Refektarz w skrzydle południowym

DZIAŁDOWO - Zamek krzyżacki

 
2.0 (2)
  6197 1

DZIAŁDOWO - Zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki
Atrakcja ekonomiczna

Warownię w Działdowie wznieśli Krzyżacy w XIV wieku. Początkowo była siedzibą prokuratora, ale szybko awansowała do rangi stolicy wójtostwa. Miała wygląd regularnego czworoboku z dwiema wieżami, otoczonego bagnami i fosą. Przylegało do niej duże przedzamcze z własnymi fortyfikacjami. W XV wieku zamek stał się przedmiotem walk polsko - krzyżackich. Mimo zdobywania go przez Polaków, z powodu brak wystarczających możliwości obrony, zawsze szybko powracał we władanie zakonu. II pokój toruński z 1466 r. ostatecznie przyznał go Krzyżakom. Sekularyzacja zakonu w 1520 r. spowodowała przejście zamku wraz z całymi Prusami Książęcymi pod zwierzchnictwo polskie, a rezydował tu książęcy starosta. Budowla zaczęła pełnić bardziej funkcje administracyjne niż militarne, przebudowano ją też w stylu renesansowym. Podczas potopu szwedzkiego zajął ją na swą siedzibę król Karol Gustaw. Potem była wykorzystywana na cele gospodarcze. W XIX wieku przystąpiono do częściowej rozbiórki murów. Po wojnie zrujnowany główny budynek zamkowy od południa został zabezpieczony, a skrzydło zachodnie z wieżą czworoboczną poddano kontrowersyjnej rekonstrukcji, którą zakończono dopiero niedawno i przeniesiono tam Urząd Miasta. W wrześniu 2018 zakończyła się adaptacja gotyckiego skrzydła południowego dla celów turystycznych i kulturalnych. Część muzealną zajęło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, które na parterze i w piwnicach tworzy nowa wystawę. Zabytek można już zwiedzać codziennie,

GALERIA

Zdjęcia

Korytarz urzędu miasta
Widok z dziedzińca
Widok z parkingu, po prawej odbudowane skrzydło
Refektarz w skrzydle południowym

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

KONTAKT, LOKALIZACJA (rozwiń)

Adres:
Zamek - Urząd Miasta - ul.Zamkowa 12, Działdowo, tel. (23) 697 04 00

Współrzędne geograficzne*:
Działdowo / Warmińsko Mazurskie - Zamek krzyżacki

format D: N53.2345211°,  E20.1820604°
format DM: 53° 14.071266'N, 20° 10.923624'E 
format DMS: 53° 14' 04.28''N, 20° 10' 55.42''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD (rozwiń)

Swap Start/End

NOCLEGI (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
zachęcony informacją, że zamek w Działdowie został wyremontowany pojechałem kilka dni temu na zwiedzanie. W 2015 roku zwiedzaliśmy w Działdowie Muzeum Państwa Krzyżackiego. Zachęceni wrażeniami z poprzedniej wizyty w tym mieście i tym co zobaczyliśmy w nowoczesnym muzeum krzyżackim postanowiliśmy sprawdzić co dobrego zrobiono w zamku krzyżackim w Działdowie. Niestety zawiedliśmy się. Obsługa na niskim poziomie a mamy trochę doświadczenia w tematyce. Jakiś strasznie znudzony pan nas oprowadził po ubogiej wystawie. Włączał przyciski i szedł dalej. Żadnych ciekawostek tylko w moim odczuciu odpękanie obowiązku i tyle. Zdegustowani chcieliśmy jeszcze raz zwiedzić muzeum krzyżackie ale tam w środku tygodnia pocałowaliśmy przysłowiową klamkę. Coś tam się porobiło niedobrego w tym Działdowie. A takie dobre wspomnienia kiedyś mieliśmy. Wielka szkoda ale moja ocena atrakcyjności to 1

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
styczeń .2019
AI
Ocena atrakcji
 
3.0
Zamek stoi niedaleko rynku działdowskiego. Jest to potężna budowla na wzgórzu, posiadająca duży parking, ale raczej nie dla turystów, lecz interesantów. Działa w nim bowiem urząd miasta. Nie w całości na szczęście, lecz w jednym skrzydle, które jest dziwacznie zeszpecone białym tynkiem, współczesnymi zielonymi oknami i balkonami. Wygląda to kuriozalnie! 
Jednak druga część zamku wydaje się oryginalna, ale jest nieużytkowana. Przyjechaliśmy tu ok. 15:30 gdy urząd kończył pracę. Dzięki temu w przeciągu 5 minut cały dziedziniec zawalony wcześniej autami opustoszał i zamek prezentował się już nieco lepiej.   W ostatniej chwili udało nam się wejść do urzędu i zobaczyć co nieco z wnętrza zabytku. 
Cóż, jest to chyba jeden z najciekawszych urzędów miasta w Polsce, ale jako atrakcja turystyczna wypada mizernie. W środku można zobaczyć tylko 2 sale z ciekawymi sklepieniami gwiaździstymi: refektarz i kaplicę.  Poza tym wrażenie robią typowo biurowe korytarze z  wyeksponowanymi ceglanymi murami zamkowymi z oknami o grubości na oko 1,5 metra -  wygląda to naprawdę niezwykle. No, ale oglądniecie całości zajmuje niestety tylko jakieś 3 minuty. 
Sama bryła zamku najlepiej wygląda  od strony przeciwnej niż parking. Warto więc obejść budowlę i zobaczyć skrzydło południowe z zewnątrz,  na wzgórzu otoczonym rzeczką. 
Pozostaje czekać aż budowla zostanie właściwie zagospodarowana, oby w stylu fantastycznego Muzeum Państwa Krzyżackiego mieszczącego się w działdowskim ratuszu...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Korytarz urzędu miasta
Widok z dziedzińca
Widok z parkingu, po prawej odbudowane skrzydło
Refektarz w skrzydle południowym