ikonka RYN - Odnowiony zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

RYN - Odnowiony zamek krzyżacki
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto

Zamek ryński zbudował Zakon Krzyżacki w 2. połowie XIV wieku w przesmyku między dwoma jeziorami (Ryńskim i Ołów). Wcześniej stała tu ich drewniana strażnica, zniszczona przez Litwinów. Mimo warownego położenia i potężnych mrów, zamek został w XV wieku zdobyty przez tzw. Wolnych i Chłopów, - grupy mieszkańców Prus zbuntowanych przeciw tyrańskim rządom zakonnym.  Krwawo odbiły go wojska krzyżackie rok później. W końcu XIV wieku znaczenie zamku wzrosło, był on siedzibą komturów, m,in. Fryderyka von Wallenrode, brata Wielkiego Mistrza Konrada von Wallenrode, którego nazwisko znane jest z powieści Adama Mickiewicza. Od połowy XIX wieku warownia służyła jako więzienie. Po wojnie budowla podupadała aż z ruin podźwignął ją w 2006 roku prywatny właściciel tworząc ekskluzywny obiekt hotelowo - konferencyjny Hotel Zamek Ryn. Dysponuje on 350 miejscami noclegowymi w 150 pokojach ulokowanych w odmiennie zaaranżowanych częściach zamku oraz  12 salami konferencyjnymi na w sumie 1000 osób.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki czy podróży rodzinnej!
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji
Atrakcji w pobliżu - położenie innych atrakcji w pobliżu () :
Współrzędne geograficzne dla atrakcji:
Ryn - Miasto
format D: N 53.93811°,   E 21.54633°
format DM: N 53° 56.2866',   E 21° 32.7798'
format DMS: N 53° 56' 17.20'',   E 21° 32' 46.79''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
DODAJ ZDJĘCIA
musisz się zalogować lub zarejestrować (najszybciej z Facebooka)
Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

DODAJ RELACJĘ I OCEŃ ATRAKCJĘ
musisz się zalogować lub zarejestrować (najszybciej z Facebooka)

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  25 sierpnia 2011

Zamek to chyba największa atrakcja Ryna, pięknie położona między dwoma jeziorami, w samym centrum miasteczka. Jest to potężna, czteroskrzydłowa budowla z typowo krzyżackimi elewacjami ceglanymi jak i ścianami otynkowanymi na biało. Zamek jak to zamek, może nie jest ciekawy dla małych dzieci, ale te szkolne już z pewnością będą zainteresowane. Nawet najmłodszych zaciekawi jednak wejście rodem z salonów strachu z automatycznymi drzwiami. Zamek niedawno podniesiony został z ruiny wielkim kosztem przez prywatnego właściciela i jest dziś przede wszystkim centrum hotelarskim, konferencyjnym i rekreacyjnym, ale zwykli turyści także mają tam co oglądać.
Warownię zwiedza się z bardzo kompetentną przewodniczką ok. 45 minut, niestety tylko 2 razy dziennie. Wnętrza nie każdego mogą zachwycić (malkontenci uważają je za kiczowate), ale wg mnie są ciekawe. Po prostu odtworzono je czasem z fantazją, tak aby robiły wrażenie. Fajny jest dziedziniec, co prawda sztucznie zadaszony, ale pomysłowo stylizowany na wielką salę rycerską. Niezwykle prezentuje się też basen w średniowiecznych murach, za skosztowanie tej przyjemności trzeba jednak słono płacić. Podoba mi się, że prywatny właściciel starał się wykorzystywać oryginalne elementy zamku (które ktoś inny mógłby wyrzucić razem z gruzem) i adaptować je do odrestaurowanego obiektu, np. ze średniowiecznych drewnianych belek wykonano ciekawe rzeźby i portale.
W zamku działa restauracja, którą można swobodnie odwiedzać, podobnie jak wchodzić na dziedziniec. Parking bezpłatny.


Galeria
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
60
Zgłoś naruszenie zasad