ikonka DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis

Informacje o atrakcji turystycznej

DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ogrody Hortulus Spectabilis
Miejsce na medal 2015
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Ogrody Hortulus Spectabilis otwarto w 2014 roku po 11-letnich przygotowaniach. Są one wciąż w rozbudowie. Mają pełnić rolę miejsca wypoczynku i rekreacji. Głównym elementem ogrodów jest największy na świecie labirynt grabowy. Na powierzchni ok. 1 ha posadzono ok. 18 tys. drzew, które mają po 2 m wysokości. Labirynt posiada 3 trasy przejścia. Towarzyszy mu wysoka na 20 m wieża widokowa. W ogrodach prezentowane jest wiele różnych kompozycji, w tym: ogrody Magii, Energii, Czasu, Przestrzeni, różane, bylinowe, bukszpanowe, odtworzony kalendarz celtycki, kamienny krąg, dolmen. W okolicy ogrodów przebiegają 3 szlaki rowerowe. Ogrody są otwarte od maja do września, codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 10:00-17:00, w wakacje do 20:00. Parking bezplatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Dobrzyca - Ogrody Hortulus Spectabilis
format D: N 54.166828°,   E 15.926373°
format DM: N 54° 10.00968',   E 15° 55.58238'
format DMS: N 54° 10' 00.58'',   E 15° 55' 34.94''
pytajnik
Adres:
OGRODY HORTULUS SPECTABILIS - Dobrzyca 76, tel. (94) 318 13 18, gsm 602 398 177

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 lipca 2016

Drugi ogród Hortulus w Dobrzycy oglądaliśmy tuż po pierwszym. Na pewno jest to wygodniejsze i tańsze, ale gdybym miał tu przyjechać ponownie to wolałbym rozdzielić ich zwiedzanie na dwa dni. Po naszych zachwytach nad ogrodem tematycznym, Spectabilis nie robił już takiego wrażenia, choć jest równie piękny i pomysłowo wykonany. Po prostu po kilku godzinach chodzenia pośród nie wiem jak urokliwej przyrody, następuje pewien przesyt i zmęczenie.
W drugim ogrodzie widać inną koncepcję rozplanowania, główna zmiana to przestrzeń, której tutaj jest mnóstwo. W Tematycznym wszystko było skondensowane, jeden typ ogrodu przechodzi płynnie w drugi, a tutaj jest dużo swobody, wyraźne odstępy między poszczególnymi kompozycjami, szerokie alejki. Dlatego są mniejsze restrykcje i bez problemu można wjechać z wózkiem.
Nie jest może tak klimatycznie - rośliny są niskie i grządki luźniej rozmieszczone, wrażenia przeniesienia się w bajeczne miejsce jest słabsze, ale wysoka wieża widokowa i wielki roślinny labirynt to kapitalne atrakcje. I chociażby na zabawę w nim warto zachować dużo sił. Z wieży doskonale wszystko widać, można też wykrzykiwać czy wskazywać podpowiedzi osobom w labiryncie, ale co godne pochwały stał na niej pracownik parku, który właśnie tym się zajmował.
Labirynt jest imponujący i można długo po nim błądzić. Fajnie, że pomyślano o najmłodszych dzieciach i wykonano miniaturkę z niskimi krzewami, między którymi mogą chodzić same.
W ogrodzie da się zauważyć elementy świadczące, że właściciele trochę odjechali i mają hopla na punkcie tajemnych mocy w przyrodzie. Utworzono np. sztuczny dolmen w miejscu, w którym kiedyś stała prawdziwa budowla megalityczna, a współczesny kamienny krąg stoi na prastarym kręgu Gotów - tak wynika z ich badań i natężenia mocy odczytywanego przez radiestetów! (podobne banialuki można przeczytać na tablicach informacyjnych). Niemniej jednak są to ciekawe rzeczy. Świetnie zrobiono okrągły ogród podzielony na 4 części, zgodnie z porami roku, aleję zegarów słonecznych i hortensji. Piękne są różnego typu rosaria, grządki, rabatki. Po całym ogrodzie rozstawione są stylowe ławki jak i zwykłe plastikowe krzesełka, nie było więc problemu ze znalezieniem miejsca na odpoczynek.
Podobnie jak w tematycznym Hortulusie, tak i przy tym ogrodzie funkcjonuje bar i sklep. Z baru nie korzystaliśmy, a sklep oferuje podobny (tzn. bogaty) asortyment artykułów dekoracyjnych i pamiątek. Stoi tu też okrągła tablica ukazująca złudzenie optyczne, więc może to być zaczątek jakiejś przyszłej alei z iluzjami. Nie przypominam sobie placu zabaw.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad