ikonka OSTRÓDA - Zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

OSTRÓDA - Zamek krzyżacki
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki powstał w 2. połowie XIV wieku na miejscu drewnianej warowni otoczonej wokół wodami jeziora Drweckiego i rzeki Drwęcy. Szybko został zniszczony przez najazd Litwinów i ponownie odbudowany przed wielką wojną polsko - krzyżacką. Pokaźne uzbrojenie zamku zostało wykorzystane podczas bitwy pod Grunwaldem, co pozwoliło polskiemu wojsku łatwo opanować twierdzę. Przywieziono tu zwłoki wielkiego mistrza von Jungingena. Potem zakon odbił Ostródę, która powróciła do Polski dopiero w XVI wieku. Zamek został przeznaczony na funkcje administracyjne (sąd, więzienie) i magazynowe. W 1807 r. zatrzymał się w nim Napoleon Bonaparte, utworzył tu główną kwaterę wojsk francuskich i przez miesiąc zarządzał cesarstwem. II wojna św. przyniosła wielkie zniszczenia zabytkowi. Proces odbudowy rozpoczął się dopiero w 1977 roku i z przerwami trwa do dziś. Obecnie jest to budowla bezwieżowa, trójskrzydłowa (domknięta od wschodu nieoryginalnym murem) z wewnętrznym dziedzińcem. Wieża narożna została rozebrana w XVIII wieku, podobnie jak mury obwodowe i inne elementy obronne, w tym gdanisko. Zasypano też fosy. W zamku działają instytucje miejskie jak: Centrum Kultury, Galeria, Biblioteka oraz Muzeum. To ostatnie zajmuje 3 sale na parterze o łącznej powierzchni ok. 350 m2. Prezentuje wystawę stałą poświęconą regionowi i jego mieszkańcom oraz czasową. jest czynne przez cały rok, w sezonie (VII-VIII): wt. - pt. 9:00-17:00, sob.-niedz. 10:00-16:00, poza sezonem: wt. - sb. 9:00-16:00, niedz. zamknięte.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ostróda - Zamek krzyżacki
format D: N 53.703431°,   E 19.960741°
format DM: N 53° 42.20586',   E 19° 57.64446'
format DMS: N 53° 42' 12.35'',   E 19° 57' 38.67''
pytajnik
Adres:
Centrum Kultury w Ostródzie - ul. Mickiewicza 22, Ostróda, tel. (89) 646 26 02

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ostróda w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ostróda wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  30 stycznia 2015

Zamek stoi przy głównej ulicy Ostródy. Prosta ceglana bryła, wielokrotnie przekształcana, specjalnego wrażenia nie robi. Tylko masywność murów i działo przy wejściu świadczy o obronnym charakterze. Turysta może bezpłatnie wejść na dziedziniec, a po wykupieniu biletu zwiedzić 3 sale. W jednej większość miejsca zajmuje duża, historyczna makieta Ostródy. Z niej przechodzi się do sali z wystawa stałą poświęconą miastu. Eksponaty to znaleziska archeologiczne, stare meble, urządzenia. Sporo miejsca poświęcono Napoleonowi, jest trochę pamiątek z tamtego okresu.
Ciekawe są przedmioty średniowieczne, w tym miecz, topór i części ubioru (rękawica i buty) czy napoleońskie zastawy stołowe, ceramika. Ale nie ma tego wiele. Uwagę zwracają wspaniałe gotyckie sklepienia.
Ostatnia, największa komnata to wystawa czasowa, poświęcona bitwie pod Tannenbergiem podczas I wojny św. Przygotowana całkiem dobrze, ale skierowana zdecydowanie do turystów płci brzydkiej. Różnorodne eksponaty, broń, mundury, dokumenty, plany, stare zdjęcia, pamiątki z pocz. XX wieku, w tym np. album do kolekcjonowania kart z pruskimi żołdakami. Tak jak w poprzednich salach, zupełny brak wykorzystania technik multimedialnych.
Oferta muzeum jest więc skromna, ale i opłaty niskie. Komnaty zamkowe mają jednak swój klimat, warto je zobaczyć. Dziedziniec posiada krużganek i interesujące średniowieczne portale, o dziwo na piętrze większych rozmiarów niż na parterze.
Na zewnątrz (na lewo od wejścia) można zobaczyć kamienne relikty wieży latrynowej (wraz z podporami łącznika), która nie przetrwała. Szkoda, że jej nie przywrócono podczas odbudowy w latach 70-tych, zamek zyskałby na atrakcyjności...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad