ikonka NIEDZICA - Zapora wodna na Dunajcu

Informacje o atrakcji turystycznej

NIEDZICA - Zapora wodna na Dunajcu
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zapora wodna na Dunajcu
Największa w Polsce zapora ziemna na Dunajcu powstała w Niedzicy, na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Ma 56 m wysokości i 404 m długości. Utworzony dzięki zaporze Zbiornik Czorsztyński może zawierać 232 mln m3 wody. Jego funkcją jest zapobieganie powodziom, stabilizacja poziomu rzeki (ważne z punktu widzenia turystyki), dostarczanie wody pitnej. Pierwsze plany budowy zapory powstały na początku XX wieku, a realny kształt zyskały po wielkiej powodzi w 1934 r., ale działania zahamowała wojna. Komuniści wrócili do tej koncepcji, ale prace rozpoczęły się dopiero w 1976 roku. Trwały one, przy akompaniamencie protestujących ekologów, do 1997 r. Wtedy oficjalnie otwarto zaporę wraz z elektrownią wodną, która uratowała przed zalaniem okoliczne tereny podczas tzw. powodzi tysiąclecia. Zapora doprowadziła jednak do zniszczenia wielu zabytków i pomników kultury, w tym malowniczych terenów wsi Maniowy i Czorsztyn.
Korona niedzickiej zapory jest udostępniona bezpłatnie jako deptak spacerowy z walorami widokowymi na Pieniny, jezioro Czorsztyńskie z 2 górującymi nad nim zamkami. Odpłatnie można zwiedzić elektrownię wodną z wejściem w dole zapory. W 2011 r. na deptaku powstało malowidło 3D "Moc Żywiołów" autorstwa Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowskiego. Ma ono 34 m długości i przedstawia artystyczną wizję wyrwy w zaporze.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Niedzica - Zapora wodna na Dunajcu
format D: N 49.419913°,   E 20.320913°
format DM: N 49° 25.19478',   E 20° 19.25478'
format DMS: N 49° 25' 11.69'',   E 20° 19' 15.29''
pytajnik
Adres:
Zapora na Dunajcu, ul. Widokowa 1, Niedzica, tel.: (18) 2629383

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 listopada 2015

To tylko niespełna półkilometrowy odcinek spacerowy, a dostarcza niesamowitych wrażeń wzrokowych. Okolica jest tak malownicza, że gdzie nie spojrzymy zachwyca przyroda oraz wkomponowane w nią budowle i zabytki. I nie ma znaczenia, że krajobraz ten w dużym stopniu ukształtowali ludzie przed kilkudziesięciu laty. Widok na zamki w Niedzicy i Czorsztynie jest niezapomniany, szczególnie przy odpowiedniej pogodzie.
Szkoda tylko że z zapory nie prowadzi jakiś ciekawy szlak czy ścieżka przyrodnicza np. po sąsiednim wzgórzu. Obecnie wizyta tu sprowadza się do przejścia tam i z powrotem. Niedawno bruk zapory został ozdobiony wielkim malowidłem z efektem trójwymiarowości, przedstawiającym jakby wyrwę w zaporze i spadająca wodę na turbiny. Fajny pomysł, ale efekt jest znacznie lepszy na zdjęciach niż w rzeczywistości. Nie zrobiło to na nas wielkiego wrażenia.
Na zaporze można też usiąść i coś przekąsić w rozkładanych barach (polecam węgierskie kołacze). Działa tu też jedyny lokal w okolicy, który jest czynny po zmroku - Bar Turbinka - bardzo przyjemne miejsce.
Z boku do poczytania kilka tablic informacyjnych o przyrodzie pienińskiej.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpeń 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad