ikonka FROMBORK - Muzeum Kopernika na Wzgórzu Katedralnym

Informacje o atrakcji turystycznej

FROMBORK - Muzeum Kopernika na Wzgórzu Katedralnym
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Kopernika na Wzgórzu Katedralnym

Katedra fromborka to gotycka budowla z XIV wieku, wraz z budynkami kanonii i siedzibą biskupią, otoczona silnymi fortyfikacjami z kilkoma basztami. W jednej z nich  mieszkał  Mikołaj Kopernik. Pierwsza (niemiecka) ekspozycja na terenie katedry powstała na pocz. XX wieku, a po powrocie do macierzy w 1948 roku. Mieściła się w 2 kanoniach wewnętrznych (obecnie biblioteka i pracownia muzealna), ponieważ pałac biskupi był w ruinie po zniszczeniach wojennych. Muzeum posiadało wtedy blisko 800 eksponatów (obecnie jest ich ponad 4000). Odbudowa Wzgórza Katedralnego w latach 70-tych pozwoliła rozszerzyć powierzchnię wystawienniczą, otwarto tu też planetarium z kopułą o średnicy 8 m. Obrazy nieba, od ponad 40 lat wyświetla niemiecki projektor Zeiss ZKP-2. We Fromborku odbywał się również pierwszy w kraju spektakl typu "światło i dźwięk". W 1988 roku, po 13 latach przestał być prezentowany z powodu wyeksploatowania sprzętu. Na najwyższej budowli, tzw. Wieży Radziejowskiego lub Dzwonnicy funkcjonuje taras widokowy (na wysokości 70 m) oraz prezentowana jest sztuka współczesna wraz z Wahadłem Foucaulta o długości prawe 30 m. Do wszystkich 3 obiektów obowiązują osobne bilety. Dodatkowo można zwiedzić pozakatedralny zespół szpitalny św. Ducha z wystawą poświęconą historii medycyny i aptekarstwa oraz sztuce warmińskiej. Muzeum działa przez cały rok w godz. 9:00-17:00 (V - VIII), po sezonie krócej o godzinę.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Frombork - Muzeum Kopernika na Wzgórzu Katedralnym
format D: N 54.356597°,   E 19.681703°
format DM: N 54° 21.39582',   E 19° 40.90218'
format DMS: N 54° 21' 23.75'',   E 19° 40' 54.13''
pytajnik
Adres:
Muzeum Mikołaja Kopernika - ul. Katedralna 8, Frombork, tel. (55) 244 00 71

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 maja 2015

Kompleks katedralny we Fromborku to niezwykle interesujący zabytek. Potężne ceglane mury z basztami i wieżami otaczają piękną gotycką świątynię. Z którego miejsca by nie patrzeć budowla wygląda wspaniale, do tego położona jest rzut beretem od przedsionka Bałtyku czyli Zalewu Wiślanego. Mimo że wszystkie atrakcje znajdują się za murami, to część kościelna jest jakby wydzielona z reszty, pozostałe budynki i fortyfikacje zarządzane są przez muzeum.
Pierwszą i najciekawsza dla dzieciaków atrakcja to planetarium w dole wieży Radziejowskiego. Trzeba tu wykupić bilet na konkretną godzinę, czasem odległą, bo chętnych jest wielu. My trafiliśmy na grupę z dużą liczbą brzdąców więc zaserwowano nam seans w wersji dziecięcej, choć nigdzie nie widziałem informacji ze takowy istnieje (seans jest tylko jeden i nie ma wyboru przy kupnie biletu). Podejrzewam, że od zwykłego różni się tylko lektorem.
Opowiadał on gwiazdach, konstelacjach i planetach oraz ich położeniu na niebie w poszczególnych porach roku. Bardzo fajna rzecz dla każdego, choć wersja dziecięca nie oznacza, że jest on przeznaczony dla np. 3 latków - takie maluchy niewiele zrozumieją, mogą się bać i nie wytrzymać długiego przebywania w ciemności (ok. 30 minut).
Nad planetarium do zwiedzania za osobną opłatą jest reszta wieży. Najpierw prezentowana jest wystawa poświęcona starym piecom kaflowym z fajnymi miniaturkami i dużą ilością zdjęć. Wyżej, malarstwo współczesne czyli niezrozumiałe bohomazy. Na całej wysokości wieży wisi wahadło Foucaulta - rozhuśtana kula na linie udowadnia ruch obrotowy Ziemi. Można to dostrzec zapamiętując w którym miejscu przesuwa się kula gdy wychodzimy na górę (są w tym celu wykonane pomocnicze linie). Wracając z wieży, np. po 15 minutach zobaczymy wyraźną różnicę, co oznacza że Ziemia obróciła się o parę stopni.
Główna atrakcja wieży to taras widokowy. Jest to chyba najlepszy punkt obserwacyjny jaki widziałem. Rewelacyjna panorama całej katedry, miasteczka, bezludnego nabrzeża i wód Zalewu z Mierzeją Wiślaną w oddali.
Kolejny obiekt fromborskiego muzeum mieści się w pałacu biskupim. To już klasyczne muzeum, rozłożone na 3 kondygnacjach
i dosyć różnorodne. Na dole sztuka sakralna i piękne witraże, na piętrze sporo o Koperniku i to nie tylko jako astronomie, ale także lekarzu czy ekonomiście. Jest jego gabinet i trochę przyrządów astronomicznych, ale dominują stare dokumenty wraz z tłumaczeniami, więc atrakcyjność wystawy nie jest najlepsza. Fajnie podświetlono sufit z mapą nieba.
Na samej górze pokazywane są wystawy czasowe. My trafiliśmy na "Sztukę umierania" - bardzo dobrze przygotowana ekspozycja o śmierci i rytuałach pogrzebowych, ciekawe eksponaty łącznie z dawną trumną i łożem śmierci, dużo grafik i rycin. No, ale pewnie ta wystawa została już zastąpiona inną.
W sumie muzeum ma ciekawa ofertę dla turystów, choć pamiętam że przed 10 laty zwiedzało się jeszcze wieżę Kopernika, a teraz jest ona niedostępna. Także ganki podwieszone na wysokich murach obronnych aż kuszą aby się po nich przespacerować. Kiedyś były zamknięte, myślałem że na czas konserwacji, ale do dziś nic się w tym względzie nie zmieniło. Niestety wygląda jakby muzeum nie rozwijało się, a wręcz przeciwnie...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad