Jedna z komnat

RYN - Odnowiony zamek krzyżacki

Hot
 
5.0 (1)
10191 1
Ina Zaktualizowano: 07-12-2019
RYN - Odnowiony zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek ryński zbudował Zakon Krzyżacki w 2. połowie XIV wieku w przesmyku między dwoma jeziorami (Ryńskim i Ołów). Wcześniej stała tu ich drewniana strażnica, zniszczona przez Litwinów. Mimo warownego położenia i potężnych mrów, zamek został w XV wieku zdobyty przez tzw. Wolnych i Chłopów, - grupy mieszkańców Prus zbuntowanych przeciw tyrańskim rządom zakonnym. Krwawo odbiły go wojska krzyżackie rok później. W końcu XIV wieku znaczenie zamku wzrosło, był on siedzibą komturów, m,in. Fryderyka von Wallenrode, brata Wielkiego Mistrza Konrada von Wallenrode, którego nazwisko znane jest z powieści Adama Mickiewicza. Od połowy XIX wieku warownia służyła jako więzienie. Po wojnie budowla podupadała aż z ruin podźwignął ją w 2006 roku prywatny właściciel tworząc ekskluzywny obiekt hotelowo - konferencyjny Hotel Zamek Ryn. Dysponuje on 350 miejscami noclegowymi w 150 pokojach ulokowanych w odmiennie zaaranżowanych częściach zamku oraz 12 salami konferencyjnymi na w sumie 1000 osób.


GALERIA

Zdjęcia

Dziedziniec zamku
Widok z zamku na miasto i jezioro Ryńskie
Jedna z komnat
Wejście do zamku
Korytarz w zamku
Fragment korytarza ozdobiony deskami średniowiecznymi

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Ryn / Warmińsko Mazurskie - Miasto

format D: N 53.93811°,   E 21.54633°
format DM: N 53° 56.2866',   E 21° 32.7798'
format DMS: N 53° 56' 17.20'',   E 21° 32' 46.79''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
5.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
5.0
Zamek to chyba największa atrakcja Ryna, pięknie położona między dwoma jeziorami, w samym centrum miasteczka.  Jest to potężna, czteroskrzydłowa budowla z typowo krzyżackimi elewacjami ceglanymi jak i ścianami otynkowanymi na biało.  Zamek jak to zamek, może nie  jest  ciekawy dla małych dzieci, ale te szkolne już z pewnością będą zainteresowane.  Nawet najmłodszych zaciekawi  jednak wejście rodem z salonów strachu z automatycznymi drzwiami.  Zamek  niedawno podniesiony został z ruiny wielkim kosztem przez prywatnego właściciela i jest dziś przede wszystkim centrum hotelarskim, konferencyjnym i rekreacyjnym, ale  zwykli turyści także mają tam co oglądać. 
Warownię zwiedza się z bardzo kompetentną przewodniczką ok. 45 minut, niestety tylko 2 razy dziennie. Wnętrza nie każdego mogą zachwycić (malkontenci uważają je za kiczowate), ale wg mnie są ciekawe. Po prostu odtworzono je czasem z fantazją, tak aby robiły wrażenie. Fajny jest dziedziniec, co prawda sztucznie zadaszony, ale pomysłowo stylizowany na wielką salę rycerską. Niezwykle prezentuje się też basen w średniowiecznych murach, za skosztowanie tej przyjemności trzeba jednak słono płacić.  Podoba mi się, że prywatny właściciel starał się wykorzystywać oryginalne elementy zamku (które ktoś inny mógłby wyrzucić razem z gruzem) i adaptować je do odrestaurowanego obiektu, np. ze średniowiecznych drewnianych belek wykonano ciekawe rzeźby i portale.  
W zamku działa restauracja, którą można swobodnie odwiedzać, podobnie jak wchodzić na dziedziniec. Parking bezpłatny.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Dziedziniec zamku
Widok z zamku na miasto i jezioro Ryńskie
Jedna z komnat
Wejście do zamku
Korytarz w zamku
Fragment korytarza ozdobiony deskami średniowiecznymi
Ina