ikonka GĄSAWA - Drewniany kościół z barokowymi malowidłami

Informacje o atrakcji turystycznej

GĄSAWA - Drewniany kościół z barokowymi malowidłami
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniany kościół z barokowymi malowidłami

Kościół Św. Mikołaja w Gąsawie zbudowano ok. 1625 roku z drewna modrzewiowego. Dzwonnica pochodzi z XVIII wieku. Wspaniałe barokowe malowidła ścienne były przez 150 lat ukryte pod tynkiem i wszyscy o nich zapomnieli. Świątynia miała zostać zburzona w 1850 roku, ponieważ groziła zawaleniem. Zaborca pruski zakazał jednak budowy nowego kościoła i kazał wyremontować stary. Z powodu braku funduszy na restaurację malowideł położono na nie warstwę trzciny i tynku. Podczas remontu w 1999 roku pod jedną z belek ujrzano fragment malowidła. Kwerenda w archiwum gnieźnieńskim potwierdziła istnienie polichromii w XVII i XVIII wieku. Przez następne lata studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika usuwali tynk i malowidła były restaurowane. Obecnie są uznawane za najwspanialszy zespół barokowych malowideł ściennych w kraju a jakościowo porównywane do najlepszych dzieł w Europie. Na ścianach jest kilka warstw malowideł, jedną z nich udało się dokładnie datować na 1704 rok.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gąsawa - Drewniany kościół z barokowymi malowidłami
format D: N 52.768708°,   E 17.75587°
format DM: N 52° 46.12248',   E 17° 45.3522'
format DMS: N 52° 46' 07.35'',   E 17° 45' 21.13''
pytajnik
Adres:
Parafia rzymsko-katolicka Św. Mikołaja, l. Żnińska 1, 88-410 Gąsawa, tel. (52) 30 25 030

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gąsawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gąsawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 czerwca 2012

Drewniany kościół w Gąsawie jest położony zaledwie 2 km od grodu w Biskupinie, więc warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie tej wyjątkowej świątyni. My zrobiliśmy to przed odjazdem kolejki wąskotorowej. Z zewnątrz kościół nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale w środku to perełka na skalę europejską. Cała świątynia, pokryta jest pięknymi kolorowymi malowidłami sprzed nawet 300 lat, odkrytymi przypadkiem pod tynkiem w końcu XX wieku. Na stropie obok Madonny w otoczeniu ewangelistów namalowany jest nawet gąsawski kościół.
Ciekawą historię odkrycia polichromii i badań archeologicznych można przeczytać na tablicy przed kościołem.
Dostępność budowli nie stanowi problemu, bowiem proboszcz jest bardzo pozytywnie nastawiony do turystów i wręcz zachęca do zwiedzania. O otwarcie kościoła wystarczy poprosić na położonej tuż obok plebanii. Jest to duża odmiana po np. kościele w nieodległym Tarnowie Pałuckim, który także posiada wspaniałe wnętrza, ale zobaczyć ich nie sposób.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
unikatowe wnętrze kościoła
- Wady
dla dziecka mało ciekawe
Wiek dziecka(i)
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad