Zjazd pontonowy

KRYNICA-ZDRÓJ - Góra Parkowa z kolejką szynową

 
5.0 (1)
  8596 1

KRYNICA-ZDRÓJ - Góra Parkowa z kolejką szynową

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Góra Parkowa z kolejką szynową
  • Atrakcja całoroczna

Krynicka Góra Parkowa to szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim o wysokości 742 m. W XIX wieku utworzono na nim Park Zdrojowy i tereny rekreacyjne o łącznej powierzchni 60 ha. W 1929 r. na jednym ze stoków wybudowano drewniany tor saneczkowy, na którym rozgrywano wiele prestiżowych zawodów, w tym mistrzostwa Europy i świata. W 1937 r. w jego pobliżu powstała pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa (szynowa) wywożąca kuracjuszy i turystów z prędkością 4 m/s na szczyt w czasie 3 min. W XXI w. zrujnowany i nie funkcjonujący tor miał zostać zastąpiony nowym, ale po protestach sprawa utknęła w sądzie. Zagospodarowano za to wieżę startową dawnego toru i utworzono kompleks rozrywkowy dla dzieci pn. Rajskie Ślizgawki, złożony z 3 wysokich zjeżdżalni. Obok jest jeszcze czwarta - pontonowa, a zimą działa tu "Czrodziejski Dywan" - stok z wyciągiem taśmowym dla dzieci. Po Górze Parkowej wytyczono ścieżkę edukacyjną, m.in. z kilkoma stawami. Kolejka jest czynna przez cały rok od godziny 10:00 do 17:00-20:00 (w zależności od dnia i miesiąca), zjeżdżalnie od kwietnia do listopada. Całością zarządzają Polskie Koleje Linowe SA.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zbliżenie na góry
Rajskie Ślizgawki
Góra Parkowa pod zjeżdżalniami
Mały plac zabaw pod zjeżdżalniami
Zjazd pontonowy
Kolejka szynowa na mijance

Filmy

PKL_Góra Parkowa olśniewa historią

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

PKL S.A. - Góra Parkowa Stacja Dolna - ul. Nowotarskiego 1, Krynica   tel. +48 18 20 20 300 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Krynica-Zdrój (woj. Małopolskie) - Góra Parkowa z kolejką szynową

format D: N49.420426°,  E20.9609821°
format DM: 49° 25.22556'N, 20° 57.658926'E 
format DMS: 49° 25' 13.53''N, 20° 57' 39.54''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Jedna z głównych  atrakcji Krynicy  nie posiada własnego parkingu, ponieważ położona jest w centrum miasta. Trzeba więc szukać miejsca na płatnych parkingach miejskich. Dojście z deptaka jest dobrze oznaczone.
Do góry wjechaliśmy oczywiście kolejką szynową, ale z powrotem zeszliśmy szlakiem i taka metodę zwiedzania Góry Parkowej z dzieckiem uważam za najlepszą. Sama kolejka jak i wjazd, choć krótki, jest sporą atrakcją dla każdego malucha. Jednak na górze przygotowano dla nich jeszcze lepsze rzeczy. Wielka potrójna zjeżdżalnia, zjazd pontonami i plac zabaw to kapitalny pomysł na rozruszanie nudnego dawniej miejsca. Na wszystkie 4 zjeżdżalnie obowiązują wspólne karnety, można więc  dowolnie korzystać z każdej z z nich.  Rodzice mogą zjeżdżać z dzieckiem i jest to traktowane jako 1 zjazd. Zabawa nie jest więc specjalnie kosztowna i nawet dorośli świetnie się bawią.  Tylko jedna zjeżdżalnia może budzić większe obawy u dzieci, bo jest bardzo stroma - skorzystaliśmy z niej raz, gdy syn się przełamał, ale więcej nie chciał. Mimo dużej ilości ludzi nie tworzą się jakieś dokuczliwe kolejki, bo rynny mają po 2 tory, więc idzie szybko.
Gorzej jest tylko przy pontonach. Zjazd jest pojedynczy, trwa dłużej, więc i dłużej się czeka.  Tutaj dziecko musi wciągnąć ciężki ponton po taśmociągu z powrotem na górę, więc maluchom trzeba pomagać, co wymaga od rodzica trochę wysiłku i biegania góra - dół.
Na Górze Parkowej funkcjonuje tylko jedna duża restauracja z tarasem. Pamiętam ją jeszcze sprzed lat - poza nią nic tu kiedyś nie było. Lokal ma się dobrze, ale wydaje się że cierpi  od nadmiaru klientów. Właściwie każdy turysta coś tu zamawia, więc czas oczekiwania na obiad jest bardzo długi (tylko kawa i inne napoje podawane były szybko), poza tym część potraw  była tylko w menu, a w rzeczywistości  niedostępna. Pamiętam, że nie całkiem  byliśmy zadowoleni z tego co dostaliśmy, ale każdy był tak  głodny, że nie wybrzydzał. 
O którejś pełnej godzinie, chyba 14, na małą scenę wchodzi  grajek i zaczyna grać szlagiery dla emerytów. Przestrzegam, bo trudno wtedy wytrzymać - robi się nieznośnie głośno i jarmarczny  klimat nie pasujący do górskiego krajobrazu.
A jeśli chodzi o krajobrazy, Góra Parkowa nie jest najlepszym miejscem. Mimo złoto-czerwonych  barw  widoki były marne, przynajmniej w  porównaniu do innych szczytów z wyciągami, które odwiedzamy zwykle jesienią. Częściowo to chyba kwestia pory roku - słońce pada tak, że niewiele widać nad pasmem pobliskich drzew,  ale generalnie to one są przyczyną, że tylko stojąc  w najwyższych punktach przy restuaracji można zobaczyć szerszą panoramę okolicy. Widok na Krynicę jest tylko parosekundowy z kolejki.
Z góry można zejść z powrotem do miasta idąc w lewo lub w prawo. Ta druga opcja jest lepsza, bo po drodze więcej atrakcji. Ścieżka biegnie cały czas w dół, przez las. Jest bardzo kamienista, więc zejście z wózkiem będzie trudne. Przechodzi się koło XIX-wiecznych altan zdrojowych, Sanktuarium Maryjnego, źródełka, 2 stawów i drewnianego kościółka. Najciekawszy jest malowniczy Łabędzi Staw, gdzie zgodnie z nazwą pływają łabędzie i stada kaczek.
Wycieczkę skończyliśmy na krynickim deptaku, po bardzo przyjemnym, niespełna półgodzinnym spacerku. Pod koniec ścieżka rozchodzi się kilka razy, ale każdą powinniśmy wyjść na deptak, tylko w różnych jego  punktach.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
kolejka szynowa
świetna zabawa dla dzieci i dorosłych na zjeżdżalniach
fajny szlak w dół
- Wady
długi czas oczekiwania na jedzenie
słabe widoki na górze
Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
październik 2013
Zdjęcie
Zbliżenie na góry
Rajskie Ślizgawki
Góra Parkowa pod zjeżdżalniami
Mały plac zabaw pod zjeżdżalniami
Kolejka szynowa na mijance
Zjazd pontonowy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krynica-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krynica-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.