ikonka ZŁOCKIE - Mofeta

Informacje o atrakcji turystycznej

ZŁOCKIE - Mofeta
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mofeta

Mofeta (czyli miejsce gdzie z ziemi wydobywa się dwutlenek węgla) w Złockiem położona jest tuż przy drodze, na granicy ze wsią Jastrzębik. Została odkryta w 1938 roku przez geologa prof. Henryka Świdzińskiego z Krakowa i dlatego nosi jego imię. Można ją zaobserwować na potoku Złockie - na jego powierzchni widać nieustannie wydobywające się z dna pęcherzyki C02. Obok rzeczki bije źródło wody mineralnej nazwane Bulgotka oraz oznaczone są 2 punkty o nazwie Dychawka, w których można usłyszeć jak suchy gaz wydobywa się z ziemi. Mofeta ta jest największą mofetą w Polsce, a od 1998 roku prawnie chronionym pomnikiem przyrody nieożywionej. Została zagospodarowana na cele turystyczne, zbudowano schody, na potoku postawiono mostek, a obok kilka tablic informacyjnych.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Złockie - Mofeta
format D: N 49.387683°,   E 20.902619°
format DM: N 49° 23.26098',   E 20° 54.15714'
format DMS: N 49° 23' 15.66'',   E 20° 54' 09.43''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złockie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złockie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  12 stycznia 2014

Przed pojawieniem się w Złockiem nawet nie wiedziałem co to jest mofeta. Po prostu jechaliśmy boczną drogą z Muszyny i zauważyliśmy intrygujące znaki przy drodze. Jest ich sporo w całej okolicy, więc nie można nie trafić.
Miejsce znajduje się na odludziu, auto zostawia się przy drodze i schodzi w dół schodami. Mamy tam mostek nad zarastającym potokiem, w którym widać wiele miejsc z rozchodzącymi się kręgami w wodzie. Gdy się im przyjrzeć z bliska, widać bąbelki dwutlenku węgla i słychać bulgotanie - całkiem ciekawe zjawisko. Sam potok też nie jest zwykłą rzeczką, bo woda w nim jest mocno zażelaziona i ma rdzawy kolor.
Za mostem są kolejne 2 obiekty. Dychawka to jakby 2 drewniane rury wystające z ziemi. Bardzo podoba mi się określenie tablicy informacyjnej "słyszalny oddech Ziemi", faktycznie słychać tam syk uchodzącego gazu z głębi naszej planety. Jednak tylko w jednej rurze i trochę połączone to było z bulgotem, bo stała tam woda, choć nie powinna. W drugiej rurze nie było wody, ale też nie było nic słychać.
Obok Dychawki jest Bulgotka czyli zadaszone, bijące źródło mineralne.
Całość stanowi może niewielką, ale naprawdę niezwykłą atrakcję, związaną z procesami wulkanicznymi, a więc rzadko u nas spotykaną i interesującą dla dzieciaków. Dobrze, że na miejscu postawiono kilka tablic wyjaśniających tę mało znaną tematykę. Żałuję tylko, że przyjechaliśmy tu jesienią i ominęło nad zjawisko pokazane na tablicy przy Dychawce - ponoć można wokół niej zobaczyć mnóstwo martwych owadów, uśmiercanych przez dwutlenek węgla.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
październik 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad