ikonka MUSZYNA - Miasto zdrojowe

Informacje o atrakcji turystycznej

MUSZYNA - Miasto zdrojowe
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto zdrojowe

Muszyna to miasto leżące w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Posiada status uzdrowiska - znajduje się tu kilka odwiertów i rozlewni wód mineralnych.  Zawierają one magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen, lit i wspomagają leczenie chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Pierwsza wzmianka o osadzie Muszyna pochodzi już z 1209 roku, a niecałe stulecie później istniał tu już murowany zamek. Dziś Muszyna liczy ok. 5 tysięcy mieszkańców i położona jest u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik na wysokości około 450 m npm. Na lewym brzegu Popradu znajduje się dzielnica turystyczna Zapopradzie, gdzie wokół Alei Zdrojowej ulokowane jest centrum sportowo-rekreacyjne z basenami, amfiteatrem, kortami tenisowymi, a w sezonie zimowym lodowiskiem. W 2012 r. wybudowano nowy park zdrojowy "Zapopradzie" z parkiem sensorycznym, zwanym też ogrodem zmysłów.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Muszyna - Miasto zdrojowe
format D: N 49.35659°,   E 20.897162°
format DM: N 49° 21.3954',   E 20° 53.82972'
format DMS: N 49° 21' 23.72'',   E 20° 53' 49.78''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 grudnia 2011

Muszynę odwiedziliśmy dwa razy, ale zawsze przelotem, więc chyba nie poznaliśmy jej dokładnie. Bliska sąsiadka słynnej Krynicy nie za bardzo ją przypomina. Jest pijalnia, jest deptak nad Popradem, ale wszystko w znacznie skromniejszej skali. Praktycznie nie widać ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów. Wyróżnia się za to zabytkami: średniowiecznym zamkiem (świetny punkt widokowy), XVIII-wiecznym dworem i zajazdem, w którym funkcjonuje muzeum, kościołem barokowym oraz nowym basenem w samym sercu części zdrojowej.
Deptak zdrojowy oddalony jest od ryneczku o niecały kilometr. Rozpoczyna się mostem nad szerokim korytem Popradu. Można stąd podziwiać malowniczą rzekę i ruiny zamku na pobliskim wzgórzu. Trasa prowadzi do nieco oddalonej i niewielkiej darmowej pijalni. Deptak jest niestety słabym punktem Muszyny. Nie ma tutaj strefy wyłączonej z ruchu samochodowego, równolegle z deptakiem biegnie zwykła droga. Tylko boczna jego część prowadzi po wale nad Popradem i tu po jednej stronie mamy rzekę, po drugiej basen. Poza jednym okrąglakiem Lecha czy czymś podobnym nie ma tu knajpek, sklepików, barów itp. Nie ma właściwie niczego, poza nowoczesnym basenem, kortem i amfiteatrem.
Ciekawym pomysłem na ożywienie miejsc spacerowych w kurorcie są figury kwiatowe. Jest ich w Muszynie kilka m.in. miś, wiewiórka, dzban. Dzieciom bardzo się one podobają i wszyscy masowo robią sobie przy nich zdjęcia. Niestety nie miałem okazji zobaczyć miejsc do kąpieli nad którymś z 2 potoków, wpływających do Popradu, które znam tylko ze zdjęć.
Parkowanie w centrum Muszyny jest płatne, ale przy części zdrojowej można chyba spokojnie znaleźć darmowe miejsce. Trudno mi powiedzieć dokładnie, bo odwiedziliśmy miasteczko podczas lokalnej imprezy i samochody były parkowane dosłownie wszędzie (i nikt się nie czepiał).
W przyszłym roku zdrój może się prezentować znacznie korzystniej. Dawny teren zamkowy ma stać się bowiem nowym parkiem zdrojowym o nazwie "Baszta" (od lokalnego określenia ruin zamku).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
fajny basen
średniowieczny zamek
malowniczy Poprad
- Wady
brak prawdziwego deptaka zdrojowego
brak knajpek i gastronomii
bardzo skromna pijalnia
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad