GRZYBNICA - Kamienne kręgi

GRZYBNICA - Kamienne kręgi

 
4.0 (1)
  4366 1

GRZYBNICA - Kamienne kręgi

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kamienne kręgi
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Rezerwat Archeologiczny "Kręgi Kamienne" w Grzybnicy powstał w 1979 r. Kamienie ułożone w różne układy znane były miejscowej ludności, ale uznawane były za cmentarz żydowski. Dopiero w 1974 r. odkryto ich prawdziwe pochodzenie - było to cmentarzysko Gotów - ludu przybyłego na Pomorze w 2. połowie I wieku ze Skandynawii. Badania archeologiczne były prowadzone do 1986 r. Najpierw zlokalizowano 4 kręgi oraz blisko 40 kamiennych budowli nagrobkowych i 2 kurhany, a dopiero w ósmym roku badań oddalony 5. krąg. W sumie na terenie cmentarzyska znajdowało się ponad 100 pochówków szkieletowych i ciałopalnych. 2 kręgi pełniły funkcje grobowców, w innych nie znaleziono śladów pochówków. Uważa się że pełniły różne funkcje kultowe i plemienne - jako miejsce dla ciałopalenia, a także punkt plemiennych zgromadzeń wiecowych tzw. tingów, na których ludność gocka świętowała, omawiała problemy plemienia i rozstrzygała sprawy sporne. Zabytki ruchome na jakie natrafiono to ozdoby (kolia bursztynowa), zapinki, grzebienie i inne przedmioty codziennego użytku (charakterystyczny jest brak pozostałości broni), można je oglądać w muzeum koszalińskim, które sprawuje opiekę merytoryczną nad rezerwatem (zarządza i pobiera opłaty PTTK).
Według radiestetów kamienne kręgi posiadają szczególne właściwości energetyczne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Fragment największego kręgu
GRZYBNICA - Kamienne kręgi
Jeden z kręgów
Grobowiec
Krąg nr 5
Kurhan

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Grzybnica (woj. Zachodniopomorskie) - Kamienne kręgi

format D: N54.0679356°,  E16.4364255°
format DM: 54° 4.076136'N, 16° 26.18553'E 
format DMS: 54° 04' 04.57''N, 16° 26' 11.13''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Grzybnica może być ciekawym przystankiem po drodze nad zachodnie wybrzeże Bałtyku. Niewielki znak  pod koniec wsi wskazuje kierunek na "zabytek archeologiczny"  w prawo, w las.  Po ok. 2 km częściowo wybetonowanej leśnej drogi  dojeżdża się do parkingu i budki z poborem opłat.
Na starcie zapoznaliśmy się z tablicami informacyjnymi, których jest tu kilka,  potem ruszyliśmy oglądać prehistoryczne cmentarzysko. Są to kamienie ułożone w różne formy - głównych  kręgów jest 5, ale jest też sporo innych kształtów, jak prostokąty, spirale, trójkąty, są też otoczone kamieniami kurhany .
Kamienie mają  niewielkie rozmiary, te największe stanowią część kręgów i dochodzą do 1,5 m, ale są to wyjątki. Niektóre są mocno "zakotwiczone" w  leśnym podłożu, a inne wyglądają jakby je położono przed chwilą.
Czy rezerwat robi wrażenie? Ocena zależy w dużej mierze od nastawienia zwiedzającego.  Jest to na pewno unikatowe miejsce, ślad bardzo starego osadnictwa, ale brakuje tu czegoś spektakularnego. Aura tajemniczości otaczająca kręgi robi jednak swoje i odszukiwanie w lesie  kolejnych kamiennych układów wciągneło, ale bez jakiejś fascynacji. Nie udało nam się też zainteresować kręgami naszego syna. Pomijając starożytne pochodzenie i mistyczne androny o  energii stąd bijącej,  są to tylko skupiska kamieni, które  każdy kto ma ogródek czy działkę może sobie z łatwością  odtworzyć.  
Zagospodarowanie turystyczne jest w porządku. Postawiono dużo tablic, choć trasa przejścia powinna być wyraźniej oznaczona. Mieliśmy problem z odnalezieniem ostatniego kręgu, bo jest dość oddalony od reszty. Akurat on spodobał nam się najbardziej. Kamienie otoczone są tu  bowiem wałem ziemnym, ale  jak wynika z opisu, wał nie jest oryginalny i powstał wyniku prac wykopaliskowych...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
GRZYBNICA - Kamienne kręgi
Fragment największego kręgu
GRZYBNICA - Kamienne kręgi
Jeden z kręgów
Grobowiec
Krąg nr 5
Kurhan

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Grzybnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Grzybnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.