KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

 
4.0 (1)
  1914 0

KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Centrum nauki i zmysłów WOMAI
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Centrum nauki i zmysłów WOMAI otwarte w śródmieściu Krakowa w końcu 2019 roku. Nazwa to skrót od World Of My All Inspirations, czyli Świat moich wszystkich inspiracji. Placówka stawia sobie za cel "inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie szczególnie najmłodszych i pokazanie jak ważna jest akceptacja różnorodności". Zwiedzający mogą spojrzeć na zjawiska fizyczne poprzez doświadczenia i zabawę. W ofercie są 2 trasy zwiedzania: W stronę światła i w Stronę ciemności. Pierwsza to kolekcja różnego rodzaju eksperymentów naukowych, dzięki którym zwiedzający dowiadują się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Jest oparta przede wszystkim na zabawie. Przewodnikami są tu naukowcy. Osoby z dziećmi do 6 lat mogą zwiedzać ją w wyznaczonych godzinach. Druga odbywa się w całkowitej ciemności, a przewodnikiem jest osoba niewidoma. Pozwala poznać świat z perspektywy takiej właśnie osoby, zagłębiając się w świat zmysłów. Obowiązuje minimalny wiek uczestnika 9 lat.
WOMAI otwarte jest codziennie, w weekendy od 10:00 do 18:00, w dni powszednie od 08:30 do 16:30. Rezerwacja i zakup biletów na konkretny termin - online lub na miejscu.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

Filmy

WOMAI Light Room

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

WOMAI - Centrum nauki i zmysłów - ul. Pawia 34, Kraków   tel. +48 12 313 23 59 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kraków (woj. Małopolskie) - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

format D: N50.069467°,  E19.944756°
format DM: 50° 4.16802'N, 19° 56.68536'E 
format DMS: 50° 04' 10.08''N, 19° 56' 41.12''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
WOMAI mieści się w budynku przy dworcu głównym w Krakowie. Trzeba więc parkować w płatnej strefie lub lepiej na prywatnym parkingach, które są nawet bliżej i trochę tańsze od miejskich.
Jest to nowoczesna placówka, co od razu widać. Zakup biletów online, ciekawy wystrój, szafki zamykane na klucz, gdzie można zostawić zbędne rzeczy, porządne toalety z gadającym Einsteinem itp.
Do zwiedzania udostępniono 2 osobne wystawy. Wybraliśmy "W stronę światła", bo nie ma tu limitu wiekowego. Zwiedzanie polega 1,5-godzinnym eksperymentowaniu i poznawaniu z przewodnikiem zjawisk fizycznych na kilkunastu stanowiskach. Grupy nie są duże, u nas było 7 osób. W kilku miejscach byliśmy rozdzielani - część grupy zostawała w danym pomieszczeniu, a druga szła na kolejną wystawę. Potem się zmienialiśmy. Mądre rozwiązanie, bo w ten sposób unika się zatłoczenia i przeszkadzania sobie nawzajem. Przewodnik jest kompetentny, wszystko wyjaśnia i wchodzi w interakcję z grupą.
Najpierw poznajemy ludzi, którzy mieli duży wpływ na świat w jakim żyjemy. Potem przekonujemy się jak ciekawe bywają zjawiska fizyczne - rysujemy światłem, tworzymy kolorowe krajobrazy z piasku, gramy na niewidzialnych instrumentach jak i zwykłych kieliszkach. Intrygujące są lustrzane okulary, dzięki którym widzimy sufit, a nasz mózg nie funkcjonuje jak trzeba.
Są stanowiska bardzo proste, są znane z innych miejsc, więc nas nie zaskoczyły, ale przy innych widać sporo inwencji. Nie dominuje tu wcale zaawansowana technika - WOMAI udowadnia, że prostymi metodami i akcesoriami też można stworzyć coś ciekawego o niemałych walorach edukacyjnych.
I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie przegięto z cenami biletów. Ktoś znacznie przecenia atrakcyjność tego miejsca. Spektakularnych stanowisk jest może 3-4 i na pewno nie jest to warte 170 zł dla czteroosobowej rodziny (w tym niespełna sześciolatki).
Przy maks. 90 minutach zwiedzania ekspozycji, które raz utworzone nie wymagają praktycznie żadnego wkładu, a w paru przypadkach nawet prądu, to wg mnie brak przyzwoitości...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
maj 2022
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.