ikonka ŻNIN - Żnińska kolejka wąskotorowa

Informacje o atrakcji turystycznej

ŻNIN - Żnińska kolejka wąskotorowa
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żnińska kolejka wąskotorowa

Żnińskiej Kolei Powiatowa jako atrakcja turystyczna działa od 1972 roku, gdy otwarto Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Wtedy to PKP postanowiła reaktywować zamkniętą 10 lat wcześniej wąskotorówkę wybudowaną jeszcze w końcu XIX wieku przez prusaków. Pierwotnie miała ona zapewnić transport płodów rolnych, głównie buraków cukrowych do Żnina. W szczytowych okresach funkcjonowania przewoziła 80 tys. osób i 560 tys. ton rocznie. Obecna trasa turystyczna posiada 5 stacji, a przejazd trwa ok. 1 godziny (w jedną stronę). Korzysta z niej ok. 100 tys. osób rocznie. Działa od końca kwietnia do końca sierpnia oraz we wrześniu podczas Festynu Archeologicznego w Biskupinie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Żnin - Żnińska kolejka wąskotorowa
format D: N 52.848582°,   E 17.734659°
format DM: N 52° 50.91492',   E 17° 44.07954'
format DMS: N 52° 50' 54.90'',   E 17° 44' 04.77''
pytajnik
Adres:
Żnińska Kolej Powiatowa Sp. z o.o., ul. Potockiego 4, 88-400 Żnin, tel. 052 30 20 492

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Żnin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Żnin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 czerwca 2012

Ciuchcia w Żninie łączy najważniejsze miejscowości turystyczne okolicy: Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę. My rozpoczęliśmy trasę w Gąsawie, po zwiedzeniu miejscowego kościoła słynącego z malowideł ściennych. Pociąg przyjechał z drobnym opóźnieniem i co nas zadziwiło praktycznie bez podróżnych. Z Gąsawy odjechało może kilkanaście osób, a że wagonów było niewiele mniej to przez długi czas mieliśmy cały wagon dla siebie! Takiego komfortu nie spotkaliśmy w żadnej innej wąskotorówce. Warto też wspomnieć, że do wyboru są wagony odkryte (bez szyb) lub zakryte. Jechaliśmy w odkrytym i mimo, że było ciepło to jednak mocno w nim wiało i odczuwalna temperatura w czasie jazdy była sporo niższa, niż gdy pociąg się zatrzymał.
Jadąc wcześniej autem widzieliśmy w okolicy wiele malowniczych jeziorek więc mieliśmy nadzieję, że tory prowadzą między nimi i częściowo tak jest. Jedzie się wokół jeziora Biskupińskiego i mija Weneckie. Dla mnie największym jednak atutem żnińskiej kolejki jest to, że nie prowadzi ani chwili przez las. Cały czas mamy mniej lub bardziej rozległe i urokliwe widoki na okolicę - jeziora, łąki, pola, czasem zbliżamy się do gospodarstw ludzkich (wiosną wspaniale prezentują się pola rzepakowe). Nigdy nie ma monotonii w postaci ściany drzew, tak często spotykanej na trasach innych kolejek. Dodatkowo są tutaj nawet ciekawe zabytki jak ruiny średniowiecznego zamku i stare pociągi wąskotorowe w muzeum w Wenecji czy gród w Biskupinie. Oceniam ją więc najwyżej ze wszystkich wąskotorówek z jakich dotychczas korzystałem. Małym minusem jest czas przejazdu - w obie strony trasa zajmuje minimum 2,15 godz., z tego ponad 30 min. to postoje. My dodatkowo wkopaliśmy się w przejazd z dłuższym postojem w Wenecji (aż o 30 minut), co jest korzystne dla chcących wyskoczyć do muzeum lub ruin zamku, ale akurat zwiedziliśmy wszystko dzień wcześniej. Warto więc sprawdzić dokładnie rozkład jazdy i lepiej to zaplanować, aby nie siedzieć jak my bezczynnie w wagonie. Trochę martwiliśmy się, że przejażdżka będzie za długo dla dziecka, ale dzięki temu że w wagonie mógł się swobodnie poruszać oraz przezornie zabranym książeczkom o pociągach, nie marudził i było naprawdę fajnie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
piękne, rozległe widoki
brak lasu
w maju pełny luz w wagonach
- Wady
długi czas przejazdu tam i z powrotem
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad