ikonka NIEDZICA - Elektrownia wodna

Informacje o atrakcji turystycznej

NIEDZICA - Elektrownia wodna
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Elektrownia wodna

Elektrownia Wodna na Dunajcu w Niedzicy została oddana do użytku w 1997 roku. Mieście się w najwyższej zaporze ziemnej w Polsce (56 m wys., 404 m dł.). Budynek elektrowni znajduje się 40 metrów pod ziemią i posiada siedem kondygnacji. Jego sercem są 2 turbiny typu Deriaza posiadające w sumie moc nominalną 92 MW, co przekłada się na produkcję ok. 160 mln kWh ekologicznej energii rocznie. Woda do elektrowni doprowadzona jest ze zbiornika 2 sztolniami o średnicy 7 m wydrążonymi w skale. Elektrownia korzysta z zasobów wodnych Zbiornika Czorsztyńskiego. Wykorzystana woda spływa do Zbiornika Sromowskiego, który następnie  jest źródłem wody dla Elektrowni Sromowce Wyżne a także pełni funkcję zbiornika wyrównawczego.
Dla turystów udostępniono 2 trasy zwiedzania: ogólną (ok. 1 godz.) i szczegółową (1,5-2 godz.), na których można zobaczyć pomieszczenia technologiczne z urządzeniami do produkcji prądu, a także sztolnię - galerię kontrolną zapory położoną 50 m pod wodą. Grupy zorganizowane mają dodatkowo możliwość oglądnięcia filmu. Trasy dostępne są przez cały rok, codziennie w godzinach 9.00 - 16.00. Obowiązkowo należy zarezerwować termin zwiedzania telefonicznie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem w dzień powszedni między godz. 9:00 a 15:00. Parking przed obiektem płatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Niedzica - Elektrownia wodna
format D: N 49.419732°,   E 20.320827°
format DM: N 49° 25.18392',   E 20° 19.24962'
format DMS: N 49° 25' 11.04'',   E 20° 19' 14.98''
pytajnik
Adres:
Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA - ul. Widokowa 1, Niedzica, gsm 519 337 106, tel. (18) 26 29 383 (po sezonie)

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  15 listopada 2015

Elektrownię zwiedzaliśmy na trasie krótszej. Nie z własnego wyboru lecz konieczności, bo zarezerwowaliśmy miejsce w ostatniej chwili i nawet się trochę spóźniliśmy. Dołączono nas do grupy, która wybrała tę właśnie trasę. Godzina chodzenia po obiekcie to jednak i tak sporo, a jak usłyszeliśmy od przewodnika trasa długa nie każdemu przypada do gustu - podobno idzie się jakimś długim tunelem po schodach i bywa że niektórzy mają dość i chcą zawracać. Być może więc z małymi dziećmi trasa krótsza jest lepsza.
Oglądamy na niej wielką halę i kilka pomieszczeń elektrowni, a wśród nich najciekawsze jest to z generującą prąd turbiną. Przewodnik o wszystkim szczegółowo opowiada, więc więcej się stoi i słucha niż chodzi. Z wózkiem raczej nie da się wejść, bo jest trochę schodów. Wychodzimy też na taras widokowy, aby spojrzeć na Zbiornik Sromowiecki - ten mniejszy, przed jeziorem Czorsztyńskim. To jedyny moment gdzie w elektrowni wodnej widzimy wodę.
Jak dla mnie zwiedzanie było w miarę interesujące, ale daleki jestem od zachwytu. Dzieciak był zainteresowany tylko momentami.
Nie zostało mi w pamięci wiele z tego miejsca, a rodzina zapamiętała jeszcze mniej. Wspomnienia są ulotne i dobrze jest wspomóc pamięć zdjęciami, ale niestety w tym przypadku się nie da. Elektrownia funkcjonuje na zasadach podwyższonego bezpieczeństwa i nie można wnieść żadnego sprzętu elektronicznego ani większych toreb/plecaków (wszystko zostawiamy w szafkach).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad