ikonka ZŁOTORIA - Ruiny zamku nad Wisłą

Informacje o atrakcji turystycznej

ZŁOTORIA - Ruiny zamku nad Wisłą
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku nad Wisłą

Zamek w Złotorii leży w widłach rzek Wisły i Drwęcy prawie na przedmieściach Torunia. Przypuszcza się, że dzieje warowni sięgają II poł. XIV wieku, kiedy to wznieść go nakazał król Kazimierz Wielki. W 1375 roku w bitwie pod zamkiem zginął wnuk Kazimierza Wielkiego - Kazimierz (Kaźko) IV Słupski. W XV wieku budowla została zniszczona i od tego czasu pozostaje w ruinie. Zamek miał kształt nieregularnego prostokąta o wymiarach 37 x 53,5 m i zajmował powierzchnię ok. 2000 m2. Mury były grube na 2 metry. Zachowały się głównie resztki wieży bramnej  i zarośnięta fosa.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Złotoria - Ruiny zamku nad Wisłą
format D: N 52.997766°,   E 18.691092°
format DM: N 52° 59.86596',   E 18° 41.46552'
format DMS: N 52° 59' 51.96'',   E 18° 41' 27.93''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złotoria w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złotoria wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 maja 2012

Do ruin w Złotorii zajechaliśmy podczas majówki, gdy utknęliśmy w korku przed wjazdem do Torunia. Gdy zobaczyliśmy znak na Złotorię, z ulgą zjechaliśmy w luźną, boczną drogę.
Zabytek nie jest opisany drogowskazami i aby do niego trafić trzeba dotrzeć do mostu na Drwęcy, niedaleko kościoła i końca toruńskiej ulicy Turystycznej. Tuż przy moście, od strony Torunia znajduje się jakiś mały nieczynny skansen i tam znaleźliśmy dobre miejsce na zaparkowanie auta. Na piechotę przeszliśmy przez most i w dół przez barierkę do ścieżki, która prowadzi wprost do zamku, widocznego już z końca mostu. Potem zobaczyliśmy, że jest jeszcze druga, wygodniejsza droga z okolic kościoła i tamtędy można udać się na zwiedzanie z wózkiem. Do przejścia jest ok. 800 metrów, ładną polną ścieżką przy brzegu Drwęcy. Zamek jest położony w pełnym uroku miejscu, między dwiema rzekami. Nie zostało z niego wiele, wysoka wieża bramna i trochę murów, częściowo ukrytych w krzakach. Można po nich pochodzić i wejść do wieży. Na terenie dziedzińca zamkowego rozrosła się bujnie roślinność, ale dosyć specyficzna, jakieś pnącza czy coś podobnego tworzy szereg małych pagórków, ciekawie to wygląda w lecie. Dla syna ruiny nie były oczywiście główną atrakcją lecz Wisła. Jest tu kilka piaszczystych zejść do wody, więc był to dla niego pierwszy kontakt z wodą na świeżym powietrzu w tym roku. Dlatego też spędziliśmy tu trochę czasu, siedząc w trawie, bo niestety nikt nie pomyślał o postawieniu przy zamku ławki.
Następnie poszliśmy zobaczyć jak wpływa Drwęca do Wisły (ścieżka po prawej od zamku). Jest to także bardzo ciekawe miejsce, bowiem przy samym ujściu utworzył się długi i wąski cypel, przez który biegnie dróżka z torem przeszkód w postaci zwalonych drzew. Dobra zabawa dla malucha, ale trzeba czuwać nad bezpieczeństwem, bo woda jest bardzo blisko z obu stron. Na końcu cypla mamy ładny widok na obie rzeki i zabudowania Torunia w oddali. Dodatkową atrakcją byli przepływający kajakarze.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
urokliwe, czyste i spokojne miejsce bez turystów
piaszczyste zejście do Wisły
oprócz zamku atrakcyjne ujście Drwęcy do Wisły
- Wady
z zamku niewiele zostało, mury są zarośnięte
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad