ikonka KRAKÓW - Muzeum Inżynierii Miejskiej

Informacje o atrakcji turystycznej

KRAKÓW - Muzeum Inżynierii Miejskiej
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej posiada siedzibę w najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej św. Wawrzyńca, która została wybudowana w XIX wieku przez Bank Belgii dzierżawiący od miasta linie tramwajowe. Funkcjonowała ona do przełomu lat 50 / 60 XX wieku, potem w budynkach zajezdni urządzono warsztaty autobusowe i magazyny. W 1985 r. obiekt wpisano do Rejestru Zabytków. Muzeum powołano do życia w 1998 r. stopniowo remontując zdewastowane budynki. Obecnie w jego skład wchodzi kilka hal wykorzystywanych na wystawy, magazyny, administrację oraz restaurację. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem krakowskiej komunikacji, sieci elektrycznej, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii motoryzacji i techniki, m.in 146 starych pojazdów. Jedna z wystaw jest interaktywna - "WOKÓŁ KOŁA" z 27 stanowiskami do zabawy i eksperymentów dla dzieci. Muzeum organizuje również imprezy urodzinowe i warsztaty edukacyjne. Placówka jest otwarta przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-16:00 lub 18:00 (w zależności od dnia tygodnia).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kraków - Muzeum Inżynierii Miejskiej
format D: N 50.049684°,   E 19.947077°
format DM: N 50° 2.98104',   E 19° 56.82462'
format DMS: N 50° 02' 58.86'',   E 19° 56' 49.48''
pytajnik
Adres:
Muzeum Inżynierii Miejskiej - ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków, tel. (12) 428 66 44 (kasa)

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 kwietnia 2017

Muzeum to stara zajezdnia tramwajowa, ale aktualnie trudno ją tak nazywać, bo składa się z pięknie odnowionych budynków. Co ciekawe posiadają one ściany w typie muru pruskiego, czyli takie jak urokliwe budownictwo na Pomorzu. Budynków stoi dużo, ale tylko część z nich przeznaczonych jest dla turystów. Najciekawsza z punktu widzenia naszej pociechy była wystawa poświęcona kołu. Utworzono w niej stanowiska, na których prezentowano różne zagadnienia naukowe związane z kołem. Dzieciaki mogą tu np. spróbować pojeździć pojazdem z kwadratowymi kołami, niczym chomik pokręcić się w wielkim kołowrotku i jednocześnie podnieść rodzica w windzie dzięki wytworzonej energii, zobaczyć jak działają koła zębate w zegarze itp. Organizacja jest bardzo dobra. Pomyślano o najmłodszych dzieciach, dla których są do dyspozycji podesty, jest też miejsce do budowy wieży z wielkich brył. Zabawa jest więc świetna dla osób w każdym wieku i nie ma ograniczeń czasowych.
Na drugim biegunie atrakcyjności znajduje się wystawa o drukarstwie. Tutaj organizatorzy się nie popisali. Dużo różnych maszyn, których nie można dotykać, trochę tablic informacyjnych omawiających jak funkcjonowało jeszcze dawniej drukarstwo, ale jest to zrobione nudne i nie wzbudza żadnego zainteresowania.
Kolejna sala to wystawa czasowa, którą stanowiły znaczki pocztowe o tematyce komunikacyjnej. Dla mnie jako osoby kolekcjonującej w przeszłości znaczki całkiem ciekawe, dla żony mniej, a dla syna w ogóle. Zbiór jest jednak wspaniały i zawiera egzemplarze z bardzo egzotycznych krajów.
Największa hala muzeum to duża gratka dla miłośników motoryzacji. Mnóstwo starych samochodów, a także motocykle, tramwaje, silniki i inne maszyny. Można porównać różne wersje PRL-owskich wehikułów jak syrenki, czy warszawy, zobaczyć pierwszy tramwaj krakowski. Nigdzie nie można jednak usiąść za kółkiem, czy uruchomić silnik. A tego wymagałbym, od współczesnych muzeów techniki.
Kolejna hala wypełniona jest już tylko tramwajami. Stoją one na szynach jakby gotowe w każdej chwili do wyjazdu w miasto i chyba przy jakichś specjalnych okazjach to robią. Niestety ponownie nie umożliwiono dokładnego oglądnięcia - wstęp do ich środka jest zabroniony. Można tylko chodzić wąskimi przejściami wzdłuż pojazdów i oglądać z chodnika. To już gruba przesada! Muzeum należy do typu "oglądaj i nie dotykaj" (poza wystawą interaktywną o kole), nie posiada też multimediów, jest więc placówką archaiczną, ale nie oceniam go źle, bo do oglądnięcia jest całkiem sporo, a koszty nie są wysokie.

Należy pamiętać, że muzeum położone jest w popularnej dzielnicy Kazimierz i nie posiada własnego parkingu. W weekendy nie obowiązują tu opłaty parkingowe, ale jest duży natłok aut. Musieliśmy się sporo najeździć zanim znaleźliśmy w miarę blisko położone wolne miejsce.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
kwiecień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad