ikonka ŚWIĘTA LIPKA - Sanktuarium maryjne

Informacje o atrakcji turystycznej

ŚWIĘTA LIPKA - Sanktuarium maryjne
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna

Święta Lipka to sanktuarium maryjne zwane "Częstochową Północy". Jego początki sięgają XIV wieku, ale obecna budowla złożona z kościoła i klasztoru jezuitów powstała w końcu XVII wieku. Stanowi cel pielgrzymek od czasów średniowiecznych, udokumentowane są też liczne uzdrowienia. W 1519 roku mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern pielgrzymował do Świętej Lipki boso. W 1983 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Sanktuarium w Świętej Lipce zaliczane jest do najwspanialszych zabytków późnego baroku w Polsce.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Święta Lipka - Sanktuarium maryjne
format D: N 54.024739°,   E 21.217904°
format DM: N 54° 1.48434',   E 21° 13.07424'
format DMS: N 54° 01' 29.06'',   E 21° 13' 04.45''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Święta Lipka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Święta Lipka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   1 grudnia 2011

Słynne sanktuarium w Świętej Lipce robi wrażenie za sprawą pięknej architektury barokowej, tak iż powinno zainteresować nawet maluchów. Niestety trafiliśmy na remont elewacji i nawet część wnętrz była w rusztowaniach. Naszemu młodemu szczególnie przypadło do gustu bieganie po krużgankach. Na szczególną uwagę zasługują jednak organy – niezwykle bogato zdobione, grają cudnie, a najwspanialsze jest to, że w takt muzyki poruszają się rzeźbione anioły, które „grają” na różnych instrumentach, kłaniają się Matce Bożej itp. Dlatego jeżeli tylko macie okazję wysłuchać tam koncertu, koniecznie ją wykorzystajcie. Odbywają się one w niedzielę o godz. 10,12,15 oraz nieregularnie dla grup, które za niego zapłacą.
Oprócz zwiedzania samego kościoła warto pospacerować po całym obiekcie. Jest na jego terenie kiosk z pamiątkami, ławeczki itp. Tuż przed wejściem cała infrastruktura „odpustowa” - kilka restauracyjek i barów, stragany z wiatraczkami, kuferkami itp. Ceny są bardzo atrakcyjne, spodobała nam się pewna zabawka więc chcieliśmy ją potem kupić na Allegro i była w identycznej cenie.
Sanktuarium jest położone na pięknym, typowo mazurskim terenie, po zwiedzaniu i posileniu się można więc zażyć nieco uroków przyrody (plaża w osobnym wpisie).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Piękna architektura
Można trafić na wspaniały koncert organowy
Da się spacerować po prawie całym obiekcie z wózkiem
W pobliżu dużo obiektów gastronomicznych i straganów
- Wady
Remont – prawdopodobnie długotrwały
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad