ikonka DĘBNO - Drewniany kościół gotycki

Informacje o atrakcji turystycznej

DĘBNO - Drewniany kościół gotycki
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniany kościół gotycki

Kościół św. Michała Archanioła w podhalańskim Dębnie zbudowano w 2. poł. XV w. z drewna iglastego (modrzewiowego i jodłowego), bez użycia gwoździ. Jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów średniowiecznych w Europie. Również zachowana w całości polichromia ścienna jest unikatem na skalę europejską. Zawiera 77 motywów w 33 kolorach i pokrywa całe wnętrze. Budowla składa się z prezbiterium, nawy i 15-metrowej wieży, dobudowanej w 1601 r. Prezbiterium i nawę otaczają soboty (kryte podcienia). Najstarszym wyposażeniem jest wiszący w nawie XIV-wieczny krzyż, prawdopodobnie z poprzedniego kościoła. Najstarszy w Polsce obraz sztalugowy na desce lipowej z postaciami św. Katarzyny i św. Agnieszki (ok. 1280 r.) został zastąpiony kopią (oryginał w muzeum w Krakowie). Wyjątkowym zabytkiem są średniowieczne cymbałki w prezbiterium (5 egzemplarzy na świecie), a wisząca w nawie XVI-wieczna chorągiew z wizerunkiem św. Stanisława wg tradycji została pozostawiona tu przez wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego. W latach 70-tych wnętrze kościoła wykorzystano w serialu Janosik (ślub z Maryną). W 2003 r. obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynię można zwiedzać tylko grupowo w godz. 9:00-12:00 (pon.-sb.) i 14:00-16:30 (pon.-pt.). W niedzielę wnętrze można oglądnąć podczas Mszy Świętej o godz. 8 lub 11. W dni deszczowe, ze względu na szkodliwą wilgotność, wejście mocno ograniczone. Wstęp za dobrowolną ofiarę, ale płatny jest parking (nie związany z parafią) przy głównej drodze.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Dębno - Drewniany kościół gotycki
format D: N 49.46643°,   E 20.212076°
format DM: N 49° 27.9858',   E 20° 12.72456'
format DMS: N 49° 27' 59.15'',   E 20° 12' 43.47''
pytajnik
Adres:
Kościół św. Michała Archanioła - Kościelna 42, Dębno, tel. (18) 275 17 97

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dębno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dębno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  21 lutego 2016

To jeden z najsłynniejszych polskich kościołów, więc warto podjechać do Dębna przybywając w Pieniny. Otoczony przez starodrzew, z pasącymi się przed nim owcami wygląda bardzo urokliwie. Świątynię trzeba jednak koniecznie zwiedzić w środku. Zobaczyć pokrywające niemal każdą deskę malowidła, a także inne unikalne zabytkowe przedmioty oraz poczuć niesamowity zapach starego drewna. My nie musieliśmy się zdawać na łaskę humorzastego (podobno) kościelnego, który oprowadza grupy i przyjechaliśmy po prostu na niedzielną mszę. Była to pierwsza niedziela miesiąca, więc mieliśmy dodatkowo okazję zobaczyć uroczystą procesję z Najświętszym Sakramentem, sztandarami, świętymi obrazami. Uczestnicy ubrani są w stroje ludowe (góralskie), więc nabożeństwo w takim otoczeniu to bardzo ciekawe przeżycie. Budujące jest, że stara tradycja nie zamiera w dzisiejszych czasach i jest kultywowana nawet przez młode pokolenie, na przekór różnym KOD-om i innym "nowoczesnym", wyznającym hasło "polskość to nienormalność".
Przyjeżdżając na mszę dobrze jest zaznajomić się najpierw z opisem wyposażenia, aby mieć świadomość na co się patrzy i nie pominąć jakiegoś ważnego elementu jak sztandar spod Wiednia, bo w środku oczywiście nie ma podpisów. My nie całkiem się przygotowaliśmy i nie widzieliśmy XV-wiecznych cymbałków z odwrotną budową.

Jak przystało na zabytek o renomie światowej, drogowskazy rozsiane są po całej okolicy, więc dojazd jest bardzo łatwy. Najprościej zatrzymać się na dużym płatnym parkingu. Jest tam bar i stoiska z oscypkami, pamiątkami i wydawnictwami. Kościół jest jednak trochę oddalony od głównej drogi i można zaparkować bezpłatnie znacznie bliżej, trzeba tylko odbić w boczną drogę do centrum wsi (na zachód od parkingu).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad