ikonka FROMBORK - Wieża Wodna

Informacje o atrakcji turystycznej

FROMBORK - Wieża Wodna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wieża Wodna
Fromborska wieża wodna została wzniesiona w XVI wieku w celu zapewnienia wody pitnej na wzgórzu katedralnym. Przy budowie wykorzystano mury zniszczonej Bramy Młyńskiej. Zaawansowany jak na ówczesne czasy system wodociągowy (drugi w Europie) działał aż do końca XVIII wieku. Woda była dostarczana z kanału wodnego do zbiornika na górze wieży przez koło czerpakowe, a potem z wysokości 25 m spływała drewnianymi rurami do katedry i pobliskich budynków, które usytuowane były kilka metrów niżej. Po zniszczeniach podczas II wojny św. wieża została odbudowana i stała się m.in. siedzibą Towarzystwa Miłośników Astronomii. Obecnie jest własnością prywatną, w całości przeznaczoną na cele turystyczne.
W 2012 r. przeprowadzono remont budowli. Obecnie w jej wnętrzach na dole działa kawiarnia z cukiernia, a na wyższych kondygnacjach prezentowana jest wystawa "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich". Na szczycie znajduje się punkt widokowy. W 2013 r. obiekt zyskał wyróżnienie w konkursie "Zabytek Zadbany" organizowanym corocznie przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Frombork - Wieża Wodna
format D: N 54.357541°,   E 19.679911°
format DM: N 54° 21.45246',   E 19° 40.79466'
format DMS: N 54° 21' 27.15'',   E 19° 40' 47.68''
pytajnik
Adres:
Wieża Wodna - ul. Elbląska 2, Frombork, tel (55) 243 75 00, gsm 604 43 75 00

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  10 lipca 2015

Wieża wodna stoi pod wzgórzem katedralnym, gdzie również funkcjonuje doskonały punkt widokowy, ale wg mnie warto spojrzeć na tak interesującą okolicę z obu tych miejsc. Przede wszystkim baszta pozwala oglądnąć z góry i w całości katedrę od strony miasta, a jest to budowla godna podziwu. Poza tym była ona dostępna dla turystów późnym wieczorem, gdy katedrę już dawno zamknęli.
Na dole znajduje się przyjemna kawiarnia ze smakowicie wyglądającymi słodkościami, ale nie dane mi było niczego zakosztować. Wchodząc na górę można pooglądać fotografie zabytkowych rezydencji na terenie Warmii i Mazur z krótkim opisem. Jest to może skromna ekspozycja, ale pasująca do miejsca. Dobrze, że właściciele nie poszli na łatwiznę, bo w podobnych atrakcjach spotyka się często jedynie stare graty rzucone pod ścianą. Tutaj natomiast zobaczyłem kilka ciekawych i mało znanych zabytków z okolicy, które także warto odwiedzić.


Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
01
Zgłoś naruszenie zasad