ikonka ŚWINOUJŚCIE - Fort Gerharda

Informacje o atrakcji turystycznej

ŚWINOUJŚCIE - Fort Gerharda
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Fort Gerharda
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Pruski Fort Gerharda w Świnoujściu to inaczej Fort Wschodni, bowiem położony jest na wschodnich krańcach miasta, na wyspie Wolin, u ujścia Świny do Bałtyku. Powstał w połowie XIX wieku po wojnie prusko-duńskiej jako fortyfikacja broniąca portu przed wrogą flotą. Budowla składała się z piętrowej reduty i galerii artyleryjskich otoczonych wałami i fosą. Nie odegrała wielkiej roli podczas XX-wiecznych działań wojennych. Po 1945 roku zajęta przez Sowietów, oddana dopiero w roku 1962. Przez lata fort niszczał wykorzystywany na magazyn. W 2001 roku przejęli go pasjonaci historii i przygotowali do udostępnienia dla turystów. Stał się też siedzibą grupy rekonstrukcyjnej 34 Pułku Fizilierów im. Królowej Szwedzkiej Victorii. Od 2014 roku zwiedzanie fortu można połączyć z oddalonym o 5 km Podziemnym Miastem czyli podziemnymi bunkrami połączonymi kilometrem korytarzy. Fort jest otwarty przez cały rok. W sezonie, od 1.05 do 30.10 w godz. 9:30-19:00, po sezonie od 10:00 do 17:00. Oferta obejmuje zwiedzanie samodzielne, nocne z pochodniami, rozpalenie ogniska i zwiedzanie jako rekrut.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Świnoujście - Fort Gerharda
format D: N 53.917834°,   E 14.286765°
format DM: N 53° 55.07004',   E 14° 17.2059'
format DMS: N 53° 55' 04.20'',   E 14° 17' 12.35''
pytajnik
Adres:
Fort Gerharda. Muzeum Obrony Wybrzeża na Wyspie Wolin - ul. Bunkrowa 2, tel. (91) 3218626, gsm 532373248

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  12 sierpnia 2014

Fort Gerharda był naszym drugim odwiedzonym fortem w Świnoujściu. Nie da się do niego dojść pieszo, ponieważ trzeba pokonać Świnę, więc podjechaliśmy autem (można rowerem - jest szlak). Mieści się on tuż przy latarni morskiej więc warto zarezerwować czas na obie atrakcje.
Widać tu większą dbałość o formę niż w forcie zachodnim - przybywających wita wartownik stojący w pełnym rynsztunku przy biało - czarnej budce, a biletem jest stylizowana przepustka z niemiecką pieczęcią. Turyści mają więc możliwość lepszego wczucia się w klimat pruskiej twierdzy. Tuż za bramą mamy przykład okopu, do którego można wejść i poczuć się jak żołnierz frontowy. Jest to chyba współczesny twór, ale wygląda jak prawdziwy, wyłożony deskami, z pomieszczeniami i karabinem maszynowym, no i jest całkiem długi - w sam raz do i biegania dla dzieciaków.
Z kolei nad fosą wiszą sznury i kto to chce może spróbować swych sił w przechodzeniu po linie nad fosą.
Zwiedzanie ułatwia plan otrzymywany z biletem, na którym są zaznaczone poszczególne elementy twierdzy. Trasa jest podobna do fortu zachodniego - oglądamy opuszczone wnętrza, kazamaty, działobitnie itp. Jest podobnie urządzone ciekawe muzeum z militariami i licznymi manekinami (i tajnym przejściem), a także ruchome działa przeciwlotnicze (mniejsza liczba niż w zachodnim), które turyści mogą obsługiwać i które oczywiście są oblegane przez dzieci.
Forty jednak różnią się na tyle że warto zobaczyć oba, tym bardziej że są bardzo dobrze zorganizowane i nikt nie powinien się tu nudzić. Wyglądają nieco inaczej - Gerharda wydaje się masywniejszy, posiada wyższy główny budynek - redutę, widać dokładnie fosę, utworzono wspomniane okopy, których jest sumie ze 3, z wału jest dobry widok na kawałek portu (podczas naszej obecności tuż obok zacumował wielki statek pod grecką banderą i oglądaliśmy rozładunek), mieszka tu stadko kóz, przechadzają się ludzie w pruskich strojach. Nie ma za to charakterystycznej, wysokiej budowli jak bunkier dowodzenia i brak tu infrastruktury - malutki bar jest tylko przy latarni morskiej.

Interesująco wygląda oferta zwiedzania fortu jako rekrut czyli pruski żołdak urządza nam szkolenie, a przy okazji oprowadza po obiekcie, ale niestety nikt nam tego nie zaproponował. Widzieliśmy jakąś musztrowaną grupę dzieciaków, więc myśleliśmy że jest to skierowane do grup zorganizowanych, ale okazuje się że nie tylko. Na pewno musi być jednak większa grupa chętnych, a my byliśmy pod koniec dnia i zwiedzających było jak na lekarstwo, więc trochę żałujemy...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad