ikonka RYN - Odnowiony zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

RYN - Odnowiony zamek krzyżacki
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto

Zamek ryński zbudował Zakon Krzyżacki w 2. połowie XIV wieku w przesmyku między dwoma jeziorami (Ryńskim i Ołów). Wcześniej stała tu ich drewniana strażnica, zniszczona przez Litwinów. Mimo warownego położenia i potężnych mrów, zamek został w XV wieku zdobyty przez tzw. Wolnych i Chłopów, - grupy mieszkańców Prus zbuntowanych przeciw tyrańskim rządom zakonnym.  Krwawo odbiły go wojska krzyżackie rok później. W końcu XIV wieku znaczenie zamku wzrosło, był on siedzibą komturów, m,in. Fryderyka von Wallenrode, brata Wielkiego Mistrza Konrada von Wallenrode, którego nazwisko znane jest z powieści Adama Mickiewicza. Od połowy XIX wieku warownia służyła jako więzienie. Po wojnie budowla podupadała aż z ruin podźwignął ją w 2006 roku prywatny właściciel tworząc ekskluzywny obiekt hotelowo - konferencyjny Hotel Zamek Ryn. Dysponuje on 350 miejscami noclegowymi w 150 pokojach ulokowanych w odmiennie zaaranżowanych częściach zamku oraz  12 salami konferencyjnymi na w sumie 1000 osób.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ryn - Miasto
format D: N 53.93811°,   E 21.54633°
format DM: N 53° 56.2866',   E 21° 32.7798'
format DMS: N 53° 56' 17.20'',   E 21° 32' 46.79''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  25 sierpnia 2011

Zamek to chyba największa atrakcja Ryna, pięknie położona między dwoma jeziorami, w samym centrum miasteczka. Jest to potężna, czteroskrzydłowa budowla z typowo krzyżackimi elewacjami ceglanymi jak i ścianami otynkowanymi na biało. Zamek jak to zamek, może nie jest ciekawy dla małych dzieci, ale te szkolne już z pewnością będą zainteresowane. Nawet najmłodszych zaciekawi jednak wejście rodem z salonów strachu z automatycznymi drzwiami. Zamek niedawno podniesiony został z ruiny wielkim kosztem przez prywatnego właściciela i jest dziś przede wszystkim centrum hotelarskim, konferencyjnym i rekreacyjnym, ale zwykli turyści także mają tam co oglądać.
Warownię zwiedza się z bardzo kompetentną przewodniczką ok. 45 minut, niestety tylko 2 razy dziennie. Wnętrza nie każdego mogą zachwycić (malkontenci uważają je za kiczowate), ale wg mnie są ciekawe. Po prostu odtworzono je czasem z fantazją, tak aby robiły wrażenie. Fajny jest dziedziniec, co prawda sztucznie zadaszony, ale pomysłowo stylizowany na wielką salę rycerską. Niezwykle prezentuje się też basen w średniowiecznych murach, za skosztowanie tej przyjemności trzeba jednak słono płacić. Podoba mi się, że prywatny właściciel starał się wykorzystywać oryginalne elementy zamku (które ktoś inny mógłby wyrzucić razem z gruzem) i adaptować je do odrestaurowanego obiektu, np. ze średniowiecznych drewnianych belek wykonano ciekawe rzeźby i portale.
W zamku działa restauracja, którą można swobodnie odwiedzać, podobnie jak wchodzić na dziedziniec. Parking bezpłatny.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad