ikonka WOJNOWO - Miejscowość

Informacje o atrakcji turystycznej

WOJNOWO - Miejscowość
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość

Wojnowo (niem. Eckertsdorf) to wieś nad rzeką Krutynia, położona w województwie warmińsko - mazurskim,  w gminie Ruciane - Nida. Została założona przez rosyjskich staroobrzędowców (starowierców), którzy rozpoczęli osiedlanie się w Prusach od 1831 roku. Był to niezreformowany odłam cerkwi prawosławnej, którego duchowieństwo z protopopem Awwakumem na czele nie przyjęło zmian wprowadzonych przez patriarchę Nikona w 1653 roku. W 1905 r. liczba staroobrzędowców w Rosji była oceniana na ok. 20 mln, obecnie jest ich ok. 3 mln, głównie w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Ameryce i Australii. We wsi znajduje się cerkiew Zaśnięcia NMP z lat międzywojennych, będąca częścią prawosławnego Żeńskiego Monasteru Zaśnięcia NMP, a nad jeziorem Duś klasztor starowierców z poł. XIX wieku, początkowo męski, a od końca XIX w. żeński. Cerkiew jest wciąż czynną świątynią zakonną, a klasztor atrakcją turystyczną (ostatnia zakonnica zmarła w 2006 r).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wojnowo - Miejscowość
format D: N 53.664781°,   E 21.477928°
format DM: N 53° 39.88686',   E 21° 28.67568'
format DMS: N 53° 39' 53.21'',   E 21° 28' 40.54''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wojnowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wojnowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   1 listopada 2011

W Wojnowie znajdują się dwa obiekty religijne zasługujące na obejrzenie: jedyny w Polsce klasztor starowierców oraz cerkiew prawosławna. Klasztor jest położony na jeziorem Duś, a prywatni właściciele oprócz udostępniana go za drobną opłatą zwiedzającym, prowadzą też na jego terenie gospodarstwo agroturystyczne. Jest więc staw, plaża, wypożyczalnia sprzętu i huśtawki. Niestety chyba tylko dla wynajmujących pokoje gości, ale pospacerować można. Zwiedzanie klasztoru nie trwa zbyt długo, bo i obiekt wielki nie jest, choć ciekawy. Ostatnia z żyjących tu sióstr zmarła parę lat temu, ale nadal mamy wrażenie, że wnętrze wygląda tak, jakby siostry miały za chwile zebrać się w nim na modlitwę: są rozłożone stare księgi, akcesoria liturgiczne i oczywiście ikony. Dodatkowo można obejrzeć stare zdjęcia z dawnym Wojnowem i starowiercami. Myślę, że z najmłodszymi dziećmi lepiej nie wchodzić do środka, żeby nie skupiać wzroku tylko rączkach dziecka. W lesie za klasztorem można zobaczyć cmentarz starowierców.
Drugi obiekt w wiosce to wspomniana drewniana cerkiew prawosławna. Jeśli jest zamknięta należy udać się do domu klasztornego za nią i tam poprosić jedną z sióstr o możliwość zwiedzenia. Opłata wynosi bodajże 2 zł. Powiem szczerze, mnie wnętrze jakoś nie urzekło, dużo bardziej podobała mi się sama architektura cerkwi, a chyba jeszcze bardziej kontrast ślicznej młodziutkiej twarzy siostry z jej strojem. Aha, cerkiew jest żywym miejscem kultu, więc żeby nikogo nie obrazić radzę w upalne dni przygotować odpowiedni strój lub chociaż okryć się jakąś chustą (zakryte ramiona itd.)
Poza tym Wojnowo jest wioską turystyczną, położoną nad malowniczą rzeką Krutynią, po której odbywają się popularne spływy, można tu więc natknąć się na bardzo ładne widoki. My np. widzieliśmy kąpiące się konie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Bardzo ładna okolica
Ciekawa architektura świątyń
Klasztor starowierców jest unikatem w skali kraju
- Wady
Zwiedzanie obu wnętrz z maluchami nie ma większego sensu (dlatego my zwiedzaliśmy pojedynczo), starszakom może się już spodobać
„Ciekawskim” doradzam wcześniejsze przygotowanie merytoryczne, na miejscu raczej nie uzyskamy żadnych informacji
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad