ikonka KLUSZKOWCE - Góra Wdżar z kolejką linową

Informacje o atrakcji turystycznej

KLUSZKOWCE - Góra Wdżar z kolejką linową
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Góra Wdżar z kolejką linową

Wdżar to szczyt o wysokości 767 m npm. położony na granicy Gorców i Pienin. Posiada dość unikatową budowę geologiczną, m.in. ze względu na pokłady skały wulkanicznej – andezytu. Stąd podania i legendy o wygasłym wulkanie, choć jego istnienie nie jest potwierdzone naukowo. Andezyt wydobywano już w XIX w., a eksploatację zakończono w latach 80-tych XX w. Powstały z niego okoliczne drogi i wiele domostw. Prace wydobywcze prowadzone były w 3 kamieniołomach, z których jeden - Snozka, został zaadaptowany na cele turystyczne i edukacyjne. Została w nim wytyczona ścieżka przyrodnicza. Dolny jej fragment zwany jest Wąwozem Papieskim, ponieważ kardynał Wojtyła odprawił tu Mszę Świętą w 1978 r. W kamieniołomie można uprawiać wspinaczkę skałkową. Na pocz. XXI w. na górze Wdżar zbudowano wyciąg krzesełkowy, będący częścią Ośrodka Narciarskiego "Czorsztyn-Ski", funkcjonujący również latem. Korzystają z niego turyści piesi jak i rowerzyści, dla których powstał Bike Park z 5 trasami zjazdowymi. Ośrodek dysponuje także hotelem, restauracją, kolejką górską typu Alpine Coaster, minizoo, parkiem linowym i kąpieliskiem. Na Wdżarze znajduje się jedyne w Polsce stanowisko rozrzutki brunatnej - paprotki z gatunku arktyczno-alpejskiego oraz miejsce występowania bardzo rzadkiej anomalii magnetycznej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kluszkowce - Góra Wdżar z kolejką linową
format D: N 49.456191°,   E 20.318996°
format DM: N 49° 27.37146',   E 20° 19.13976'
format DMS: N 49° 27' 22.29'',   E 20° 19' 08.39''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kluszkowce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kluszkowce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
astronauta  Autor  Autor: astronauta     Data dodania  26 sierpnia 2015

ciekawe miejsce, szkoda że trafiliśmy na brzydką aurę, bo widoki mieliśmy nie w pełni satysfakcjonujące.
potwierdzam, że lokal gastronomiczny na górze zamknięty. chętnie byśmy w nim odpoczeli, bo zbliżał się deszcz a tak trzeba było szybko schodzić (po co oni go w ogóle stawiali?)
ścieżka w kamieniołomie krótka, ale dostarcza wrażeń, szczególnie gdy jest ślisko :))


Galeria
Wiek dziecka(i)
12 lat
Data pobytu
28 czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
31
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  29 maja 2015

Wyciągi krzesełkowe to w zawsze świetna atrakcja na wycieczkę z małym dzieckiem. Zdobywamy góry bez wysiłku i marudzenia. W przypadku Kluszkowiec wjeżdżamy na wygasły wulkan, co dodatkowo rozpala wyobraźnię. Co prawda na szczycie nic na to nie wskazuje - góra jak góra - ale sam fakt jest ciekawy i sprawia że dzieciaki są podniecone.
Przy górnej stacji wyciągu stoi nieźle wyglądająca drewniana knajpka z tarasem, na którym chętnie napilibyśmy się kawy, ale niestety była nieczynna (sobota w szczycie sezonu!).
Aby stanąć na najwyższym punkcie góry Wdżar trzeba kawałeczek podejść. Należy przy tym uważać na maluchy, aby nie wpadły pod koła pędzących rowerzystów, ponieważ z góry biegnie trasa zjazdowa.
Widoki są po prostu wspaniałe, oglądamy jezioro Czorsztyńskie wraz z dwoma zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, w oddali malownicze Tatry i Pieniny. Można usiąść na ławeczce i chłonąć piękny krajobraz. Poszczególne szczyty są opisane na tablicy umieszczonej niżej, przy barierkach.
Na powierzchni Wdżaru znajduje się sporo skałek i przy jednej z nich mamy ciekawostkę w postaci miejsca, gdzie wariuje kompas, warto mieć go ze sobą aby doświadczyć tego zjawiska. Inna ciekawostka to rzeźba smoczycy wysiadującej jajo, nawiązująca do lokalnej legendy.
Strzałki na górze kierują na minizoo, ale nie poszliśmy, bo nikomu nie chciało się schodzić w dół, a potem wspinać pod górę, szczególnie że podobnie jak kawiarnia mogło ono być nieczynne (powinien być podany jakiś numer kontaktowy!).
Przy powrocie nie musimy ponownie korzystać z wyciągu, lecz możemy zejść ścieżką edukacyjną w dawnym kamieniołomie. Trasa jest bardzo fajna, prowadzi wąwozami skalnymi. Do pokonania mamy sporo metalowych schodów, ale schodzimy cały czas w dół, więc nie jest to trudne. Po drodze kilka tablic edukacyjnych oraz pamiątkowy obelisk po mszy sprawowanej tu przez kardynała Wojtyłę. Po ok. 30 minutach byliśmy, na dole przy parku linowym. Oferuje on chyba tylko 1 trasę, o średniej trudności, jest też ścianka wspinaczkowa, ale zabrakło nam czasu aby się im przyjrzeć bliżej.
Ogólnie, zagospodarowanie Wdżaru jest rewelacyjne, ale pod warunkiem że wszystko działa. Turyści piesi mogą wejść na szlak czy ścieżkę edukacyjną, rowerzyści zjeżdżać kilkoma trasami, wspinacze skałkowi zdobywać kamieniołom na kilkunastu wytyczonych drogach, maluchy bawić się w minizoo i oczywiście każdy ma możliwość podziwiać piękne widoki.
W pobliżu znajduje się jeszcze tor kolejki górskiej, a nieco dalej kąpielisko nad jeziorem (odległość ok. 3 km).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad