ikonka NOWA BIAŁA - Przełom Białki

Informacje o atrakcji turystycznej

NOWA BIAŁA - Przełom Białki
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Przełom Białki

Przełom Białki pod miejscowością Nowa Biała został objęty ochroną jako rezerwat przyrody pn. "Przełom Białki pod Krempachami" już w 1931 roku. W 1959 roku rozszerzono jego obszar do 8,5 ha. Rośnie tu ok. 105 gatunków roślin, w tym kilka rzadkich naskalnych, dokonano też ważnych odkryć archeologicznych. Przełom tworzą skały, w tym 2 główne: Kramnica i Obłazowa, niegdyś połączone, a które Białka przecięła na szerokość 100 m. Obłazowa od lat 90-tych XX wieku jest przedmiotem badań archeologicznych, ponieważ odkryto tam jaskinię neandertalczyków, a co za tym idzie najstarsze ślady człowieka w Karpatach. Najważniejszym znaleziskiem jest bumerang sprzed 30 tys. lat wykonany z ciosu mamuta (najstarszy bumerang na świecie) i zawieszka z muszli. Poza tym natrafiono na kości hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, renifera i wiele innych skamielin. Jaskinia nie jest udostępniona, turyści mogą jednak w pełni podziwiać krajobraz przełomu, wspinać się na skałki i kąpać się w rzece, choć jest ona jedną z najzimniejszych (ale i najczystszą) w Polsce. W rezerwacie kręcono m.in. filmy "Janosik, Trzecia granica i "Karol. Człowiek, który został papieżem".

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Nowa Biała - Przełom Białki
format D: N 49.428839°,   E 20.128984°
format DM: N 49° 25.73034',   E 20° 7.73904'
format DMS: N 49° 25' 43.82'',   E 20° 07' 44.34''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Nowa Biała w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Nowa Biała wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 sierpnia 2013

Nie można tego miejsca w ogóle porównywać ze słynnym przełomem Dunajca, ale w przeciwieństwie do niego jest to atrakcja darmowa, w pełni dostępna dla turystów i posiadające swoje osobliwości. Znajduje się przy drodze z Białki Tatrzańskiej do Nowej Białej. Po prawej stronie widać charakterystyczną skałę Obłazową i parking z tablicą informacyjną. Ścieżka wiedzie za skałę i ma długość ok. 400 m. Jesienią początkowy odcinek był mocno zabłocony, dalej jest nierówno i miejscami wąsko, z wózkiem będzie więc ciężko, ale myślę, że istnieje kilka alternatywnych dróg dojścia do Białki.
Malownicza formacja skalna jest pierwszą atrakcją widokową, ale stanowi też gratkę dla miłośników wspinaczki, spotkaliśmy ich kilku po drodze. Skała kryje też wzbudzającą sensację jaskinię z ważnymi odkryciami archeologicznymi, niestety na razie wejście jest zabronione, widać w niej tylko worki piasku i drewniane rusztowania. Oby po zakończeniu wykopalisk została udostępniona dla turystów, rezerwat znacznie wtedy zyska na atrakcyjności.
Za jaskinią widzimy jeszcze kilka wnęk skalnych - które wyglądają jak płytkie groty, można do nich swobodnie wchodzić. Po chwili docieramy do przełomu - to miejsce gdzie rzeka rozdzieliła pasmo skałek. Jest tu bardzo ładnie, można podziwiać krajobraz z dołu lub po wejściu na skałę z góry.
Koryto Białki wygląda dość niezwykle, ponieważ wypełnione jest okrągłymi, białymi kamieniami. Nurt nie płynie na całej szerokości, więc w lecie jest sporo miejsca aby rozłożyć się na tych kamieniach. My jesienią pobyliśmy tu krótko, syn pobawił się trochę nad wodą, połaziliśmy po pagórkach skalnych i wróciliśmy. Na parkingu zapadł już zmierzch i pojawiła się delikatna mgiełka. Za dnia przeciętnie wyglądająca okolica nabrała niesamowitego uroku...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
ciekawa okolica
ładne widoki
można się kąpać
krótkie dojście z parkingu
- Wady
woda bardzo zimna
przełom bardzo skromny
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
listopad 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
42
Zgłoś naruszenie zasad