ikonka TORUŃ - Zamek Dybowski

Informacje o atrakcji turystycznej

TORUŃ - Zamek Dybowski
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Dybowski

Polski zamek graniczny zwany Dybowskim lub Nieszawskim, tuż pod krzyżackim Toruniem nakazał wznieść król Władysław Jagiełło w I połowie XV wieku. Wkrótce po ukończeniu budowy zdobyli go mieszczanie toruńscy wraz z Krzyżakami, ale musieli zwróci na mocy pokoju zawartego w 1435 r. Podczas wielkiej wojny północnej w 1703 roku, Szwedzi wykorzystali podupadłą warownię do prowadzenia ostrzału Torunia. W XIX wieku prusacy włączyli zamek w skład twierdzy toruńskiej, niszcząc średniowieczne elementy. Budowla posiadała skrzydło mieszkalne od północy oraz dziedziniec otoczony murami obwodowymi z wieżą bramną od południa. W narożach znajdowały się trzy wieżyczki, a od płn.-wsch. potężna baszta, po której nie ma żadnego śladu. W 2013 roku zabytek przejął właściciel Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach i od wiosny do jesieni prezentował w nim odpłatnie eksponaty motoryzacyjne (stare samochody), szybko jednak zrezygnował. Od 2016 r zamkiem zarządza  fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa, która planuje pełną rewitalizację zabytku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Toruń - Zamek Dybowski
format D: N 53.001304°,   E 18.600068°
format DM: N 53° 0.07824',   E 18° 36.00408'
format DMS: N 53° 00' 04.69'',   E 18° 36' 00.24''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
B&B Hotel

Spędziliśmy tu 5 nocy i byliśmy bardzo zadowoleni. Hotel B&B położony jest przy ulicy oddzielającej toruńską starówkę od reszty miasta, 5 minut piechotą od ratusza na Rynku Staromiejskim. Budynek jest nowy, pokoje bardzo czyste, w miarę duże i przytulne, śpi się wygodnie. Jest nawet klimatyzacja! Hotel posiada windę, mini sklepik przy recepcji i parking podziemny. Z parkingiem obsługa ma problem, bo dopuszcza do zajmowania miejsc przez ludzi, którzy za to nie zapłacili i czasem brakowało miejsca, ale to jedyny zarzut jaki mieliśmy. Cena jak na hotel w centrum miasta bardzo konkurencyjna - 140 zł + ewentualny parking podziemny.

Lokalizacja:   ul. Szumana 8, 87-100 Toruń - pokaż na mapie
Kontakt:   tel. 56 621 81 00
Strona WWW:   www.hotelbb.pl

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
Mamma_ąę  Autor  Autor: Mamma_ąę     Data dodania  23 sierpnia 2013

W stosunku do poprzedniej opinii, muszę powiedzieć że sytuacja po roku zmieniła się. Zamek ma dzierżawcę który zrobił na dziedzińcu wystawę samochodów zabytkowych. Teren i dziedziniec wysprzątane, na miejscu możliwość wypicia czegoś zimnego z lodówki czy kawy z expresu. Wstęp wprawdzie kosztuje 5 zł od osoby, ale dzieci poniżej 4 lat wchodzą bezpłatnie. Nadal można wejść na wieżyczki, nadal nie ma tam zabezpieczeń ale przynajmniej nie ma tam żadnych śmieci i szkła. Zbudowany prowizoryczny taras widokowy, można posiedzieć w wiklinowym fotelu i popatrzeć na imponującą panoramę Torunia. Dla dzieci atrakcją są same samochody, niektóre naprawdę stare. Do każdego można się przymierzyć, zrobić sobie w nim zdjęcie itp. Dla mojego malucha największą atrakcją była przyczepa w której mieszka pan dozorca, ale mniejsza o to:)


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   2 czerwca 2012

Dojazd autem do zamku Dybów w Toruniu nie jest wskazany, ponieważ po pierwsze leży on na terenie zalewowym Wisły i nie ma przy nim parkingu (znaki przy drodze kierują w przeciwną stronę niż leży zamek), poza tym jest to świetna trasa spacerowa dająca przy okazji możliwość oglądnięcia pięknej panoramy Torunia. Ze starówki trzeba przejść przez most na Wiśle i skierować się za nim na prawo, w dół. Biegnie tam ścieżka (przejezdna dla wózków) do samych ruin. Niestety to co tam zastaliśmy jest skandalem. W obecnym stanie zamek raczej nie nadaje się do zwiedzania z dziećmi. Nie widziałem jak dotąd tak zaniedbanego i zaśmieconego zabytku. Wszędzie dookoła leżą śmieci i szkło z rozbitych butelek. Nie sprzątano tu chyba od wielu lat. Niemniej jednak zamek zwiedziliśmy.
Jest to duża, ceglana budowla, w której zachowały się wysokie na ok. 10 metrów mury z wieżą bramną. Obecna ścieżka doprowadza turystów na tył zamku i to co widać na pierwszym planie to zniszczona część mieszkalna, zrekonstruowana współcześnie niskim murkiem. Warownia posiada wielki dziedziniec, będący dziś zapewne miejscem dewastujących zabytek libacji. Jeśli ktoś ma ochotę może wejść na mury schodkami przy bramie, ale jest to niebezpieczne - tam także jest pełno szkła a na górze brak zabezpieczeń. Syn jednak nie popuścił i musieliśmy tam z nim wchodzić z żoną na zmianę, aby mógł popatrzeć przez okno. Obchodząc zamek dookoła, można zobaczy niespotykane okrągłe wieżyczki obronne, jakby doczepione w narożach.
Po oglądnięciu Dybowa można przejść się ładnym leśnym szlakiem (ok. 1 km) do puntu widokowego na wyspie Kępa Bazarowa utworzonej między Wisłą a Małą Wisłą. Aby wejść na tę ścieżkę należy od zamku przejść po trawie w stronę drewnianych ławek i po prawej stronie zobaczymy ścieżkę prowadzącą pod mostem wzdłuż rzeki. Da się przejechać wózkiem, choć lepsza (i dłuższa o 0,5 km) pod tym względem jest równoległa asfaltowa droga zaczynająca się nieco dalej, za końcem mostu.Szkoda, że władze Torunia nie przykładają takiej samej wagi do ochrony zabytków jak chociażby do stawiania fotoradarów. Tak więc obecnie na drogach wyjazdowych z miasta jest chyba największe nasycenie radarami w Europie, a stan polskiego, średniowiecznego zabytku architektury obronnej (w przeciwieństwie do zabytków pokrzyżackich) woła o pomstę do nieba...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
ruiny sporych rozmiarów
można wejść na mury
z zamku prowadzi ciekawa trasa spacerowa
- Wady
wszędzie śmieci i szkło
Wiek dziecka(i)
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad