ikonka SZYMBARK - Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej

Informacje o atrakcji turystycznej

SZYMBARK - Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej

"Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa jak i Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku (tak brzmią oficjalne nazwy obu atrakcji) są placówkami Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Kasztel czyli dwór obronny lub niewielki zameczek z okresu renesansu powstał w XVI wieku z inicjatywy rodu Gładyszów. Boczne alkierze w formie wież posiadały funkcje obronne (widać otwory strzelnicze), ale też pełniły rolę skarbczyka i zbrojowni. Wspaniały zabytek z renesansową attyką i dekoracją sgraffitową (wzory w kolorowym tynku) od XIX wieku został zredukowany do roli lamusa. Po wojnie przeprowadzono remont, który nie wystarczył na długo. Dopiero w XXI wieku podjęto starania o pełną restaurację budowli, będącym jedynym zachowanym w pierwotnej formie przykładem renesansowego kasztelu polskiego.
Skansen w Szymbarku otwarto w 1987 roku. Rozłożony jest na powierzchni 2,7 ha. Posiada 17 obiektów związanych z tradycyjną kulturę ludową Pogórzan gorlickich. Obok chałup mieszkańców wsi o różnym statusie majątkowym, prezentuje obiekty funkcjonujące niegdyś jako warsztaty usługowe. Obiekt czynny codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00-17:00 (V-IX, w weekendy do 18:00) i 9:00-16:00 (reszta miesięcy)

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szymbark - Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej
format D: N 49.621262°,   E 21.094844°
format DM: N 49° 37.27572',   E 21° 5.69064'
format DMS: N 49° 37' 16.54'',   E 21° 05' 41.44''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szymbark w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szymbark wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  17 kwietnia 2012

Kasztel w Szymbarku znałem jako ogrodzoną i porzuconą ruinę stojącą przy drodze do Nowego Sącza. Gdy przeczytałem o zakończeniu remontu w 2011 roku, czekałem na jakiś wyjazd, który pozwoliłby zahaczyć po drodze o tę wieś i zobaczyć jak przeprowadzono restaurację unikalnego na ziemiach polskich zabytku. A w ostatnim czasie różnie z tym bywa, czasem konserwatorzy pozwalają szpecić i psuć zabytki (np. zamek w Sanoku), na szczęście w tym przypadku zrobiono to poprawnie.
Pierwsze co nas zadziwiło to brak opłat za wstęp, drugie zamknięcie zameczku tuż przez naszym nosem, mimo że do godziny zamknięcia zostało jeszcze sporo czasu.
Okazuje się, że na weekend obiekt jest często wynajmowany na różne konferencje i imprezy, co skutkuje wcześniejszym zamykaniem. Na stronie internetowej właściciela kasztelu - Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach są podobno zawsze aktualne informacje o takich przypadkach. Nam udało się jednak wejść, ale generalnie turyści powinni o tym pamiętać. Natomiast brak biletów, jak się domyślam, związany jest z dofinansowaniem unijnym, które zabrania przez kilka lat pobierać opłat za wstęp.
Zameczek w Szymbarku posiada niepowtarzalny wygląd z 4 wieżami-alkierzami i renesansowymi dekoracjami. Dookoła posadzono grządki kwiatowe, obok stoi drewniany dworek mieszczański (dziś restauracja) i oficyna dworska. Ogólnie wszystko jest zadbane i ładnie utrzymane. Wejście poprzedza zrekonstruowany kawałek fosy z drewnianym mostkiem przypominający o obronnym charakterze budowli. Wnętrza po remoncie prezentują się nieźle, choć trochę zbyt nowocześnie. Wyeksponowano wszystkie oryginalne detale: portale, kominki, polichromie, fragmenty kamiennych murów pozostawiono nieotynkowane. Największe wrażenie robi jeden z 4 alkierzy - cały w XVI-wiecznych malowidłach ściennych, w innym zainstalowano windę (po co winda w 1-piętrowym budynku???), co jest jedną z negatywnych efektów restauracji. Ekspozycje są raczej skromne, kilka mebli z porcelaną i gablotki z czymś mało istotnym, nawet nie zapamiętałem. Zwiedza się parter, piętro i piwnicę. Gdy zejdziemy drogą obok kasztelu w dół dojdziemy do płynącej wartkim nurtem Ropy. Jest woda, kamyki, patyki, więc dzieci mogą się tu trochę pobawić. Widok na stojący na skarpie zameczek jest warty uwiecznienia. Także jadąc autem w stronę Nowego Sącza, w pewnym momencie z drogi odsłoni się piękny widok z góry na okolicę ze lśniącym bielą kasztelem.
Z zabytkiem sąsiaduje Skansen Wsi Pogórzańskiej. Nie jest to rozległy ani bogato wyposażony skansen, raczej skansenik, ale bardzo polecam jego odwiedzenie. Ze względu na ładne położenie nad Ropą i zalesioną górą w tle posiada specyficzny urok, To także zasługa faktu, że powstał na terenie dawnego parku dworskiego, więc chaty rozłożone są pośród starodrzewia, rosną tu np. jabłonie z niesamowitą ilością owoców, które owocują co drugi rok. Dziecko, po nudnym dla niego kasztelu, miało tutaj możliwość trochę pobawić się i pobiegać. Tylko 3 chaty otwiera pani z obsługi (bardzo zresztą miła), resztę ogląda się samemu lub z zewnątrz. Można też wykupić usługę przewodnika za 10 zł, wtedy zwiedza się wszystko dokładnie z przewodnikiem przez ok. godzinę. Skansen nie jest tak mały jak się wydaje, bo jego część dolna jest niewidoczna, posiada m.in. 2 wiatraki, kuźnię, olejarnię, piec. Mimo bliskości szosy panuje tu błogi spokój i cisza.
Z wózkiem można się generalnie poruszać, trzeba go tylko zostawić przy kasztelu i przed zejściem do dolnej części skansenu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
kasztel to unikatowy w Polsce zabytek
bezpłatny wstęp do kasztelu
mały, ale bardzo przyjemny skansen
- Wady
mało atrakcji dla maluchów
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
80
Zgłoś naruszenie zasad