Muzeum w pałacu biskupim

FROMBORK - Muzeum Kopernika z planetarium

 
6.0 (1)
  4806 1

FROMBORK - Muzeum Kopernika z planetarium

Katedra fromborka to gotycka budowla z XIV wieku położona na wzgórzu nad Zalewem Wiślanym. Wraz z budynkami kanonii i siedzibą biskupią otoczona została silnymi fortyfikacjami z kilkoma basztami. W jednej z nich mieszkał Mikołaj Kopernik. Pierwsza (niemiecka) ekspozycja na terenie XVI-wiecznego pałacu biskupiego powstała na pocz. XX wieku, a po powrocie do macierzy w 1948 roku. Mieściła się w 2 kanoniach wewnętrznych (obecnie biblioteka i pracownia muzealna), ponieważ pałac biskupi był w ruinie po zniszczeniach wojennych. Muzeum posiadało wtedy blisko 800 eksponatów (obecnie jest ich ponad 4000). Odbudowa Wzgórza Katedralnego w latach 70-tych pozwoliła rozszerzyć powierzchnię wystawienniczą, otwarto tu też planetarium z kopułą o średnicy 8 m. Obrazy nieba, od ponad 40 lat wyświetla niemiecki projektor Zeiss ZKP-2. We Fromborku odbywał się również pierwszy w kraju spektakl typu "światło i dźwięk". W 1988 roku, po 13 latach przestał być prezentowany z powodu wyeksploatowania sprzętu. Na najwyższej budowli, tzw. Wieży Radziejowskiego lub Dzwonnicy funkcjonuje taras widokowy (na wysokości 70 m) oraz prezentowana jest sztuka współczesna wraz z Wahadłem Foucaulta o długości prawe 30 m. Do wszystkich 3 obiektów obowiązują osobne bilety. Dodatkowo można zwiedzić pozakatedralny zespół szpitalny św. Ducha z wystawą poświęconą historii medycyny i aptekarstwa oraz sztuce na Warmii. Muzeum działa przez cały rok w godz. 9:00-17:00 (V - VIII), po sezonie krócej o godzinę.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wieża Radziejowskiego z tarasem widokowym i planetarium
Wnętrze wieży z wahadłem Foucaulta
Brama południowa z basztami
Muzeum w pałacu biskupim
Widok z wieży

Filmy

Pomniki Historii - Frombork
Szlak Kopernikowski Gwiazdozbiór Miejsc – Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Mikołaja Kopernika - ul. Katedralna 8, Frombork   tel. +48 55 244 00 88 (muzeum i planetarium), +48 609 809 587 (wieża Radziejowskiego) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Frombork (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Muzeum Kopernika z planetarium

format D: N54.3565965°,  E19.6817028°
format DM: 54° 21.39579'N, 19° 40.902168'E 
format DMS: 54° 21' 23.75''N, 19° 40' 54.13''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kompleks katedralny we Fromborku to niezwykle interesujący zabytek. Potężne ceglane mury z basztami i wieżami otaczają piękną gotycką świątynię. Z którego miejsca by nie patrzeć budowla wygląda wspaniale, do tego położona jest rzut beretem od przedsionka Bałtyku czyli Zalewu Wiślanego. Mimo że wszystkie atrakcje znajdują się za murami, to część kościelna jest jakby wydzielona z reszty,   pozostałe budynki i fortyfikacje  zarządzane są przez muzeum.
Pierwszą i najciekawsza dla dzieciaków atrakcja  to planetarium w dole wieży Radziejowskiego. Trzeba tu wykupić bilet na konkretną godzinę, czasem odległą, bo chętnych jest wielu. My trafiliśmy na grupę z dużą liczbą brzdąców więc zaserwowano nam seans w wersji dziecięcej, choć nigdzie nie widziałem informacji ze takowy istnieje (seans jest tylko jeden i nie ma wyboru przy kupnie biletu). Podejrzewam, że od zwykłego różni się tylko lektorem.
Opowiadał on gwiazdach, konstelacjach i planetach oraz ich położeniu na niebie  w poszczególnych porach roku. Bardzo fajna rzecz dla każdego, choć  wersja dziecięca nie oznacza, że jest on przeznaczony dla np. 3 latków - takie maluchy niewiele zrozumieją,  mogą się bać i nie wytrzymać długiego przebywania w ciemności (ok. 30 minut).
Nad planetarium  do zwiedzania za osobną opłatą jest reszta wieży. Najpierw prezentowana jest wystawa poświęcona starym piecom kaflowym  z fajnymi miniaturkami i dużą ilością  zdjęć. Wyżej, malarstwo współczesne czyli niezrozumiałe bohomazy. Na całej wysokości wieży wisi wahadło Foucaulta - rozhuśtana kula na linie udowadnia ruch obrotowy Ziemi. Można to dostrzec zapamiętując w którym  miejscu przesuwa się kula gdy wychodzimy na górę  (są w tym celu wykonane pomocnicze linie). Wracając  z wieży, np. po 15 minutach  zobaczymy wyraźną różnicę, co oznacza że Ziemia obróciła się o parę stopni. 
Główna atrakcja wieży to taras widokowy. Jest to chyba  najlepszy punkt obserwacyjny jaki widziałem. Rewelacyjna panorama całej katedry,  miasteczka,  bezludnego nabrzeża i wód Zalewu z Mierzeją Wiślaną w oddali.
Kolejny obiekt fromborskiego muzeum mieści się w pałacu biskupim. To już klasyczne muzeum, rozłożone na 3 kondygnacjach
i dosyć różnorodne. Na dole sztuka sakralna i piękne witraże, na piętrze sporo o Koperniku i to nie tylko jako astronomie, ale także lekarzu czy ekonomiście. Jest jego gabinet i  trochę przyrządów astronomicznych, ale dominują stare dokumenty wraz z tłumaczeniami, więc  atrakcyjność wystawy nie jest najlepsza. Fajnie podświetlono sufit z mapą nieba.
Na samej górze pokazywane są wystawy czasowe. My trafiliśmy na "Sztukę umierania" - bardzo dobrze przygotowana ekspozycja o śmierci i rytuałach pogrzebowych, ciekawe eksponaty łącznie z dawną trumną i łożem śmierci, dużo grafik i rycin. No, ale pewnie ta wystawa została już zastąpiona inną.
W sumie muzeum ma ciekawa ofertę dla turystów, choć pamiętam że przed  10 laty zwiedzało się jeszcze wieżę Kopernika, a teraz jest ona niedostępna. Także ganki podwieszone na wysokich murach obronnych aż kuszą aby się po nich przespacerować. Kiedyś były zamknięte, myślałem że na czas konserwacji, ale do dziś nic się w tym względzie nie zmieniło. Niestety wygląda jakby muzeum nie rozwijało się,  a wręcz przeciwnie...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Wieża Radziejowskiego z tarasem widokowym i planetarium
Wnętrze wieży z wahadłem Foucaulta
Brama południowa z basztami
Muzeum w pałacu biskupim
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.