Refektarz w skrzydle południowym

DZIAŁDOWO - Zamek krzyżacki

 
2.0 (2)
5704 1
DZIAŁDOWO - Zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki
Atrakcja ekonomiczna

Warownię w Działdowie wznieśli Krzyżacy w XIV wieku. Początkowo była siedzibą prokuratora, ale szybko awansowała do rangi stolicy wójtostwa. Miała wygląd regularnego czworoboku z dwiema wieżami, otoczonego bagnami i fosą. Przylegało do niej duże przedzamcze z własnymi fortyfikacjami. W XV wieku zamek stał się przedmiotem walk polsko - krzyżackich. Mimo zdobywania go przez Polaków, z powodu brak wystarczających możliwości obrony, zawsze szybko powracał we władanie zakonu. II pokój toruński z 1466 r. ostatecznie przyznał go Krzyżakom. Sekularyzacja zakonu w 1520 r. spowodowała przejście zamku wraz z całymi Prusami Książęcymi pod zwierzchnictwo polskie, a rezydował tu książęcy starosta. Budowla zaczęła pełnić bardziej funkcje administracyjne niż militarne, przebudowano ją też w stylu renesansowym. Podczas potopu szwedzkiego zajął ją na swą siedzibę król Karol Gustaw. Potem była wykorzystywana na cele gospodarcze. W XIX wieku przystąpiono do częściowej rozbiórki murów. Po wojnie zrujnowany główny budynek zamkowy od południa został zabezpieczony, a skrzydło zachodnie z wieżą czworoboczną poddano kontrowersyjnej rekonstrukcji, którą zakończono dopiero niedawno i przeniesiono tam Urząd Miasta. W wrześniu 2018 zakończyła się adaptacja gotyckiego skrzydła południowego dla celów turystycznych i kulturalnych. Część muzealną zajęło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, które na parterze i w piwnicach tworzy nowa wystawę. Zabytek można już zwiedzać codziennie,

GALERIA

Zdjęcia

Korytarz urzędu miasta
Widok z dziedzińca
Widok z parkingu, po prawej odbudowane skrzydło
Refektarz w skrzydle południowym

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Zamek - Urząd Miasta - ul.Zamkowa 12, Działdowo, tel. (23) 697 04 00

Współrzędne geograficzne*:
Działdowo / Warmińsko Mazurskie - Zamek krzyżacki

format D: N 53.2345211°,   E 20.1820604°
format DM: N 53° 14.071266',   E 20° 10.923624'
format DMS: N 53° 14' 04.28'',   E 20° 10' 55.42''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
zachęcony informacją, że zamek w Działdowie został wyremontowany pojechałem kilka dni temu na zwiedzanie. W 2015 roku zwiedzaliśmy w Działdowie Muzeum Państwa Krzyżackiego. Zachęceni wrażeniami z poprzedniej wizyty w tym mieście i tym co zobaczyliśmy w nowoczesnym muzeum krzyżackim postanowiliśmy sprawdzić co dobrego zrobiono w zamku krzyżackim w Działdowie. Niestety zawiedliśmy się. Obsługa na niskim poziomie a mamy trochę doświadczenia w tematyce. Jakiś strasznie znudzony pan nas oprowadził po ubogiej wystawie. Włączał przyciski i szedł dalej. Żadnych ciekawostek tylko w moim odczuciu odpękanie obowiązku i tyle. Zdegustowani chcieliśmy jeszcze raz zwiedzić muzeum krzyżackie ale tam w środku tygodnia pocałowaliśmy przysłowiową klamkę. Coś tam się porobiło niedobrego w tym Działdowie. A takie dobre wspomnienia kiedyś mieliśmy. Wielka szkoda ale moja ocena atrakcyjności to 1

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
styczeń .2019
AI
Zgłoś naruszenie zasad w tej relacji Komentarze (0) | Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 3 21
Ocena atrakcji
 
3.0
Zamek stoi niedaleko rynku działdowskiego. Jest to potężna budowla na wzgórzu, posiadająca duży parking, ale raczej nie dla turystów, lecz interesantów. Działa w nim bowiem urząd miasta. Nie w całości na szczęście, lecz w jednym skrzydle, które jest dziwacznie zeszpecone białym tynkiem, współczesnymi zielonymi oknami i balkonami. Wygląda to kuriozalnie! 
Jednak druga część zamku wydaje się oryginalna, ale jest nieużytkowana. Przyjechaliśmy tu ok. 15:30 gdy urząd kończył pracę. Dzięki temu w przeciągu 5 minut cały dziedziniec zawalony wcześniej autami opustoszał i zamek prezentował się już nieco lepiej.   W ostatniej chwili udało nam się wejść do urzędu i zobaczyć co nieco z wnętrza zabytku. 
Cóż, jest to chyba jeden z najciekawszych urzędów miasta w Polsce, ale jako atrakcja turystyczna wypada mizernie. W środku można zobaczyć tylko 2 sale z ciekawymi sklepieniami gwiaździstymi: refektarz i kaplicę.  Poza tym wrażenie robią typowo biurowe korytarze z  wyeksponowanymi ceglanymi murami zamkowymi z oknami o grubości na oko 1,5 metra -  wygląda to naprawdę niezwykle. No, ale oglądniecie całości zajmuje niestety tylko jakieś 3 minuty. 
Sama bryła zamku najlepiej wygląda  od strony przeciwnej niż parking. Warto więc obejść budowlę i zobaczyć skrzydło południowe z zewnątrz,  na wzgórzu otoczonym rzeczką. 
Pozostaje czekać aż budowla zostanie właściwie zagospodarowana, oby w stylu fantastycznego Muzeum Państwa Krzyżackiego mieszczącego się w działdowskim ratuszu...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Korytarz urzędu miasta
Widok z dziedzińca
Widok z parkingu, po prawej odbudowane skrzydło
Refektarz w skrzydle południowym
Zgłoś naruszenie zasad w tej relacji Komentarze (0) | Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 5 22