ikonka OSTRÓDA - Mazurska miejscowość

Informacje o atrakcji turystycznej

OSTRÓDA - Mazurska miejscowość
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mazurska miejscowość

Ostróda to miasto na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. W jego granicach leży w sumie 5 jezior, a 10 kolejnych w najbliższej okolicy. Miasto założył w XIV w. Zakon Krzyżacki pod swoim zamkiem. W czasie II wojny św zostało zniszczone w 60%. Obecnie liczy ok 33 tys mieszkańców i zwane jest Bramą Mazur. Inwestycje ukierunkowane są na infrastrukturę turystyczną i sportową. Miasto już kilkakrotnie wygrało plebiscyt na Letnią Stolicę Warmii i Mazur. Ostróda połączona jest z Elblagiem Kanałem Ostródzko - Elbląskim i wypływają stąd w rejsy turystyczne statki po kanale. W poł. lat 90 tych XX w. w centrum miasta na jeziorze Drwęckim zbudowano molo będące największym tego typu obiektem śródlądowym w Polsce (50 m długości i 30-metrowe ramię boczne). W jego sąsiedztwie w 2008 r. otwarto wyciąg nart wodnych o długości 800 m. W 2012 nad brzegiem jeziora wzniesiono nowoczesny amfiteatr, gdzie odbywa się słynny Ostróda Reggae Festiwal. Ostróda posiada 2 plaże miejskie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ostróda - Mazurska miejscowość
format D: N 53.703085°,   E 19.960847°
format DM: N 53° 42.1851',   E 19° 57.65082'
format DMS: N 53° 42' 11.11'',   E 19° 57' 39.05''
pytajnik
Adres:
Centrum Informacji Turystycznej - pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego 1A, Ostróda, tel.: (89) 6423000

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ostróda w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ostróda wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 lutego 2016

Ostródę poznaliśmy podczas 3-dniowego pobytu. Jest to miasto, w którym rynek nie odgrywa żadnego znaczenia - to plac przy którym nic nie ma, no może tylko punkt Informacji Turystycznej. W centrum znajduje się jednak wielkie jezioro Drwęckie i to jego nabrzeże przejęło funkcje serca miasta. Wybudowano przy nim amfiteatr, piękne drewniane molo, tor dla narciarzy wodnych z pełną infrastrukturą, fontannę chodnikową, a nieopodal stoi najważniejszy zabytek - zamek krzyżacki. Jezioro otoczone jest bulwarem spacerowym, którym idąc w prawo dojdziemy do plaży miejskiej, z tym że jest to dość spory kawałek i my podjechaliśmy autem (ul. Turystyczna). Kąpielisko to w środku tygodnia sprawiało dziwne wrażenie - widać że jest odnowione, ale jakby działające na pół gwizdka. Jest budka poboru opłat i budynek z zapleczem, ale wszystko puste. Brak jakiejkolwiek gastronomii, nawet w najbliższej okolicy (trzeba być zaopatrzonym) i wypożyczalni sprzętu. Działają tylko toalety i pracują ratownicy. Jednak piasek niezły, woda ciepła, wyznaczona strefa dla dzieci, brak tłoku, więc ogólnie plaża jest OK. Z minusów to w wodzie wystaje czasem jakieś tworzywo, którym chyba wyłożono dno przy brzegu, a przy pomostach sporo glonów.
Druga plaża w Ostródzie znajduje się nad jeziorem Sajmino (ul. Jeziorna). Znacznie oddalona od centrum, ale bardziej zatłoczona. Tutaj jest zaplecze gastronomiczne w postaci 1 budki z barem i można pograć w siatkę. Ładny widok na malownicze jezioro i otaczające je lasy, w przeciwieństwie do poprzedniej plaży zabudowa miejska nie jest w ogóle widoczna. Na obu kąpieliskach brak urządzeń do zabawy dla dzieci.
W centrum dla dzieciaków super atrakcją jest fontanna chodnikowa z fajnym pomnikiem rybaka. Po zmroku odbywa się na niej pokaz multimedialny, w czasie którego również mogą się chlapać. Dookoła ławeczki dla rodziców, w pobliżu możliwość kupienia kawy na wynos czy lodów. Molo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny. Nie jest ono zbyt długie, ale to przyjemne miejsce do spacerów czy odpoczynku na ławce, a czasem można trafić na jakiś występ, bo na środku jest wiata koncertowa.
Przy molo znajduje się pasaż z pubami, cukierniami, restauracjami, ale nie ma tego wiele. Idąc bulwarem dojdziemy do piętrowego budynku powiązanego z torem do sportów wodnych.
Tam także jest restauracja. Niestety podają tylko kiełki i inne dziwactwa, ale warto wejść chociażby dla świetnego tarasu widokowego.
Generalnie, problemem bulwaru jest jednak słońce po południu świecące znad jeziora. Trudno podziwiać narciarzy wodnych, gdy cały czas oślepiają nas promienie słoneczne.
Inną ciekawostką przy bulwarze jest restauracja hotelowa, gdzie możemy coś zjeść czy napić się siedząc w łodziach. Dla dzieci jest nawet mały plac zabaw, ale ceny są tu wysokie.
Kawałek dalej znajduje się najlepszy lokal na jaki natrafiliśmy w Ostródzie - Tawerna, położona nad jakimś strumykiem wpadającym do jeziora. Świetne, klimatyczne miejsce, gdzie można zjeść dobrą pizzę nawet późno w nocy.
Przy mole jest jeszcze punkt obsługi rejsów po kanale Ostródzko - Elbląskim. Nie skorzystaliśmy z niego, bo szlak był w remoncie, a przy horrendalnych cenach jakie tam obowiązują nie interesowały nas rejsy zastępcze.
W sumie pobyt był udany, Ostróda to przyjemne miasteczko, z dobrym położeniem (blisko np. do Olsztyna, Grunwaldu itp). W razie złej aury nie oferuje zbyt wiele, ale można skorzystać z małego aquaparku czy zwiedzić zamek.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad