ikonka KRAKÓW - Wystawa szopek krakowskich

Informacje o atrakcji turystycznej

KRAKÓW - Wystawa szopek krakowskich
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wystawa szopek krakowskich

Wystawa szopek krakowskich to pokonkursowa ekspozycja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa corocznie prezentowana od grudnia do końca lutego (codziennie z wyjątkiem poniedziałków) w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym. Tradycja budowania szopek przez mieszkańców Krakowie pochodzi z XIX wieku i jest unikatowa w świecie. Szopki mają rozmiary od niewielkich do  aż 2-metrowych, są statyczne i ruchome. Wykonane z nietrwałych materiałów, zawierają zwykle motywy zaczerpnięte z legend i architektury Krakowa. W 1937 r. odbył się pierwszy konkurs, w którym wzięło udział 38 twórców. Do roku 2016 odbyły się 74 jego edycje. W tymże toku po raz pierwszy część wystawy przygotowana została dla osób niewidomych  z dotykowymi makietami szopek,  słuchowiskiem z elementami audiodeskrypcji  i  planszami w alfabecie Braille'a.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kraków - Wystawa szopek krakowskich
format D: N 50.06269°,   E 19.936526°
format DM: N 50° 3.7614',   E 19° 56.19156'
format DMS: N 50° 03' 45.68'',   E 19° 56' 11.49''
pytajnik
Adres:
Pałac Krzysztofory - Rynek Główny 35, Kraków, tel. (+48) 12 619-23-35

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 czerwca 2017

Ekspozycja podzielona jest na 2 części. Najpierw lepiej zejść schodami do starych piwnic aby zobaczyć szopki zrobione przez dzieci. Są one bardzo ładne, ale po oglądnięciu tych wykonywanych przez dorosłych pasjonatów nie robią już takiego wrażenia. Na dole jest też ściana gdzie dzieci mogą stworzyć własną szopkę.
Główna część wystawy rozłożona jest w 5 pomieszczeniach na parterze. Można podziwiać szopki biorące udział w dorocznym konkursie. Są przepiękne, kolorowe, z mnóstwem różnych elementów, a niekiedy nawet ruchome. Większość sporych rozmiarów, ale są też małe i całkiem miniaturowe, które oglądamy przez szkło powiększające. Dzieci na pewno ucieszą postacie z legend i bajek (np. smok wawelski). Na końcu odtworzony jest pokój konstruktora szopek, a także leci film pokazujący proces tworzenia szopki.
To miejsce powinno zachwycić każdego!


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
styczeń 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad