Widok na Palenicę z Szafranówki

SZCZAWNICA ZDRÓJ - Palenica

 
5.0 (1)
  8002 1

SZCZAWNICA ZDRÓJ - Palenica

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Palenica
Atrakcja całoroczna

Palenica to szczyt o wysokości 722 m npm w Małych Pieninach, położony tuż nad Szczawnicą Zdrojem. W 1991 roku Polskie Koleje Linowe wybudowały na jego stoku kolej krzesełkową. W 1999 roku na stoku opadającym ku przełęczy Maćkówka powstała wózkowa zjeżdżalnia grawitacyjna. Ma ona 570 m długości a różnica wzniesień wynosi 21 m. Zimą wraz z sąsiednim szczytem Szafranówka tworzą ośrodek sportów zimowych z kilkoma wyciągami narciarskimi. Kiedyś na jednym ze zboczy działała nawet mała skocznia narciarska. Poza tym na Palenicy znajduje się bar i schronisko Groń. Turystyka piesza rozwijała się tu już w XIX wieku, obecnie przez szczyt przechodzi kilka szlaków pienińskich. Widok z Palenicy obejmuje Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz słowackie Tatry z Łomnicą. Kolej jest czynna cały rok od godz. 9:00 do 15:30/20:00 (w zależności od miesiąca).

GALERIA

Zdjęcia

Bar i sąsiednia góra Szafranówka
Widok z wyciągu na Szczawnicę
Zbliżenie na malownicze szczyty
Widok z kolejki na szlak pieszy
Tor saneczkowy
Widok na Palenicę z Szafranówki

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

KONTAKT, LOKALIZACJA (rozwiń)

Współrzędne geograficzne*:
Szczawnica Zdrój / Małopolskie - Palenica

format D: N49.4188855°,  E20.4764513°
format DM: 49° 25.13313'N, 20° 28.587078'E 
format DMS: 49° 25' 07.99''N, 20° 28' 35.22''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD (rozwiń)

Swap Start/End

NOCLEGI (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczawnica Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczawnica Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Wjazd na Palenicę to sztandarowa atrakcja Szczawnicy. Od tego więc zaczęliśmy zwiedzanie i bardzo nam się tu spodobało. Dolna stacja kolejki leży w samym centrum miasta. Krzesełka są duże i wygodne, przeznaczone na 4 osoby. Trasa jest krótka  (przejazd nie trwa nawet 5 minut) i średnio atrakcyjna widokowo.  Jednak po wyjściu z kolejki oczarowała nas niesamowita panorama z wysokimi ośnieżonymi szczytami w oddali i otaczającymi nas dookoła pienińskimi górkami, mieniącymi się różnymi odcieniami zieleni.  
Dla syna główną atrakcją była oczywiście zjeżdżalnia wózkowa. Koszty przejazdu są relatywnie bardzo niskie, dzięki karnetom 5 i 10-przejazdowym. Teoretycznie powinniśmy płacić za każdy przejazd podwójnie, bo tylko dzieci do lat 4 jeżdżą gratis, ale nikt w to nie wnikał. Z konfiguracji samego toru pamiętam, że jest całkiem fajny - posiada mały tunel, niezłą długość i szybkość.
Obok zjeżdżalni jest bar i schronisko, w którym zamówiliśmy jakąś zupę i dwie odmiany placków po węgiersku. O ile zupa była OK to placki fatalne, tłuszcz  z nich aż kapał. Mieliśmy potem na długo wstręt do tego dania, tak więc odradzam.
Z innych atrakcji na Palenicy  jest jeszcze euro bungy oraz możliwość przespacerowania się na sąsiedni szczyt Szafranówka, trzeba się jednak trochę powspinać. Mamy stamtąd kolejną ładną panoramę Pienin, ale już nie tak urokliwą jak z Palenicy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
SZCZAWNICA ZDRÓJ - Palenica
Bar i sąsiednia góra Szafranówka
Widok z wyciągu na Szczawnicę
Zbliżenie na malownicze szczyty
Widok z kolejki na szlak pieszy
Tor saneczkowy
Widok na Palenicę z Szafranówki