ikonka KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN

Informacje o atrakcji turystycznej

KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stacja badawcza jeleniowatych PAN
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Wieś położona nad jeziorem Kuc. W okresie powojennym w znacznej części wyludniona z uwagi na wyjazdy mieszkańców na teren dzisiejszych Niemiec. Grunty wsi przejęte zostały w większości do zasobu Państwowego Funduszu Ziemi a w 1980 przekazane w użytkowanie Zakładowi Doświadczalnemu Polskiej Akademii Nauk w Baranowie. W 1984 rozpoczęto na nich tworzenie pierwszej w Polsce doświadczalnej fermy jeleniowatych. Pierwsze zwierzęta zasiedlono w 1986 roku. Od 1991 roku ferma włączona w strukturę Instytutu Parazytologii PAN jako Stacja Badawcza tej placówki naukowej. Oferuje ona spacer pośród oswojonych dzikich zwierząt, pasących się na naturalnych pastwiskach nad jeziorem Kuc oraz muzeum z ze zbiorami poroży i wystawami fotografii.  Stacja jest otwarta dla turytów codziennie, oprócz poniedziałków, od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 10-17 (ostatnie wejście). Jednak w losowe dni wypadają zabiegi na zwierzętach, warto więc upewnić się telefonicznie, że w danym dniu atrakcja będzie dostępna.  Na teren stacji nie wolno wnosić parasoli ani wózków.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kosewo Górne - Stacja badawcza jeleniowatych PAN
format D: N 53.807418°,   E 21.402869°
format DM: N 53° 48.44508',   E 21° 24.17214'
format DMS: N 53° 48' 26.70'',   E 21° 24' 10.33''
pytajnik
Adres:
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii (IP) PAN w Kosewie Górnym, tel. (89) 742 43 80

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:



Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kosewo Górne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kosewo Górne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
mira_dept  Autor  Autor: mira_dept     Data dodania  18 stycznia 2015

Warto odwiedzić - dziko żyjące zwierzęta na wyciągnięcie ręki! Nie wiem czy jest drugie takie miejsce. Masa ciekawych informacji i urzekających widoków. Córka do dziś wspomina


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
9 lat
Data pobytu
2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania  18 sierpnia 2011

Jeżeli będziemy na Mazurach to dla wytchnienia od klimatów wodnych warto wybrać się do Kosewa Górnego. Dla mnie to miejsce niesamowite. Zwiedzając je nie ma się wrażenia "zwiedzania" czegokolwiek, ale raczej podglądania dzikiej przyrody z możliwością dotknięcia w promocji.
Stacja zajmuje ogromny teren, są to łąki, pagórki, stawy. W zasadzie nie widać ogrodzeń. Zwierzęta żyją tu jak na wolności. Ma to też negatywny wydźwięk – np. podczas naszego pobytu karmiliśmy muflona -sierotkę, któremu wilki zjadły mamę. Bo jest tu też żłobek, w którym pod szczególną kuratelą znajdują się maluchy chore i osierocone. Przewodnik miał ze sobą 2 butle z mlekiem, na których widok nasz syn zaczął się ślinić. Pozwolił nam nimi nakarmić te maluszki, bardzo fajne przeżycie. Można głaskać i przytulać takie maloty, bo one się raczej nie boją. Młody nie chciał stamtąd wyjść, a jak pan przewodnik powiedział, że w takim razie go tu zostawi za bramką to się ucieszył…
Na terenie fermy można zobaczyć między innymi jelenie, muflony czy kozy. Super widokiem był koń (ona) i owca (on) – nierozłączni przyjaciele. Podobno tak mają od małego, jedno drugiego na krok nie zostawia.
Największe jednak wrażenie w Kosewie robią majestatyczne jelenie. My widzieliśmy je przy stawie. Pan przewodnik (naprawdę właściwy człowiek na właściwym miejscu) zwracał nam uwagę na rzeczy, których sami byśmy nie dostrzegli, np. na samicę-przywódcę stada, która bacznie obserwowała nas, czy aby nie zagrażamy jej podopiecznym.
Można dowiedzieć się naprawdę niesamowitych rzeczy na temat żyjących tam zwierząt, nie wolno też po zakończeniu zwiedzania odpuszczać muzeum, w którym oprócz wystawy obejrzymy tez film i wysłuchamy pogadanki. Ludzie tam pracujący naprawdę żyją tym co robią, chętnie i wyczerpująco odpowiadają na wszystkie pytania. Wreszcie wiem np. czym się różni poroże od rogów, a z rzeczy mniej przyjemnych wiem, że dla saren śmiercią naturalną jest śmierć głodowa (z wiekiem ścierają im się zęby).
Przy kasie jest mały sklepik i toalety. Lepiej zabezpieczyć się przed kleszczami i komarami.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Przede wszystkim dzikie zwierzęta, które podobno żyją w naszych lasach, ale mało kto je widział
Walory edukacyjne, wydaje mi się, że zwłaszcza dla dzieci szkolnych
Można dotknąć niektórych zwierząt (o ile oczywiście nie zwieją i z zachowaniem ostrożności)
Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca
- Wady
Przestrzeń do zwiedzania dość duża, więc konieczne wygodne buty
Trzeba być przygotowanym na niesienie maluchów – trasa długa, wózek odpada
Konieczny pełny brzuszek – nie wolno na trasę brać nic do jedzenia, żeby nie zwabić niebezpiecznych zwierząt
W muzeum zwiedzanie, film i pogadanka trochę trwa i z małymi niecierpliwcami lepiej zostać na zewnątrz
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
72
Zgłoś naruszenie zasad