystów.
Do zwiedzania samemu jest reszta zrujnowanego zamku. Przede wszystkim wieża - gdanisko wraz z prowadzącym do niej wąskim korytarzem. Jest tu ciemno, a światło pada tylko z podświetlonych tablic na ścianach z historią Krzyżaków. Zrobiono tu bardzo pomysłowo.
Na zamku są jeszcze dostępne standardowe atrakcje jak strzelanie z łuku czy robienie zdjęć w dybach.
To co wyróżnia toruński zamek to unikalna w Polsce atrakcja jaką jest pokaz światło i dźwięk. Spektakl pod tytułem "Komturia" odbywa się od kwietnia w weekendy i święta, ale nieregularnie, więc warto sprawdzić harmonogram. Rozpoczyna się o zmiennych godzinach, ponieważ musi być całkowicie ciemno. W maju była to 21:30. Niestety nasz dzieciak nie dotrwał i wzięliśmy go śpiącego w wózku. Szkoda, bo na pewno by mu się spodobało. Pokaz trwa 30 minut i na początku opowiada o historii zakonu krzyżackiego, następnie skupia się na Toruniu. Obrazy wyświetlane są na dwóch ścianach zamku, a całość wzbogacona jest o bardzo dobre przestrzenne nagłośnienie oraz efekty laserowe. Dominuje świetnie wykonana animacja, ale są też fragmenty filmowe. Ogólnie Komturia przerosła moje oczekiwania, choć pewne rzeczy można było zrobić lepiej. Przede wszystkim na zamku nie przygotowano miejsca skąd turyści mogą oglądać spektakl. Jest to możliwe tylko na stojąco i na niewielkim obszarze dziedzińca, wszędzie indziej albo brak widoczności albo dźwięk jest źle słyszalny. Niestety nawet w tym obszarze widoczność nie jest do końca dobra, szczególnie dla niskich osób. Poza tym treść spektaklu za bardzo obfituje w daty, a za mało jest ciekawostek, które mógłby zapaść w pamięć na dłużej.
Cena spektaklu jest wysoka - 15 zł, ale warto, bo takie pokazy oferuje chyba jeszcze tylko Malbork.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
bardzo fajny spektakl światło i dźwięk
ciekawe zagospodarowanie ruin
- Wady
brak dogodnego miejsca na oglądanie spektaklu
sztuczne zabezpieczenie murów
Wiek dziecka(i)
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad