ikonka ŚWINOUJŚCIE - Zachodni Fort Artyleryjski

Informacje o atrakcji turystycznej

ŚWINOUJŚCIE - Zachodni Fort Artyleryjski
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zachodni Fort Artyleryjski
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zachodni Fort Artyleryjski powstał w połowie XIX wieku jako jeden z 4 pruskich zespołów fortecznych u ujścia Świny, mających za zadanie obronę Twierdzy Świnoujście. W czasie I wojny św. stały tu 4 ciężkie działa nadbrzeżne kalibru 210 mm, a w czasie II wojny św. bateria nadbrzeżna 150 mm, która ostrzeliwała zbliżającą się armię sowiecką. Wtedy też powstał wysoki budynek - bunkier dowodzenia z dalmierzem optycznym do kierowania ogniem. Potem Sowieci postawili tu własne działa i stacjonowali do lat 60-tych. Pozostawili budowlę zdewastowaną, a dzieło zniszczenia dokończył PSS Społem, który wykorzystywał forteczne kazamaty jako magazyny. Fortyfikacje z ruin podniosło Stowarzyszenie Miłośników Fortów "Reduta" dzierżawiące je od 2001 roku. 3 lata później udostępnione je turystom jako zabytek architektury militarnej oraz muzeum historii twierdzy. Obecnie jest jednym z 3 tego typu założeń militarnych, które można zwiedzać w Świnoujściu. Fort czynny jest przez cały rok, w sezonie w godz. 10:00 - 20:00, po sezonie krócej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Świnoujście - Zachodni Fort Artyleryjski
format D: N 53.918611°,   E 14.275077°
format DM: N 53° 55.11666',   E 14° 16.50462'
format DMS: N 53° 55' 07.00'',   E 14° 16' 30.28''
pytajnik
Adres:
Zachodni Fort Artyleryjski - ul. Jachtowa, Świnoujście, tel. 508 738 118

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   2 sierpnia 2014

Zwiedzanie fortu połączyliśmy ze spacerem do symbolu Świnoujścia - stawy Młyny. Leżą one niedaleko od siebie, trzeba przejść kawałek wygodną leśną drogą.
Tuż za bramą mamy główną atrakcję dla dzieciaków (i nie tylko) czyli kilka prawdziwych dział przeciwlotniczych. Nie są one jak to często bywa unieruchomione z zaspawanymi elementami lecz całkiem sprawne, można więc nimi poruszać, kręcić, sterować, wchodzić na nie itp. - absolutna rewelacja, choć trzeba uważać, bo pełno tu wystającego żelastwa i można odnieść kontuzję.
Po dłuższej chwili zabawy poszliśmy na trasę zwiedzania. Prowadzi ona zarówno po pomieszczeniach fortu, kazamatach jak i na zewnątrz. Wnętrza są praktycznie puste, choć zdarzają sie akcenty humorystyczne, jak stara muszla klozetowa, czy różowe posągi z Wyspy Wielkanocnej. Wyjątkiem jest budynek, w którym urządzono muzeum. Oczywiście wypełnione jest ono militariami, ze sporą ilością manekinów w mundurach. Na trasie napotykamy na różne działka, stanowiska po nich, rakiety, bardzo fajnie i realistycznie zaaranżowano pokój telegrafisty z manekinem i odgłosami telegrafu.
Osobno stoi dosyć groźnie wyglądająca ruina bunkru dowodzenia. Warto wspiąć po kilku kondygnacjach, aby zobaczyć z góry cały teren fortu z otaczającą fosą, która normalnie jest niewidoczna. Poza tym budowla jest średnio ciekawa, bo całkowicie zdewastowana i pusta, każde piętro posiada jednak tablicę informacyjną z opisem pomieszczeń i ich funkcji.
Ogólnie trasa bardzo fajna i różnorodna, choć czasem tak poprowadzona tak, że nie wiadomo gdzie iść. Opuszczone sale, ciemne korytarze robią wrażenie, szczególnie na dzieciach. Muzeum też ciekawe, więc byliśmy wszyscy bardzo zadowoleni. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ponad godzinę. Potem można usiąść w bardzo przyjemnej restauracji. Mieści się ona przed fortem, a właściwie w jego zewnętrznej części. Gasiliśmy w niej tylko pragnienie, więc w pełni nie mogę ocenić, ale polecam!
Z powrotem do miasta można wrócić drogą asfaltową. Obok stoi też kolejny fort o nazwie Fort Anioła.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad