Jedna z komnat zamkowych

DARŁOWO - Zamek Książąt Pomorskich

 
6.0 (2)
  9217 1

DARŁOWO - Zamek Książąt Pomorskich

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Książąt Pomorskich
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2012

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie powstał w XIV wieku na sztucznej wyspie na Wieprzy z inicjatywy księcia Bogusława V, którego żoną była Elżbieta - córka króla Kazimierza Wielkiego. Budowla, podobnie jak dzisiaj, miała plan zbliżony do kwadratu z jedną wieżą. Warownię rozbudował w XV wieku książę Eryk I, który zasłynął jako władca posiadający 3 korony: Danii, Szwecji i Norwegii. W XVI stuleciu budowlę podwyższył książę Barnim XI. Potem zamek był kilkakrotnie pustoszony przez pożary, a odbudowy zacierały dawny styl i zubożały jego wygląd. W XIX wieku funkcjonował w nim szpital, sąd, więzienie, a nawet magazyn zbożowy. W latach 30-tych Niemcy częściowo wyremontowali zamek, niszcząc przy okazji pozostałe jeszcze zabytkowe detale i utworzyli w nim pierwsze muzeum, którego istnienie po wojnie kontynuowali Polacy. W latach 70-tych przystąpiono do kolejnego remontu, ale połączonego z rewitalizacją budowli w pierwotnym stylu gotyckim. Prace trwały etapami aż do początku XXI wieku. Obecnie zamek jest prawie w całości przeznaczony na cele turystyczne. Oferuje zwiedzanie ekspozycji stałej w komnatach budowli (m.in. piwnice, sztuka sakralna, ludowa, współczesna, orientalna, zabytkowe meble, wystawa historyczna), wejście na wieżę oraz wystawy czasowe w parterowym skrzydle zachodnim. Na całość obowiązują osobne bilety, ale są też karnety rodzinne. Muzeum jest czynne w godzinach: 10:00-18:00 (01.07-31.08) lub 10:00-16:00 (pozostałe miesiące). W sezonie zimowym tylko od środy do niedzieli, od 1 maja do 31 września codziennie, nawet w poniedziałki.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Miecz na wystawie czasowej
Korytarz w wieży
Widok na dziedziniec z okna
Kaplica zamkowa
Jedna z komnat zamkowych

Filmy

Wiking i Wilkołak - Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie. Jedyny gotycki zamek nad polskim morzem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Zamek Książąt Pomorskich - ul. Zamkowa 4, Darłowo   tel. +48 94 314 23 51 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Darłowo (woj. Zachodniopomorskie) - Zamek Książąt Pomorskich

format D: N54.4197408°,  E16.4119573°
format DM: 54° 25.184448'N, 16° 24.717438'E 
format DMS: 54° 25' 11.07''N, 16° 24' 43.05''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek to jak dla mnie chluba zachodniego pomorza. Kawał średniowiecznej budowli z intrygującą historią. Miła obsługa, starannie przygotowana ekspozycja. Oby więcej tak zagospodarowanych zabytkow!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 9 lat
Data pobytu
sierpień 2013
Ocena atrakcji
 
6.0
Darłowski zamek leży w centrum miasta, ok. 2 km od Bałtyku i jest dużą atrakcją dla turystów wypoczywających nad morzem. Dlatego ludzi odwiedza go sporo, ale tłoku, który by jakoś przeszkadzał, nie ma. 
Zachował się prawie w całości i choć oszpecany kolejnymi przebudowami, prezentuje się wspaniale, a szczególne wrażenie robi widok z mostu na ulicy biegnącej w dół od rynku. Warownia składa się z kilku połączonych budynków o różnej wielkości i kształcie. Najwyższa jest wieża bramna, a najniższe skrzydło zachodnie, gdzie mieszczą się wystawy czasowe. Pełni ono też funkcje  tarasu widokowego, bo po schodkach na zewnątrz można wejść na  dach. Poza tym są jeszcze dwie mniejsze wieżyczki z klatkami schodowymi, kontrastujące swoim białym tynkiem z ceglanymi murami reszty budynków zamkowych. 
Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, a rozpoczyna  od piwnic, gdzie widać średniowieczny piec ogrzewający warownię, a także celę więzienną. Dalej przemieszczamy się po dwóch skrzydłach zamkowych i kilku kondygnacjach. Ekspozycja jest bardzo różnorodna i tylko w niewielkim stopniu obejmuje przedmioty pochodzące z zamku.  W dawnej kaplicy na parterze oglądamy np. wyposażenie kościołów pomorskich, w dużej sali na piętrze sztukę współczesną artystów koszalińskich, a w klatce schodowej sztukę Wschodu. Są także komnaty z dawnym wyposażeniem, zabytkowymi meblami, sklepieniami i ozdobami. 
Dla dziecka za ciekawe to może nie jest, ale przynajmniej nie ma monotonii, a trafiają się perełki jak  fortepian - lira, zmumifikowany kot odkryty w murach zamku czy dwugłowe ciele. Na pewno też każdego malucha zainteresuje jak wyglądała i funkcjonowała zamkowa ubikacja. Starsze dzieci powinna natomiast zaciekawić kolekcja broni cz historia książąt pomorskich i ich państwa, w tym słynnego Eryka I urodzonego w tym miejscu i władającego całą Skandynawią.
Po oglądnięciu wystawy stałej przeszliśmy do niskiego budynku  wystaw czasowych. Trafiliśmy akurat na  "Miecze Europy". Całkiem fajna - pokazano kilkadziesiąt idealnie odwzorowanych replik od starożytności do współczesności, w tym większe ode mnie miecze dwuręczne. Bardzo dużo opisów, ale nie byliśmy w stanie ich czytać z dzieciakiem, który był jeszcze za mały, aby go taka wystawa interesowała. Ekspozycji towarzyszyły  dwa filmy odtwarzane na telewizorach oraz stanowisko do robienia sobie zdjęć z jednym z mieczy. Jeśli wszystkie wystawy czasowe są w tym stylu, to jest to bardzo dobre uzupełnienie wystaw w muzeum zamkowym.
Na koniec została wieża zamkowa. Wejście na nią odbywa się w grupie z przewodnikiem co 20-30 minut. Warto ją zwiedzić chociażby dlatego, że posiada oryginalne wejście, a nie współczesne spiralne schody metalowe jak wiele tego typu obiektów. Na poszczególnych kondygnacjach wieży są komnaty. Klatka schodowa wije się wokół nich, jest więc bardzo wąska i przez to bardzo klimatyczna. Mieliśmy wrażenie, że chodzimy po jakichś lochach, choć wspinaliśmy się do góry. Po drodze jest wystawa trofeów myśliwskich, w tym czaszka hipopotama. Na górze widok raczej średni, można popatrzeć na okolicę, ale tylko przez zamknięte okna. Bałtyku nie widać.
Podsumowując, jest to porządnie zorganizowane muzeum, można je zwiedzać we własnym tempie, nie ma specjalnych restrykcji,  eksponaty są dobrze opisane i jest sporo do oglądania. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Zdjęcie
Miecz na wystawie czasowej
Korytarz w wieży
Widok na dziedziniec z okna
Kaplica zamkowa
Jedna z komnat zamkowych

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Darłowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Darłowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.