ikonka MUSZYNA - Ruiny zamku z punktem widokowym

Informacje o atrakcji turystycznej

MUSZYNA - Ruiny zamku z punktem widokowym
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku z punktem widkowym

Zamek muszyński leży na górze zwanej Baszta lub Zamkowe, niegdyś trudno dostępnym, skalistym wzniesieniu w widłach rzek Popradu, Szczawnik i Muszynka, przekształconym w XIX i XX wieku. Jego początki giną w mrokach dziejów, być może zbudowano go w XIV stuleciu za Kazimierza Wielkiego, który lokował miasto. Jest to trudne do ustalenia, bowiem warownia została doszczętnie spalona podczas najazdu węgierskiego w 1474 r. Odbudowa w stylu renesansowym przyniosła dalsze zatarcie śladów pierwotnych murów. Zamek do 1781 r. był częścią tzw. Państwa Muszyńskiego, obszarem dóbr biskupów krakowskich z własną administracją, sądownictwem i wojskiem. Budowla stała na granicy polsko - węgierskiej, strzegła szlaku handlowego i służyła jako komora celna. W XVII wieku pełniła jeszcze funkcje obronne, potem już tylko administracyjne, a pod koniec XVIII stulecia rolę tę przejął dworek pod zamkiem. Do dziś przetrwały tylko częściowo mury fundamentowe i parteru, przede wszystkim baszty narożnej. Na murach od 1936 r. stoi figura Najświętszej Marii Panny, przy której odbywają się corocznie nabożeństwa majowe. W 2012 r. teren Góry Zamkowej wraz z otoczeniem został zagospodarowany jako Miejski Park Zdrojowy "Baszta", wytyczono ścieżki spacerowe, na murach utworzono taras widokowy oraz zainstalowano iluminację.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Muszyna - Ruiny zamku z punktem widkowym
format D: N 49.353641°,   E 20.890553°
format DM: N 49° 21.21846',   E 20° 53.43318'
format DMS: N 49° 21' 13.11'',   E 20° 53' 25.99''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  16 kwietnia 2015

Mury zamku wspaniale wkomponowują się w piękny krajobraz Muszyny z rwącym Popradem. Tak to wygląda z dołu, bo niestety po wejściu na górę już nie.
Zamek okazuje się obecnie bardziej tarasem widokowym niż dawną warownią. Fragmenty, które przetrwały współcześnie nadbudowano, wyłożono deskami i dostawiono schody dla wygody oglądających dolinę Popradu.
W murach jest wejście do dolnej kondygnacji dawnej wieży, ale zakratowane i nie ma tam nic ciekawego. Zabytek prezentuje się fatalnie i patrząc na zdjęcia malowniczej ruiny sprzed kilkunastu lat, wygląda jakby został oszpecony i odarty z charakteru podczas prace konserwacyjnych.
Badania archeologiczne wciąż są chyba prowadzone, bo kilka miejsc nakrytych było brezentem, więc może będzie tu jeszcze do oglądania coś więcej.
Mimo wszystko i tak warto wejść na górę, bo widok jest super, a trasa prowadzi wygodną, leśną ścieżką spacerową, więc nawet maluch powinien sobie poradzić (nam zajęło to 10 min). Gorzej będzie z wózkiem, bo jest trochę schodów, choć łagodnych. Po drodze są wiaty i parę drobnych atrakcji typu kapliczka czy relikty gródka średniowiecznego. Nieco dalej źródło wody leczniczej.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad