Pozostałości zamku

MUSZYNA - Ruiny zamku z punktem widokowym

 
4.0 (1)
  6031 1

Widok z tarasu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku z punktem widkowym
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek muszyński leży na górze zwanej Baszta lub Zamkowe, niegdyś trudno dostępnym, skalistym wzniesieniu w widłach rzek Popradu, Szczawnik i Muszynka, przekształconym w XIX i XX wieku. Jego początki giną w mrokach dziejów, być może zbudowano go w XIV stuleciu za Kazimierza Wielkiego, który lokował miasto. Jest to trudne do ustalenia, bowiem warownia została doszczętnie spalona podczas najazdu węgierskiego w 1474 r. Odbudowa w stylu renesansowym przyniosła dalsze zatarcie śladów pierwotnych murów. Zamek do 1781 r. był częścią tzw. Państwa Muszyńskiego, obszarem dóbr biskupów krakowskich z własną administracją, sądownictwem i wojskiem. Budowla stała na granicy polsko - węgierskiej, strzegła szlaku handlowego i służyła jako komora celna. W XVII wieku pełniła jeszcze funkcje obronne, potem już tylko administracyjne, a pod koniec XVIII stulecia rolę tę przejął dworek pod zamkiem. Do dziś przetrwały tylko częściowo mury fundamentowe i parteru, przede wszystkim baszty narożnej. Na murach od 1936 r. stoi figura Najświętszej Marii Panny, przy której odbywają się corocznie nabożeństwa majowe. W 2012 r. teren Góry Zamkowej wraz z otoczeniem został zagospodarowany jako Miejski Park Zdrojowy "Baszta", wytyczono ścieżki spacerowe, na murach utworzono taras widokowy oraz zainstalowano iluminację.

FotoGaleria

Zdjęcia

Inne pozostałości warowni
Ścieżka spacerowa do zamku
Mury zamku zamienione na platformę widokową
Widok na Poprad z figurą NMP
Pozostałości zamku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe (rozwiń)

Współrzędne geograficzne*:
Muszyna (woj. Małopolskie) - Ruiny zamku z punktem widkowym

format D: N49.3536409°,  E20.890553°
format DM: 49° 21.218454'N, 20° 53.43318'E 
format DMS: 49° 21' 13.11''N, 20° 53' 25.99''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Noclegi (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Mury zamku wspaniale wkomponowują się w piękny krajobraz Muszyny z rwącym Popradem.  Tak  to wygląda z dołu, bo niestety po wejściu na górę już nie.
Zamek okazuje się obecnie bardziej tarasem widokowym niż dawną warownią. Fragmenty, które przetrwały współcześnie nadbudowano, wyłożono deskami i dostawiono schody dla wygody oglądających dolinę Popradu. 
W murach jest wejście do  dolnej kondygnacji dawnej wieży, ale zakratowane i nie ma tam nic ciekawego.  Zabytek prezentuje się fatalnie i patrząc na zdjęcia malowniczej ruiny sprzed kilkunastu lat, wygląda jakby został oszpecony i odarty z charakteru podczas prace konserwacyjnych.
Badania archeologiczne wciąż są chyba prowadzone, bo kilka miejsc nakrytych było brezentem, więc może będzie tu jeszcze do oglądania coś więcej. 
Mimo wszystko i tak warto wejść na górę, bo widok jest super, a trasa prowadzi wygodną, leśną ścieżką spacerową, więc nawet maluch powinien sobie poradzić (nam zajęło to 10 min). Gorzej będzie z wózkiem, bo jest trochę schodów, choć łagodnych. Po drodze są wiaty i parę drobnych atrakcji typu kapliczka czy relikty gródka średniowiecznego. Nieco dalej źródło wody leczniczej.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Widok z tarasu
Inne pozostałości warowni
Ścieżka spacerowa do zamku
Mury zamku zamienione na platformę widokową
Widok na Poprad z figurą NMP
Pozostałości zamku