ikonka FROMBORK - Archikatedra Wniebowziącia NMP

Informacje o atrakcji turystycznej

FROMBORK - Archikatedra Wniebowziącia NMP
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Archikatedra Wniebowziącia NMP

Początki katedry we Fromborku sięgają 1288 r., kiedy to za sprawą biskupa warmińskiego H. Fleminga na obronnym wzgórzu powstał drewniany kościół ku czci NMP. Obecna świątynia murowana została wzniesiona wiek później, choć rozbudowa kompleksu o kolejne budynki i fortyfikacje trwała jeszcze w kolejnych stuleciach. Katedra jest budowlą gotycką, halową z 3 nawami i kryptami skrywającymi groby 25 biskupów i blisko 150 kanoników. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w XVII w. a potem podczas II wojny św. wnętrza mają charakter późnorenesansowy i barokowy z elementami neogotyckimi (witraże, polichromie). Zachowały się 23 ołtarze, głównie w XVII w. oraz słynne organy z tego samego okresu, które można usłyszeć podczas krótkich pokazów lub organizowanego od 1967 r. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Na pocz. XXI w. podjęto próby odnalezienia szczątków Mikołaja Kopernika, który był tutejszym kanonikiem. Poszukiwania zakończyły się sukcesem i ponownym pochówkiem wielkiego astronoma wraz z wyeksponowaniem miejsca jego spoczynku w 2010 r. Katedra od 1965 r. posiada tytuł Bazyliki Mniejszej, a pod koniec XX w. została uznana za Pomnik Historii. Zwiedzanie (godz. 9-17 w sezonie i 10-16 po sezonie) jest płatne, podobnie jak wysłuchanie koncertu na organach i oglądnięcie kapitularza z wystawą czasową (przez cały rok 2015 nieczynny).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Frombork - Archikatedra Wniebowziącia NMP
format D: N 54.356897°,   E 19.681993°
format DM: N 54° 21.41382',   E 19° 40.91958'
format DMS: N 54° 21' 24.83'',   E 19° 40' 55.17''
pytajnik
Adres:
Katedra Archidiecezji Warmińskiej - ul. Katedralna 6, Frombork, tel. 731798371

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 czerwca 2015

Po przybyciu do Fromborka warto najpierw obejść całą katedrę dookoła, aby dokładnie przyjrzeć się tej unikatowej budowli wraz z jej potężnymi fortyfikacjami. Wysokie mury oraz różnego rodzaju, kształtu i wysokości wieże wzbudzają zachwyt. Część religijna całego kompleksu jest wydzielona od części zarządzanej przez Muzeum Kopernika i zdecydowanie mniej interesująca dla dzieci.
Turystom udostępniono budynek świątyni i główną salę zebrań kanoników czyli kapitularz. Do kościoła można wejść za darmo tylko podczas mszy, w innym przypadku jest to płatne i to nie mało jak na tego typu obiekt (12 zł z prezentacją organową).
Wnętrze jest ciekawe, bardzo dostojne i bogato wyposażone, szkoda tylko że nie zachowały się elementy gotyckie. Uwagę zwraca piękne prezbiterium ze wspaniałymi drewnianymi stallami i zdobionym sklepieniem, XVII-wieczne organy, a także wyeksponowane miejsce pochówku Mikołaja Kopernika.
Organy można usłyszeć w akcji na organizowanych codziennie mini-koncertach. My trafiliśmy akurat na prawdziwy koncert jakiejś artystki z Japonii, więc postanowiliśmy skorzystać. Nie był to dobry pomysł, bo po niezłym początku, występ był straszliwie nudny i monotonny, tak że wyszliśmy wcześniej. Normalnie jednak prezentacja organów powinna być ciekawa, z różnorodną muzyką, a przynajmniej taka była przed laty, gdy odwiedziliśmy Frombork po raz pierwszy. Warto więc chyba dołożyć kilka złotych do normalnego biletu, aby je usłyszeć, jednak pamiętam iż w Świętej Lipce, gdzie organy są o wiele bardziej atrakcyjne, bo ruchome, taka prezentacja nie kosztuje nic.
Kapitularz znajduje się na tyłach kościoła. Jego zabytkowy charakter nie jest atrakcją - stoi w nim jedynie stary piec, ściany są otynkowane i tylko jedna posiada odsłonięty oryginalny mur ceglany z okienkami. Całą salę wypełniają jednak tablice poświęcone poszukiwaniom grobu Kopernika, wisi sporo zdjęć oraz 1 monitor. Jest to całkiem interesujące, bo zidentyfikowanie kości konkretnej osoby pośród wielu innych szczątków było bardzo trudnym zadaniem. Można też zobaczyć czaszkę i rekonstrukcję twarzy astronoma.
Podsumowując, wraz całym otoczeniem, to jeden z najciekawszych kościołów w kraju.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad