ikonka CZORSZTYN - Ruiny zamku

Informacje o atrakcji turystycznej

CZORSZTYN - Ruiny zamku
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku
Początki zamku Czorsztyn sięgają XIII w. i położonego na skale drewnianego gródka o nazwie Wronin, pełniącego funkcje komory celnej na Dunajcu. Stanowił on też ośrodek polskiego osadnictwa, które rywalizowało na tych terenach z Węgrami po drugiej stronie rzeki. Murowana warownia powstała na jego miejscu w poł. następnego stulecia. Kazimierz Wielki dołożył starań, aby budowla była należycie obwarowana. Przez następne wieki zamek był ważną warownią graniczną i miejscem odwiedzanym przez wielu władców (np. zatrzymała się tu Jadwiga w drodze po polską koronę, a Jan Kazimierz pozostawił skarb i insygnia koronne oraz archiwum państwowe w czasie "potopu") . Najważniejsze rozbudowy Czorsztyn przeszedł w XV, XVI i XVII stuleciu. W ich wyniku powstała trójczłonowa warownia, która w stanie ruiny przetrwała do naszych czasów. Ostatni właściciele - Drohojowscy już na początku XIX w. mieszkali we dworze u stóp zamku, z powodu jego złego stanu. Po terenie tym nie ma dziś śladu, ponieważ został zalany podczas tworzenia zapory na Dunajcu w końcu XX w. Od 1970 r. warownia wraz z otoczeniem tworzy rezerwat przyrody "Zamek Czorsztyn" o pow. 10 ha, będący obecnie częścią Pienińskiego Parku Narodowego. Zabytek jest otwarty dla turystów przez cały rok, w sezonie (V-IX) codziennie w godz. 9 - 18, poza sezonem 10 - 15 (poza poniedziałkami). Na trasie po ruinach przygotowano 3 wystawy.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Czorsztyn - Ruiny zamku
format D: N 49.435133°,   E 20.313548°
format DM: N 49° 26.10798',   E 20° 18.81288'
format DMS: N 49° 26' 06.48'',   E 20° 18' 48.77''
pytajnik
Adres:
Zamek Czorsztyn - ul. Zamkowa, Czorsztyn, tel. (18) 262 56 02

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czorsztyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czorsztyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 kwietnia 2016

Choć stan zachowania "bratnich" zamków w Niedzicy i Czorsztynie jest znacznie odmienny, to oba stanowią podobną atrakcję dla turystów. Czorsztyn jest tak samo malowniczo położony nad jeziorem i choć nie posiada baszt i nie jest tak rozległy, to zachwycają wysokie kamienne mury wkomponowane w skały. Nie ma tu przewodnika. Do samodzielnego oglądania są dawne pomieszczenia bez wyposażenia, jedne sklepione, inne nie. Każde posiada krótki opis przybity do muru. W najlepiej zachowanych komnatach urządzono 2 proste wystawy oparte na tablicach informacyjno-zdjęciowych. Jedna z nich poświęcona jest dziejom zamku, a druga przedstawia Pieniny na starych widokówkach. Ta jest szczególnie interesująca, bo można zobaczyć piękne i i unikatowe widoki pienińskie sprzed ponad 100 lat. Poza tym w zamku jest niewielkie lapidarium różnymi zamkowymi detalami architektonicznymi oraz sklepik z pamiątkami.
Najwyższa zachowana kondygnacja ruin to właściwie wielki taras widokowy. Widoki są wspaniałe, głównie na zalew, ale nie tylko. W zasadzie w którą stronę by nie spojrzeć, widać efektowny krajobraz. Tak więc spacer po ruinach sprawia wiele przyjemności, a para małych dzieciaków nieźle się tu bawiła biegając i usiłując wspinać na skałę.
Dostęp do zabytku jest możliwy z wody (można przypłynąć stateczkiem spod zamku w Niedzicy) jak i z parkingu oddalonego o ok. pół kilometra wygodnej drogi po terenie chronionego rezerwatu (można spokojnie jechać wózkiem). Parking jest darmowy jeśli okażemy bilet z zamku.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad