ikonka KOSZALIN - Góra Chełmska z wieżą widokową

Informacje o atrakcji turystycznej

KOSZALIN - Góra Chełmska z wieżą widokową
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Góra Chełmska z wieżą widokową

Góra Chełmska to wzniesienie o wys. 136 m (najwyższe na Pomorzu Środkowym), położone 8 km w linii prostej od Morza Bałtyckiego. Od XII w. znajdowało się na niej sanktuarium maryjne, do którego przybywali pielgrzymi nawet z Włoch i Hiszpanii. Podczas badań archeologicznych natrafiono na ślady murów kaplicy z XIII w., kościoła z XV w., cmentarzysko oraz relikty nieznanej konstrukcji, którą niektórzy utożsamiają ze świątynią pogańską. Obecnie na szczycie postawiono współczesną kaplicę - Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z kopią cudownego obrazu  z Schönstatt oraz wyeksponowano resztki średniowiecznych obiektów. W 1991r. pielgrzymka na Górę i modlitwa w kaplicy była punktem programu odwiedzin Koszalina przez Jana Pawła II. Od XIX w. Góra stał się miejscem rekreacyjnym z kawiarniami i restauracjami oraz wieżą widokową, tracąc religijny charakter już w czasach reformacji. W latach 90-tych zdewastowany teren przekazano Szensztackiemu Instytutowi Sióstr Maryi, który przeprowadził remont wieży (wys. 32 m), a w 2014 r. rozpoczął budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, które będzie otaczało wieżę, stąd w latach 2016 i 2017 występują trudności z wejściem na wieżę. Przez Górę Chełmską przebiega 5 szlaków turystycznych. Jest ona otwarta w sezonie (VI-IX) w g. 10-19. Po sezonie do g. 16 tylko w sob.- niedz. przy dobrej pogodzie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Koszalin - Góra Chełmska z wieżą widokową
format D: N 54.204694°,   E 16.226792°
format DM: N 54° 12.28164',   E 16° 13.60752'
format DMS: N 54° 12' 16.90'',   E 16° 13' 36.45''
pytajnik
Adres:
Szensztacki Instytut Sióstr Maryi - ul. Słupska 1, Koszalin-Góra Chełmska, tel: (94) 345 44 99

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Koszalin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Koszalin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 stycznia 2017

Góra Chełmska to wzgórze na terenie miejskim Koszalina. Pozwala z hałaśliwych ulic szybko przenieść się na teren spokojnego, przyjemnego lasu. Na początku wita nas bramą z pamiątkami po wizycie papieża. Potem jest krótka i wygodna droga na szczyt (przejezdna dla wózków).
Na górze zdziwiły nas ogrodzenia budowlane i wizualizacjami, na których tutejsza wieża widokowa jest wkomponowana w centrum turystyczno-pielgrzymkowe. Dość niecodzienny pomysł, ale efekt może być ciekawy. Na szczęście, mimo prowadzonych prac wejście było zabezpieczone i dostępne dla zwiedzających.
Wieża wygląda efektownie, jest bardzo wysoka i wąska, wejście wymaga więc sporo wysiłku. Zwiedzaliśmy ją ok. 10 lat temu i widok był wtedy niezapomniany. Jak się okazało była to zasługa aury. Wówczas niebo było zasnute ciemnymi chmurami, w oddali widać było ulewę, lasy dookoła wyglądały groźnie, a teraz mieliśmy zwykle pogodne popołudnie. Choć panorama jest bardzo rozległa to robiła już trochę mniejsze wrażenie. Poza przyrodą z jeziorem Jamno i Bałtykiem w tle, widzimy też blokowiska Koszalina. Taras jest otwarty i obudowany, więc dzieci do ok. 1,20 bez podniesienia nic nie zobaczą.
Góra Chełmska to nie tylko wieża. Uwagę zwraca fajny kamienny różaniec, a zarys XIII-wiecznej kaplicy i zalany asfaltem kawałek muru kościoła zainteresuje pasjonatów nieistniejących zabytków. Jest jeszcze kapliczka z cudownym obrazem, otoczona kwiatami.
Kiedyś działała tu mała gastronomia, spacerowało sporo ludzi, ale teraz budki były zamknięte, a turystów zero. Być może to przez remont, ale ogólnie miejsce to potrzebuje ożywienia. Oby budowane centrum w tym pomogło...


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad