ikonka WIERCHOMLA MAŁA - Wyciąg Wierchomla i bacówka

Informacje o atrakcji turystycznej

WIERCHOMLA MAŁA - Wyciąg Wierchomla i bacówka
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wyciąg Wierchomla i bacówka

Wyciąg krzesełkowy Wierchomla jest częścią Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, powstałej w 2007 r. Samo urządzenie uruchomiono znacznie wcześniej, bo już w 2000 r. Stację tworzy infrastruktura narciarska na stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.), która łączy wieś Wierchomla Mała ze Szczawnikiem, odległą drogą samochodową o ok. 30 km. Zimą narciarze mają do dyspozycji 2 wyciągi krzesełkowe i 7 orczykowych - w sumie 6 km tras, szkołę i przedszkole narciarskie oraz snow park przebudowany w 2015 r. Latem działa tylko wyciąg w Wierchomli Małej, będący jednym z najdłuższych w kraju (1600 m długości, 300 m różnicy wysokości, krzesła 4-osobowe) oraz rowerowa trasa zjazdowa. Górna stacja wyciągu znajduje się na wysokości 895 m npm. Prowadzi przez nią niebieski szlak, którym najszybciej można dojść do schroniska PTTK pn. "Bacówka nad Wierchomlą" (887 m npm). Oferuje ono regionalną kuchnię, widok na pasmo Radziejowej i Tatry oraz 40 miejsc noclegowych z internetowym podglądem wolnych miejsc. Wyciąg jest czynny latem codziennie w godz. 10.00 do 17.00 (wakacje), przed i po sezonie tylko w weekendy. W kasie i recepcji Hotelu Wierchomla do pobrania jest 5 mapek z questami (w tym rowerowy i dziecięcy), które umiejscowiono w okolicy.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wierchomla Mała - Wyciąg Wierchomla i bacówka
format D: N 49.429042°,   E 20.822395°
format DM: N 49° 25.74252',   E 20° 49.3437'
format DMS: N 49° 25' 44.55'',   E 20° 49' 20.62''
pytajnik
Adres:
Hotel Wierchomla SKI & SPA Resort - Wierchomla Mała 42, tel.: (18) 414 31 30, (18) 414 31 31

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wierchomla Mała w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wierchomla Mała wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 listopada 2015

Dojazd pod Wierchomlę jest oznaczony drogowskazami na Stację Narciarską Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla. Jedziemy dość długo boczną drogą, mijając duży hotel. Na miejscu brak porządnego parkingu, auta zostawia się wzdłuż drogi. Poza kasami nic tu przed sezonem nie działało, nie było ani sklepiku ani żadnej gastronomii. Chcieliśmy skorzystać z questingu, który tu reklamują, ale w kasie nie mieli mapek, więc być może istnieje on tylko teoretycznie.
Na górę wjeżdżamy kolejką posiadającą w miarę wygodne szerokie fotele. Wyciąg jest długi, więc napawamy wzrok malowniczym krajobrazem. Wraz z wysokością otwierają się coraz szersze widoki na zielone pasma wzgórz. A między nich leżą łąki, na których pasą się stada owiec i biegają kozy, więc widoczki naprawdę urokliwe, choć nie osiągamy zbyt dużej wysokości.
Przy górnej stacji również nie było żadnej infrastruktury, ale niespełna 2-kilometrowy szlak prowadzi do Bacówki nad Wierchomla. Trasa jest łatwa i przyjemna, również ciekawa widokowo, zajęła nam ok. pół godziny. Śmigają po niej rowerzyści, da się też przejechać wózkiem. W odsłoniętym miejscu wspaniale falowała trawa wydając przy tym szum, w którym przez chwilę się zasłuchiwaliśmy. Alergicy powinni jednak uważać, bo trawa ta wiosną silnie uczula.
Bacówka reklamuje się regionalnym jadłem i najpiękniejszym widokiem na Tatry. I obie te rzeczy nieco nas rozczarowały. Przede wszystkim menu restauracji było bardzo skromne. Potrawy może i smaczne, ale nie jest to nic specjalnego i nie widzę uzasadnienia dla wysokiej ceny, bo porcje są niewielkie. Co do widoku na Tatry to nie zobaczyliśmy nawet namiastki tego co pokazuje bacówka na swojej stronie internetowej. Owszem, widok jest piękny i rozległy, ale żeby sięgał wysokich szczytów tatrzańskich to muszą być chyba wyjątkowe warunki atmosferyczne, na które trudno trafić, bo jak wspomniałem nic takiego nie widzieliśmy, choć pogoda była całkiem ładna. Ale nie narzekaliśmy, bo i tak jest tu bardzo fajnie.
Atutem bacówki okazały się hasające przy niej kozy, w tym jedna malutka. Nie pozwalały one gościom spokojnie zjeść i za wszelką cenę usiłowały dorwać się do talerza. Za chwilę przyplątał się jeszcze jakiś psiak, więc była cała menażeria. Obsługa próbowała odganiać zwierzaki, choć zupełnie nie potrzebnie, bo sytuacja była przekomiczna i już na zawsze zapadnie nam w pamięci koza stojąca na moich kolanach z głową w talerzu.
Po posileniu się, jak większość turystów usiedliśmy na polanie pod Bacówką aby podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego. I ponownie mieliśmy zabawę z najmniejszą kózką, którą karmiliśmy bułką. Była tak rozochocona, że przypadkiem uderzyła rogiem syna pod okiem, ale i tak opuściliśmy to miejsce w świetnych humorach.
Wyprawa ciekawa dla dorosłych, nie męcząca dla malucha i z niespodziewanymi atrakcjami.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad