ikonka DZIAŁDOWO - Zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

DZIAŁDOWO - Zamek krzyżacki
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki

Warownię w Działdowie wznieśli Krzyżacy w XIV wieku. Początkowo była siedzibą prokuratora, ale szybko awansowała do rangi stolicy wójtostwa. Miała wygląd regularnego czworoboku z dwiema wieżami, otoczonego bagnami i fosą. Przylegało do niej duże przedzamcze z własnymi fortyfikacjami. W XV wieku zamek stał się przedmiotem walk polsko - krzyżackich. Mimo zdobywania go przez Polaków, z powodu brak wystarczających możliwości obrony, zawsze szybko powracał we władanie zakonu. II pokój toruński z 1466 r. ostatecznie przyznał go Krzyżakom. Sekularyzacja zakonu w 1520 r. spowodowała przejście zamku wraz z całymi Prusami Książęcymi pod zwierzchnictwo polskie, a rezydował tu książęcy starosta. Budowla zaczęła pełnić bardziej funkcje administracyjne niż militarne, przebudowano ją też w stylu renesansowym. Podczas potopu szwedzkiego zajął ją na swą siedzibę król Karol Gustaw. Potem była wykorzystywana na cele gospodarcze. W XIX wieku przystąpiono do częściowej rozbiórki murów. Po wojnie zrujnowany główny budynek zamkowy od południa został zabezpieczony, a skrzydło zachodnie z wieżą czworoboczną poddano kontrowersyjnej rekonstrukcji, którą zakończono dopiero niedawno i przeniesiono tam Urząd Miasta. W wrześniu 2018 zakończyła się  adaptacja gotyckiego skrzydła południowego dla celów turystycznych i kulturalnych. Część muzealną zajęło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, które na parterze i w piwnicach tworzy nowa wystawę. Zabytek można już zwiedzać codziennie,

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Działdowo - Zamek krzyżacki
format D: N 53.234521°,   E 20.18206°
format DM: N 53° 14.07126',   E 20° 10.9236'
format DMS: N 53° 14' 04.28'',   E 20° 10' 55.42''
pytajnik
Adres:
Zamek - Urząd Miasta - ul.Zamkowa 12, Działdowo, tel. (23) 697 04 00

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (1) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
1.0
  Autor  Autor: Arek i Justyna     Data dodania   6 marca 2019

zachęcony informacją, że zamek w Działdowie został wyremontowany pojechałem kilka dni temu na zwiedzanie. W 2015 roku zwiedzaliśmy w Działdowie Muzeum Państwa Krzyżackiego. Zachęceni wrażeniami z poprzedniej wizyty w tym mieście i tym co zobaczyliśmy w nowoczesnym muzeum krzyżackim postanowiliśmy sprawdzić co dobrego zrobiono w zamku krzyżackim w Działdowie. Niestety zawiedliśmy się. Obsługa na niskim poziomie a mamy trochę doświadczenia w tematyce. Jakiś strasznie znudzony pan nas oprowadził po ubogiej wystawie. Włączał przyciski i szedł dalej. Zadnych ciekawostek tylko w moim odczuciu odpękanie obowiązku i tyle. Zdegustowani chcieliśmy jeszcze raz zwiedzić muzeum krzyżackie ale tam w środku tygodnia pocałowaliśmy przysłowiową klamkę. Coś tam się porobiło niedobrego w tym Działdowie. A takie dobre wspomnienia kiedyś mieliśmy. Wielka szkoda ale moja ocena atrakcyjności to 1


Galeria
Data pobytu
styczeń .2019
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
21
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   6 sierpnia 2014

Zamek stoi niedaleko rynku działdowskiego. Jest to potężna budowla na wzgórzu, posiadająca duży parking, ale raczej nie dla turystów, lecz interesantów. Działa w nim bowiem urząd miasta. Nie w całości na szczęście, lecz w jednym skrzydle, które jest dziwacznie zeszpecone białym tynkiem, współczesnymi zielonymi oknami i balkonami. Wygląda to kuriozalnie!
Jednak druga część zamku wydaje się oryginalna, ale jest nieużytkowana. Przyjechaliśmy tu ok. 15:30 gdy urząd kończył pracę. Dzięki temu w przeciągu 5 minut cały dziedziniec zawalony wcześniej autami opustoszał i zamek prezentował się już nieco lepiej. W ostatniej chwili udało nam się wejść do urzędu i zobaczyć co nieco z wnętrza zabytku.
Cóż, jest to chyba jeden z najciekawszych urzędów miasta w Polsce, ale jako atrakcja turystyczna wypada mizernie. W środku można zobaczyć tylko 2 sale z ciekawymi sklepieniami gwiaździstymi: refektarz i kaplicę. Poza tym wrażenie robią typowo biurowe korytarze z wyeksponowanymi ceglanymi murami zamkowymi z oknami o grubości na oko 1,5 metra - wygląda to naprawdę niezwykle. No, ale oglądniecie całości zajmuje niestety tylko jakieś 3 minuty.
Sama bryła zamku najlepiej wygląda od strony przeciwnej niż parking. Warto więc obejść budowlę i zobaczyć skrzydło południowe z zewnątrz, na wzgórzu otoczonym rzeczką.
Pozostaje czekać aż budowla zostanie właściwie zagospodarowana, oby w stylu fantastycznego Muzeum Państwa Krzyżackiego mieszcząego się w działdowskim ratuszu...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
22
Zgłoś naruszenie zasad