ikonka KRYNICA ZDRÓJ - Góra Parkowa z kolejką szynową

Informacje o atrakcji turystycznej

KRYNICA ZDRÓJ - Góra Parkowa z kolejką szynową
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Góra Parkowa z kolejką szynową

Krynicka Góra Parkowa to szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim o wysokości 742 m. W XIX wieku utworzono na nim Park Zdrojowy i tereny rekreacyjne o łącznej powierzchni 60 ha. W 1929 r. na jednym ze stoków wybudowano drewniany tor saneczkowy, na którym rozgrywano wiele prestiżowych zawodów, w tym mistrzostwa Europy i świata. W 1937 r. w jego pobliżu powstała pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa (szynowa) wywożąca kuracjuszy i turystów z prędkością 4 m/s na szczyt w czasie 3 min. W XXI w. zrujnowany i nie funkcjonujący tor miał zostać zastąpiony nowym, ale po protestach sprawa utknęła w sądzie. Zagospodarowano za to wieżę startową dawnego toru i utworzono kompleks rozrywkowy dla dzieci pn. Rajskie Ślizgawki, złożony z 3 wysokich zjeżdżalni. Obok jest jeszcze czwarta - pontonowa, a zimą działa tu "Czrodziejski Dywan" - stok z wyciągiem taśmowym dla dzieci. Po Górze Parkowej wytyczono ścieżkę edukacyjną, m.in. z kilkoma stawami. Kolejka jest czynna przez cały rok od godziny 10:00 do 17:00-20:00 (w zależności od dnia i miesiąca), zjeżdżalnie od kwietnia do listopada. Całością zarządzają Polskie Koleje Linowe SA.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Krynica Zdrój - Góra Parkowa z kolejką szynową
format D: N 49.420426°,   E 20.960982°
format DM: N 49° 25.22556',   E 20° 57.65892'
format DMS: N 49° 25' 13.53'',   E 20° 57' 39.54''
pytajnik
Adres:
PKL S.A. - Góra Parkowa Stacja Dolna - ul. Nowotarskiego 1, Kryniuca, tel: (18) 471 22 62

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krynica Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krynica Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 grudnia 2014

Jedna z głównych atrakcji Krynicy nie posiada własnego parkingu, ponieważ położona jest w centrum miasta. Trzeba więc szukać miejsca na płatnych parkingach miejskich. Dojście z deptaka jest dobrze oznaczone.
Do góry wjechaliśmy oczywiście kolejką szynową, ale z powrotem zeszliśmy szlakiem i taka metodę zwiedzania Góry Parkowej z dzieckiem uważam za najlepszą. Sama kolejka jak i wjazd, choć krótki, jest sporą atrakcją dla każdego malucha. Jednak na górze przygotowano dla nich jeszcze lepsze rzeczy. Wielka potrójna zjeżdżalnia, zjazd pontonami i plac zabaw to kapitalny pomysł na rozruszanie nudnego dawniej miejsca. Na wszystkie 4 zjeżdżalnie obowiązują wspólne karnety, można więc dowolnie korzystać z każdej z z nich. Rodzice mogą zjeżdżać z dzieckiem i jest to traktowane jako 1 zjazd. Zabawa nie jest więc specjalnie kosztowna i nawet dorośli świetnie się bawią. Tylko jedna zjeżdżalnia może budzić większe obawy u dzieci, bo jest bardzo stroma - skorzystaliśmy z niej raz, gdy syn się przełamał, ale więcej nie chciał. Mimo dużej ilości ludzi nie tworzą się jakieś dokuczliwe kolejki, bo rynny mają po 2 tory, więc idzie szybko.
Gorzej jest tylko przy pontonach. Zjazd jest pojedynczy, trwa dłużej, więc i dłużej się czeka. Tutaj dziecko musi wciągnąć ciężki ponton po taśmociągu z powrotem na górę, więc maluchom trzeba pomagać, co wymaga od rodzica trochę wysiłku i biegania góra - dół.
Na Górze Parkowej funkcjonuje tylko jedna duża restauracja z tarasem. Pamiętam ją jeszcze sprzed lat - poza nią nic tu kiedyś nie było. Lokal ma się dobrze, ale wydaje się że cierpi od nadmiaru klientów. Właściwie każdy turysta coś tu zamawia, więc czas oczekiwania na obiad jest bardzo długi (tylko kawa i inne napoje podawane były szybko), poza tym część potraw była tylko w menu, a w rzeczywistości niedostępna. Pamiętam, że nie całkiem byliśmy zadowoleni z tego co dostaliśmy, ale każdy był tak głodny, że nie wybrzydzał.
O którejś pełnej godzinie, chyba 14, na małą scenę wchodzi grajek i zaczyna grać szlagiery dla emerytów. Przestrzegam, bo trudno wtedy wytrzymać - robi się nieznośnie głośno i jarmarczny klimat nie pasujący do górskiego krajobrazu.
A jeśli chodzi o krajobrazy, Góra Parkowa nie jest najlepszym miejscem. Mimo złoto-czerwonych barw widoki były marne, przynajmniej w porównaniu do innych szczytów z wyciągami, które odwiedzamy zwykle jesienią. Częściowo to chyba kwestia pory roku - słońce pada tak, że niewiele widać nad pasmem pobliskich drzew, ale generalnie to one są przyczyną, że tylko stojąc w najwyższych punktach przy restuaracji można zobaczyć szerszą panoramę okolicy. Widok na Krynicę jest tylko parosekundowy z kolejki.
Z góry można zejść z powrotem do miasta idąc w lewo lub w prawo. Ta druga opcja jest lepsza, bo po drodze więcej atrakcji. Ścieżka biegnie cały czas w dół, przez las. Jest bardzo kamienista, więc zejście z wózkiem będzie trudne. Przechodzi się koło XIX-wiecznych altan zdrojowych, Sanktuarium Maryjnego, źródełka, 2 stawów i drewnianego kościółka. Najciekawszy jest malowniczy Łabędzi Staw, gdzie zgodnie z nazwą pływają łabędzie i stada kaczek.
Wycieczkę skończyliśmy na krynickim deptaku, po bardzo przyjemnym, niespełna półgodzinnym spacerku. Pod koniec ścieżka rozchodzi się kilka razy, ale każdą powinniśmy wyjść na deptak, tylko w różnych jego punktach.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
kolejka szynowa
świetna zabawa dla dzieci i dorosłych na zjeżdżalniach
fajny szlak w dół
- Wady
długi czas oczekiwania na jedzenie
słabe widoki na górze
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
październik 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
11
Zgłoś naruszenie zasad