ikonka NIEDZICA - Zamek Dunajec

Informacje o atrakcji turystycznej

NIEDZICA - Zamek Dunajec
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Dunajec
Węgierska warownia o nazwie Dunajecz powstała XIV wieku za sprawą rodu Berzeviczych. W XVI w. została darowana przez króla Węgier polskiemu możnowładcy Hieronimowi Łaskiemu. Potem władali nią: Giovanelli, Horvathovie, Salamonowie - ten madziarski ród rezydował tu nawet po przejściu Niedzicy w granicę Państwa Polskiego w 1918 r. Podczas II wojny św. Salomonowie z Niedzicy pomagali partyzantom z AK. Wygląd zamku ukształtowano w XVII wieku. Składa się zamku dolnego (najmłodszy), średniego i górnego (najstarszy i częściowo zrujnowany). Posiada 3 cylindryczne baszty i 1 wieżę czworoboczną. Otoczenie zamku uległo znacznej zmianie po budowie zapory w końcu lat 90-tych XX w. - wcześniej przepływający u jego stóp Dunajec był typową górską rzeką, obecnie to wielkie jezioro. Z zamkiem związana jest legenda o skarbie Inków, ponieważ przebywał w nim potomek inkaskiego wodza Tupaca Amaru. Zaś podanie, o księżniczce Brunhildzie i księciu Bogusławie, zostało wykorzystane przez A. Bahdaja w książce i filmie Wakacje z Duchami. Inne filmy i seriale kręcone w Niedzicy to m.in.: Janosik, Zemsta, Mazepa. Zabytkiem zarządza Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Artystom oferuje ono Dom Pracy Twórczej z restauracją i hotelikiem w zamku dolnym.
Zamek jest otwarty przez cały rok. W sezonie (V-IX) codziennie w godz. 9-19, poza sezonem za wyjątkiem poniedziałków w godz. 9-16.
Parking płatny.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Niedzica - Zamek Dunajec
format D: N 49.422837°,   E 20.319594°
format DM: N 49° 25.37022',   E 20° 19.17564'
format DMS: N 49° 25' 22.21'',   E 20° 19' 10.54''
pytajnik
Adres:
Zamek Dunajec - Zamkowa 2, Niedzica, tel. (18) 262 94 89

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  31 marca 2016

Zamek pięknie położony, z ciekawą historią. Wysokie mury z licznymi wieżami nad samą wodą robią duże wrażenie, nic dziwnego że "grał" w wielu filmach. Szczególny widok jest z zapory, skąd widać równocześnie ruiny w Czorsztynie. Koniecznie trzeba go zwiedzić, choć nie trwa to długo. Wszystko dlatego, że połowa budowli jest niedostępna dla turystów. Oglądamy zarówno komnaty w pełni urządzone nowożytnym wyposażeniem, rekonstrukcje średniowiecznych pomieszczeń z kamiennymi ścianami, wyłożone skórami zwierząt, jak i całkowicie zrujnowane (np. kaplica). Dwie sale posiadają ekspozycję poświęconą historii zamku - znaleziska, stare widoki, plany, makiety. W piwnicach mieliśmy fajną atrakcję w postaci szalejącego nietoperza, co wywołało niemały popłoch wśród zwiedzających.
Niestety nie można wejść na wieżę, ale 2 tarasy widokowe wystarczają, bo zapewniają wspaniałe wrażenia wzrokowe. Najlepiej wybrać się przy ładnej pogodzie, aby popatrzeć na malownicze jezioro, zaporę i pływające żaglówki.
Warownię zwiedza się samemu, ale w sezonie można często natknąć się na jakąś grupę z przewodnikiem. Warto wtedy posłuchać jego opowieści, np. przy owianej legendami studni, bo w zamku ogólnie brakuje tablic informacyjnych.
W cenę zwiedzania wliczona jest też wozownia. Jest to parterowy budynek wypełniony dawnymi powozami, karetami i saniami. Nic specjalnego, ale w sumie niezły dodatek do średniowiecznego zabytku.
Ze względu na schody w wielu miejscach, zwiedzanie z wózkiem nie ma sensu.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad