ikonka KAMIEŃ POMORSKI - Katedra z wirydarzem

Informacje o atrakcji turystycznej

KAMIEŃ POMORSKI - Katedra z wirydarzem
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Katedra z wirydarzem

Kamieńska katedra św. Jana Chrzciciela jest najstarszą zachowaną budowlą na Pomorzu Zachodnim. Jej początki sięgają 2. poł. XII wieku. Prace budowlane trwały bardzo długo, bo aż do XV wieku, w tym czasie zmieniono styl z romańskiego na gotycki. Od XVI stulecia przeszła w ręce ewangelików, ale zachowała rangę katedry do XIX w. W XVII wieku wnętrza zyskały charakter barokowy, a książę Ernest Bogusław de Croy ufundował wspaniałe organy (47 głosów i 3300 piszczałek), uznawane za jedne z najlepszych w Polsce, dzięki którym od półwiecza w katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W 1802 r. zburzono oryginalną, gotycką wieżę, obecna została ukształtowana w stylu neogotyckim w latach 30-tych XX wieku. W 1972 r. świątynia odzyskała swą rangę i jest do dzisiaj konkatedrą (współkatedrą). W 2005 r. konkatedra wraz z przyległymi budynkami (m.in. pałacem biskupim) decyzją Prezydenta RP została uznana za pomnik historii. Prezbiterium katedry jest nekropolią Gryfitów czyli książąt pomorskich, m.in. pochowano tu: Warcisława IV, Bogusława V, Bogusława VIII. Turystom w świątyni oferuje się za symboliczną opłatą wstęp na dziedziniec i do skarbca z muzeum (pn.-sb. 9:00-16:00, nd. 13:00-18:00) oraz koncerty organowe. Dziedziniec katedralny z ogrodem (wirydarz) powstały w XIV stuleciu jako miejsce kontemplacji, a także pochówku kanoników i biskupów, jest jedynym tego typu założeniem w kraju (podobne obiekty powstawały tylko przy klasztorach). Rośnie tu m.in. 500-letnia tuja i 350-letni dąb.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kamień Pomorski - Katedra z wirydarzem
format D: N 53.973253°,   E 14.772043°
format DM: N 53° 58.39518',   E 14° 46.32258'
format DMS: N 53° 58' 23.71'',   E 14° 46' 19.35''
pytajnik
Adres:
Kościół św. Jana Chrzciciela - ul. Plac Katedralny 8, Kamień Pomorski, tel. (91) 382-05-54

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamień Pomorski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamień Pomorski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
kamieńczyk  Autor  Autor: kamieńczyk     Data dodania  18 lipca 2015

Nie tylko wirydarz jest wyjątkowy. Katedra posiada jasne, żeby nie powiedzieć pogodne wnętrza, co wyróżnia ją spośród zwykle "mrocznych" gotyckich kościołów.
Gdyby Szkopy nie wykradli całego wyposażenia byłaby jeszcze piękniejsza...


Galeria
Data pobytu
2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 września 2014

Na pewno warto zobaczyć najstarszą budowlę w tej części Pomorza. Piękne sklepienia gwiaździste, fragmenty średniowiecznych polichromii, gotyckie i romańskie dekoracje, portale, okna itp. Dla laika jednak sam kościół nie wyróżnia się zbytnio spośród innych starych świątyń, za to jego wewnętrzny dziedziniec to prawdziwe cudo. Po zapłaceniu 2 zł wchodzimy na zarośnięty różnorodną roślinnością plac z alejkami, otoczony gotyckimi murami z krużgankami. Widok jest po prostu magiczny! Przyjechaliśmy w środku tygodnia, więc turystów było bardzo mało. Czuć było tę samą atmosferę spokoju i ciszy, przy której od kilku wieków oddawali się rozmyślaniom kapłani.
Poza alejkami można przejść się ciemnymi krużgankami, w których stoją płyty nagrobne z wizerunkami pochowanych tu osób. Szkoda, że nigdzie nie ma ławek, chyba chodzi o to aby ludzie szybko opuszczali to miejsce.
W kościele można trafić na pokazy możliwości słynnych organów. W ciągu dnia odbywają się one chyba nieregularnie, gdy zamówi je jakaś grupa zorganizowana. Można się wtedy do niej dołączyć. Organista gra ponad pół godziny i raczej nie przynudza, bo prezentuje różnorodne utwory, zarówno dawne jak i współczesne (np. Ennio Morricone). Niestety z powodu koncertu nie można było zwiedzać muzeum katedralnego. Zamykają go szybko i już nie mieliśmy okazji zobaczyć ekspozycji.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad