ikonka GRZYBNICA - Kamienne kręgi

Informacje o atrakcji turystycznej

GRZYBNICA - Kamienne kręgi
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kamienne kręgi
Rezerwat Archeologiczny "Kręgi Kamienne" w Grzybnicy powstał w 1979 r. Kamienie ułożone w różne układy znane były miejscowej ludności, ale uznawane były za cmentarz żydowski. Dopiero w 1974 r. odkryto ich prawdziwe pochodzenie - było to cmentarzysko Gotów - ludu przybyłego na Pomorze w 2. połowie I wieku ze Skandynawii. Badania archeologiczne były prowadzone do 1986 r. Najpierw zlokalizowano 4 kręgi oraz blisko 40 kamiennych budowli nagrobkowych i 2 kurhany, a dopiero w ósmym roku badań oddalony 5. krąg. W sumie na terenie cmentarzyska znajdowało się ponad 100 pochówków szkieletowych i ciałopalnych. 2 kręgi pełniły funkcje grobowców, w innych nie znaleziono śladów pochówków. Uważa się że pełniły różne funkcje kultowe i plemienne - jako miejsce dla ciałopalenia, a także punkt plemiennych zgromadzeń wiecowych tzw. tingów,  na których ludność gocka świętowała, omawiała problemy plemienia i rozstrzygała  sprawy sporne. Zabytki ruchome na jakie natrafiono to ozdoby (kolia bursztynowa), zapinki, grzebienie i inne przedmioty codziennego użytku (charakterystyczny jest brak pozostałości broni), można je oglądać w muzeum koszalińskim, które sprawuje opiekę merytoryczną nad rezerwatem (zarządza i pobiera opłaty PTTK).
Według radiestetów kamienne kręgi posiadają szczególne właściwości energetyczne.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Grzybnica - Kamienne kręgi
format D: N 54.067936°,   E 16.436426°
format DM: N 54° 4.07616',   E 16° 26.18556'
format DMS: N 54° 04' 04.57'',   E 16° 26' 11.13''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Grzybnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Grzybnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 sierpnia 2016

Grzybnica może być ciekawym przystankiem po drodze nad zachodnie wybrzeże Bałtyku. Niewielki znak pod koniec wsi wskazuje kierunek na "zabytek archeologiczny" w prawo, w las. Po ok. 2 km częściowo wybetonowanej leśnej drogi dojeżdża się do parkingu i budki z poborem opłat.
Na starcie zapoznaliśmy się z tablicami informacyjnymi, których jest tu kilka, potem ruszyliśmy oglądać prehistoryczne cmentarzysko. Są to kamienie ułożone w różne formy - głównych kręgów jest 5, ale jest też sporo innych kształtów, jak prostokąty, spirale, trójkąty, są też otoczone kamieniami kurhany .
Kamienie mają niewielkie rozmiary, te największe stanowią część kręgów i dochodzą do 1,5 m, ale są to wyjątki. Niektóre są mocno "zakotwiczone" w leśnym podłożu, a inne wyglądają jakby je położono przed chwilą.
Czy rezerwat robi wrażenie? Ocena zależy w dużej mierze od nastawienia zwiedzającego. Jest to na pewno unikatowe miejsce, ślad bardzo starego osadnictwa, ale brakuje tu czegoś spektakularnego. Aura tajemniczości otaczająca kręgi robi jednak swoje i odszukiwanie w lesie kolejnych kamiennych układów wciągneło, ale bez jakiejś fascynacji. Nie udało nam się też zainteresować kręgami naszego syna. Pomijając starożytne pochodzenie i mistyczne androny o energii stąd bijącej, są to tylko skupiska kamieni, które każdy kto ma ogródek czy działkę może sobie z łatwością odtworzyć.
Zagospodarowanie turystyczne jest w porządku. Postawiono dużo tablic, choć trasa przejścia powinna być wyraźniej oznaczona. Mieliśmy problem z odnalezieniem ostatniego kręgu, bo jest dość oddalony od reszty. Akurat on spodobał nam się najbardziej. Kamienie otoczone są tu bowiem wałem ziemnym, ale jak wynika z opisu, wał nie jest oryginalny i powstał wyniku prac wykopaliskowych...


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad