ikonka SZCZAWNICA ZDRÓJ - Palenica

Informacje o atrakcji turystycznej

SZCZAWNICA ZDRÓJ - Palenica
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Palenica

Palenica to szczyt o wysokości 722 m npm w Małych Pieninach, położony tuż nad Szczawnicą Zdrojem. W 1991 roku Polskie Koleje Linowe wybudowały na jego stoku kolej krzesełkową. W 1999 roku na stoku opadającym ku przełęczy Maćkówka powstała wózkowa zjeżdżalnia grawitacyjna. Ma ona 570 m długości a różnica wzniesień wynosi 21 m. Zimą wraz z sąsiednim szczytem Szafranówka tworzą ośrodek sportów zimowych z kilkoma wyciągami narciarskimi. Kiedyś na jednym ze zboczy działała nawet mała skocznia narciarska. Poza tym na Palenicy znajduje się bar i schronisko Groń. Turystyka piesza rozwijała się tu już w XIX wieku, obecnie przez szczyt przechodzi kilka szlaków pienińskich. Widok z Palenicy obejmuje Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz słowackie Tatry z Łomnicą. Kolej jest czynna cały rok od godz. 9:00 do 15:30/20:00 (w zależności od miesiąca).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szczawnica Zdrój - Palenica
format D: N 49.418886°,   E 20.476451°
format DM: N 49° 25.13316',   E 20° 28.58706'
format DMS: N 49° 25' 07.99'',   E 20° 28' 35.22''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczawnica Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczawnica Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 grudnia 2013

Wjazd na Palenicę to sztandarowa atrakcja Szczawnicy. Od tego więc zaczęliśmy zwiedzanie i bardzo nam się tu spodobało. Dolna stacja kolejki leży w samym centrum miasta. Krzesełka są duże i wygodne, przeznaczone na 4 osoby. Trasa jest krótka (przejazd nie trwa nawet 5 minut) i średnio atrakcyjna widokowo. Jednak po wyjściu z kolejki oczarowała nas niesamowita panorama z wysokimi ośnieżonymi szczytami w oddali i otaczającymi nas dookoła pienińskimi górkami, mieniącymi się różnymi odcieniami zieleni.
Dla syna główną atrakcją była oczywiście zjeżdżalnia wózkowa. Koszty przejazdu są relatywnie bardzo niskie, dzięki karnetom 5 i 10-przejazdowym. Teoretycznie powinniśmy płacić za każdy przejazd podwójnie, bo tylko dzieci do lat 4 jeżdżą gratis, ale nikt w to nie wnikał. Z konfiguracji samego toru pamiętam, że jest całkiem fajny - posiada mały tunel, niezłą długość i szybkość.
Obok zjeżdżalni jest bar i schronisko, w którym zamówiliśmy jakąś zupę i dwie odmiany placków po węgiersku. O ile zupa była OK to placki fatalne, tłuszcz z nich aż kapał. Mieliśmy potem na długo wstręt do tego dania, tak więc odradzam.
Z innych atrakcji na Palenicy jest jeszcze euro bungy oraz możliwość przespacerowania się na sąsiedni szczyt Szafranówka, trzeba się jednak trochę powspinać. Mamy stamtąd kolejną ładną panoramę Pienin, ale już nie tak urokliwą jak z Palenicy.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad