GĄSKI - Latarnia morska

 
5.0 (1)
2063 1
foetus Zaktualizowano: 19-11-2019
GĄSKI - Latarnia morska

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska

Latarnia morska w Gąskach położona jest ponad 100 m od brzegu Bałtyku w centrum wsi. Zbudowano ją w 2. połowie XIX wieku. Budulec transportowano statkami. Posiada 50 m wysokości, a zasięg światła generowanego przez 1500-watową żarówkę wynosi 43 km. Jest 2. najwyższą latarnią w Polsce. W 1927 r. doprowadzono do niej energię elektryczną. Aktualnie, latarnią administruje Urząd Morski w Słupsku, jest udostępniona do zwiedzania od początku maja do końca września (w wakacje od 10:00 do zmierzchu z przerwą od 13:30 do 15:00, poza wakacjami może być konieczne umówienie się telefoniczne). Na szczyt prowadzi 190 granitowych schodów. Latarnia wraz z domem latarnika, stodołą, murem ogrodzeniowym wpisano do rejestru zabytków.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Latarnia Morska - Gąski 41, gsm 604 803 266

Współrzędne geograficzne*:
Gąski / Zachodniopomorskie - Latarnia morska

format D: N 54.2427502°,   E 15.8729853°
format DM: N 54° 14.565012',   E 15° 52.379118'
format DMS: N 54° 14' 33.90'',   E 15° 52' 22.75''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gąski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gąski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
5.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
5.0
Latarnia   zbudowana z cegły  z elementami stylizowanymi na gotycką budowlę obronną. Bardzo wysoka z grubymi murami. Wraz z towarzyszącą zabudową tworzy zamknięty kompleks otoczony murkiem. Tętni on życiem, bo wewnątrz działa gastronomia i stoiska z pamiątkami. W dzień powszedni  nie było jednak żadnej kolejki do wejścia.
Latarnia wymaga sporej wspinaczki. ale panorama z góry ją rekompensuje, choć brzegu i plaży praktycznie nie widać, a widok w stronę lądu średni. Można za to oglądać zachód słońca.
Na dole fajne motywy  z drewnianymi gęsiami (nawiązujące do nazwy miejscowości), jest też ponad 2-metrowy model budowli. Atrakcją dla mieszczuchów są również kury chodzące pośród ludzi. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015