Jezioro Weneckie

ŻNIN - Żnińska kolejka wąskotorowa

 
6.0 (1)
  11942 1

ŻNIN - Żnińska kolejka wąskotorowa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żnińska kolejka wąskotorowa

Żnińskiej Kolei Powiatowa jako atrakcja turystyczna działa od 1972 roku, gdy otwarto Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Wtedy to PKP postanowiła reaktywować zamkniętą 10 lat wcześniej wąskotorówkę wybudowaną jeszcze w końcu XIX wieku przez prusaków. Pierwotnie miała ona zapewnić transport płodów rolnych, głównie buraków cukrowych do Żnina. W szczytowych okresach funkcjonowania przewoziła 80 tys. osób i 560 tys. ton rocznie. Obecna trasa turystyczna posiada 5 stacji, a przejazd trwa ok. 1 godziny (w jedną stronę). Korzysta z niej ok. 100 tys. osób rocznie. Działa od końca kwietnia do końca sierpnia oraz we wrześniu podczas Festynu Archeologicznego w Biskupinie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pole rzepakowe
Łąka w Biskupinie
Jezioro Biskupińskie z grodem
Jezioro Weneckie

Filmy

Andrzej 1940 - Kolejka Wąskotorowa Żnin 2021

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Żnińska Kolej Wąskotorowa - ul. Potockiego 4, Żnin   tel. +48 662 029 241 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Żnin (woj. Kujawsko Pomorskie) - Żnińska kolejka wąskotorowa

format D: N52.8485819°,  E17.7346587°
format DM: 52° 50.914914'N, 17° 44.079522'E 
format DMS: 52° 50' 54.89''N, 17° 44' 04.77''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Ciuchcia w Żninie łączy najważniejsze miejscowości turystyczne okolicy:  Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę.  My rozpoczęliśmy trasę w Gąsawie, po zwiedzeniu miejscowego kościoła słynącego z malowideł ściennych. Pociąg przyjechał z drobnym opóźnieniem i co nas zadziwiło praktycznie bez podróżnych. Z Gąsawy odjechało może kilkanaście osób, a że wagonów było niewiele mniej to przez długi czas mieliśmy cały wagon dla siebie! Takiego komfortu nie spotkaliśmy w żadnej innej wąskotorówce. Warto też wspomnieć, że do wyboru są wagony  odkryte (bez szyb) lub zakryte. Jechaliśmy w odkrytym i mimo, że było ciepło to jednak mocno w nim wiało i odczuwalna temperatura w czasie jazdy była sporo niższa, niż gdy pociąg się zatrzymał. 
Jadąc wcześniej autem widzieliśmy w okolicy wiele malowniczych jeziorek więc mieliśmy nadzieję, że tory prowadzą między nimi i częściowo tak jest. Jedzie się wokół jeziora Biskupińskiego i mija Weneckie. Dla mnie największym jednak atutem żnińskiej kolejki jest to, że nie prowadzi ani chwili przez las. Cały czas mamy mniej lub bardziej  rozległe i urokliwe widoki na  okolicę - jeziora, łąki, pola, czasem zbliżamy się do gospodarstw ludzkich (wiosną wspaniale prezentują się pola rzepakowe). Nigdy nie ma monotonii w postaci ściany drzew, tak często spotykanej na trasach  innych  kolejek. Dodatkowo są tutaj  nawet ciekawe zabytki jak ruiny średniowiecznego  zamku i stare pociągi wąskotorowe w muzeum w Wenecji czy gród w Biskupinie. Oceniam ją więc najwyżej ze wszystkich  wąskotorówek z jakich dotychczas korzystałem. Małym minusem jest czas przejazdu -  w obie strony trasa zajmuje minimum 2,15 godz., z tego ponad 30 min. to postoje. My dodatkowo wkopaliśmy się w przejazd z dłuższym postojem  w Wenecji (aż o  30 minut), co jest korzystne dla chcących wyskoczyć do muzeum lub ruin zamku, ale  akurat zwiedziliśmy wszystko dzień wcześniej. Warto więc sprawdzić dokładnie rozkład jazdy i lepiej to zaplanować, aby nie siedzieć jak my bezczynnie w wagonie. Trochę martwiliśmy się, że przejażdżka będzie za długo dla dziecka, ale dzięki temu że  w wagonie  mógł się swobodnie poruszać oraz przezornie zabranym książeczkom o pociągach,  nie marudził i było naprawdę fajnie. 

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękne, rozległe widoki
brak lasu
w maju pełny luz w wagonach
- Wady
długi czas przejazdu tam i z powrotem
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Pole rzepakowe
Łąka w Biskupinie
Jezioro Biskupińskie z grodem
Jezioro Weneckie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Żnin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Żnin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.