ikonka TYLICZ - Mofeta

Informacje o atrakcji turystycznej

TYLICZ - Mofeta
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mofeta
Mofeta w Tyliczu to miejsce wydzielania się gazu z ziemi, jedno z największych w Karpatach. Gaz ten w 95% zawiera dwutlenek węgla i pochodzi z głębokiego podłoża Karpat. Zjawisko związane jest z procesami wulkanicznymi i wnioskując ze starych dokumentów intrygowało ludzi już w XVI w. Miejscowi Łemkowie uważali, że w miejscu tym oddycha piekło. W latach 60-tych XX w. mofeta stała się obiektem tajnych eksperymentów. Pod płaszczykiem instytutu rolniczego władze komunistyczne prowadziły doświadczenia z hodowlą alg (które bujnie rozwijają się dzięki CO2) na cele kosmiczne. Miały one wspomóc sowiecki program podboju kosmosu jako pożywienie astronautów. Jednak po wyprodukowaniu i przetestowaniu pokarmu algowego, okazało się, że nie wpływa on dobrze na organizm człowieka i mofetę kazano zakopać.
Przypomniano sobie o niej dopiero na początku XXI wieku za sprawą Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Tylicza. Lokalni działacze doprowadzili do odkopania 11 betonowych kręgów, z których wydobywa się gaz i wyeksponowania ich dla turystów.
Obiekt znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego "Domki w lesie", oglądanie jest możliwe tylko we wtorki i soboty w godz. 9:00-17:00. Wstęp bezpłatny.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Tylicz - Mofeta
format D: N 49.389646°,   E 21.005785°
format DM: N 49° 23.37876',   E 21° 0.3471'
format DMS: N 49° 23' 22.73'',   E 21° 00' 20.83''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tylicz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tylicz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  27 kwietnia 2015

To druga mofeta jaką oglądaliśmy i nie zrobiła już na nas takiego wrażenia. Pierwsza - w Złockiem była bardziej naturalna, na dziko przy strumyku, fajnie opisana, natomiast w Tyliczu jest zagospodarowana i położona na terenie prywatnego ośrodka, co determinuje poważne ograniczenia w zwiedzaniu (tylko 2 dni w tygodniu). Intrygujące bulgotanie ulatniającego się z wody gazu można obserwować zza barierki, obok jest też wiata. Poszczególne źródła gazu otoczono okrągłymi zbiornikami, w których woda ma inna barwę, więc wygląda to ciekawie.
Mimo, że z mofetą związana jest fascynująca kosmiczna historia, fakt ten jest słabo wykorzystany. Postawiono tylko 1 tablicę informacyjna ze skrótowym opisem, a miejsca pilnuje drewniana figura siedzącego dziadka, żadnych motywów nawiązujących do astronautyki, a szkoda...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad